Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O represjach sowieckich i sfingowanych procesach w powiatach miechowskim i proszowickim

Kornelia Plizga
Od lewej: Józef Żelaśkiewicz, Andrzej Bodziony, Jadwiga Zięba i Stanisław Piwowarski
Od lewej: Józef Żelaśkiewicz, Andrzej Bodziony, Jadwiga Zięba i Stanisław Piwowarski Fot. Kornelia Plizga
Okazją do sympozjum zatytułowanego "Inspektorat miechowski w konspiracji i w walce zbrojnej" w krakowskim Muzeum AK była 110. rocznica urodzin gen. Bolesława Nieczui-Ostrowskiego ps. ,,Tysiąc”. Zaprezentowane zostały cztery referaty oraz trzy komunikaty poświęcone m.in. żołnierzom i oficerom podziemia wojskowego.

Płk dypl. art. Andrzej Marciniak podzielił działalność inspektoratu na cztery okresy, w których kolejno, w warunkach konspiracyjnych produkowano broń i amunicję, prowadzono kursy dla podoficerów i podchorążych, umacniano struktury Armii Krajowej oraz przeprowadzono liczne działania zbrojne.

- Szczytowym momentem było powstanie Kazimierzowsko-Proszowickiej Rzeczypospolitej Partyzanckiej obejmującej swym zasięgiem ok. 1000 km kw. Wraz z wkroczeniem Armii Czerwonej należało pokazać swoją siłę i determinację. Katowano i mordowano pod każdym pozorem. Taka była okupacja - podkreślił.

Swoimi spostrzeżeniami i wiedzą na temat walk na ziemi miechowskiej podzielili się również m.in. Marcin Florek i Józef Żelaśkiewicz. Natomiast ks. prof. Józef Marecki przybliżył postać gen. Nieczui-Ostrowskiego, który odznaczał się głęboką religijnością i patriotyzmem.

W ciężkich latach drugiej wojny światowej uciekał przed niewolą niemiecką, trafiając ostatecznie do Krakowa, gdzie działał w konspiracji.

Z kolei historyk Stanisław Piwowarski przedstawił historię Rzeczypospolitej Kazimiersko-Proszowickiej, zaznaczając przy tym, że było to dzieło jednostek Armii Krajowej. Podkreślał, jak ważne jest ważne są wspomnienia tamtych wydarzeń. - Charakter walk o utrzymanie Rzeczypospolitej zasługuje na trwałą pamięć, gdyż dostarcza świadectw i dowodów na umiejętność prowadzenia walki i poświęcenie ze strony dowódców i żołnierzy - mówił prelegent.

Podczas spotkania przedstawiciel wojewody małopolskiego Marcin Tatara odznaczył cztery osoby Medalami ,,Pro Patria”. Uhonorowani zostali: Sylwester Janus, Janusz Jurkowski, Stanisław Piwowarski i Marianna Płonczyńska. Jednocześnie do obiegu wprowadzono wyemitowaną przez Pocztę Polską ,,kartę pocztową” uświetniającą całe wydarzenie i przedstawiającą wizerunek gen. Nieczui-Ostrowskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: O represjach sowieckich i sfingowanych procesach w powiatach miechowskim i proszowickim - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski