Nowy odcinek obwodnicy Krakowa otwarty!

Nowy odcinek obwodnicy Krakowa otwarty!

red.

Gazeta Krakowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Nowy odcinek obwodnicy Krakowa otwarty!
1/28
przejdź do galerii

©https://www.facebook.com/aerialmediapl

Po niespełna trzech latach od rozpoczęcia prac nowy odcinek wschodniej obwodnicy Krakowa pomiędzy węzłami w Rybitwach i z Igołomską został otwarty. Najbardziej efektowną częścią nowej trasy jest górujący nad całą okolicą podwójny most.
Nowy odcinek drogi ekspresowej S7 ma długość niemal 4,5 kilometra. Uzupełnia brakujący fragment wschodniej obwodnicy Krakowa. Zobacz galerię

Najbardziej okazałym elementem nowego odcinka obwodnicy jest podwójny most. Jeden ma 706 metrów długości, równoległa przeprawa ma 10 metrów mniej. Obie konstrukcje podwieszone zostały do pylonów o wysokości 62 metrów za pomocą 64 lina zamocowanych. Do wykonania największego i najbardziej okazałego mostu w Małopolsce zużyto około 7.400 ton stali zbrojeniowej i około 39.300 metrów sześciennych betonu. Nowy most przez Wisłę skróci podróżnym czas przejazdu, poprawi bezpieczeństwo i odciąży miejskie ulice.

W efekcie wybudowanie drogi ekspresowej do ul. Igołomskiej (to jednocześnie droga krajowa nr 79) powstała wschodnia obwodnica Krakowa. Dzięki temu zmniejszy się oddziaływanie ruchu na centrum miasta oraz dzielnice Podgórze i Nowa Huta. Połączone zostały wszystkie wyloty dróg krajowych z miasta : nr 94, nr 79, nr 44 i nr 7 (Zakopianka), co umożliwi przeniesienie ruchu tranzytowego z równoleżnikowego ciągu ulic Krakowa na nową drogę ekspresową i istniejącą obwodnicę A4. Wzrośnie bezpieczeństwo i komfort jazdy, skróci się czas przejazdu i upłynni ruch tranzytowy.

Wybudowano także 12 innych obiektów inżynierskich (mostów i wiaduktów). Przebudowano drogę krajową nr 79 (ul. Igołomska) z jednojezdniowej na dwujezdniową, na odcinku 1.55 km. Przebudowa Igołomskiej objęła odcinek od ul. Ptaszyckiego do ul. Giedroycia, a ul. Ujastek od ul. Ptaszyckiego do kopca Wandy. Wybudowano dwa dwupoziomowe węzły drogowe: węzeł Przewóz (robocza nazwa węzła stosowana w trakcie budowy Rybitwy) i węzeł Kraków Nowa Huta (robocza nazwa Igołomska).

W ramach inwestycji przebudowano istniejącą linię tramwajową, sieci wodociągową, gazową, teletechniczną energetyczną i ciepłowniczą. Wybudowano kanalizację deszczową, oświetlenie, ekrany dźwiękochłonne o dł.ok.4,6 km, posadzono zieleń izolacyjną.

Wykonawcą inwestycji była firma Strabag . Realizacja kontraktu rozpoczęła się 22.07.2014 r. i miała trwać 36 miesięcy bez wliczania okresów zimowych (od 15 grudnia do 15 marca). Trwała prawie miesiąc krócej. Kosztowała prawie 528 mln 899 tys. zł brutto. Inwestycja jest współfinansowana przez Unię Europejską, Fundusze Europejskie Infrastruktura i Środowisko.

19 zdjęć
Przejdź do galerii

Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Polskiego

Zdjęcia nowego mostu dzięki uprzejmości Aerial Media. https://www.facebook.com/aerialmediapl/

Nowy most w Krakowie jest przepiękny! Zwłaszcza o wschodzie słońca

Link do głównego zdjęcia

Zdjęcia nowego mostu dzięki uprzejmości Aerial Media.

https://www.facebook.com/aerialmediapl/ ©AerialMedia.pl

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 1. Dlaczego wychodzimy na pole?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
>>> Zobacz inne odcinki MÓWIMY PO KRAKOSKU

Czytaj także

  Komentarze (22)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Składnia

  Guciu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  "Obie konstrukcje podwieszone zostały do pylonów o wysokości 62 metrów za pomocą 64 lina zamocowanych." ???
  Dobre zdanie :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  brak oznakowan na moście!

  Niko (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  Uwaga! brak oznakowan ze jest zmiana organizacji ruchu!!!!brak informacji z wyprzedzeniem ze jest otwarty nowy most! jadąc stara trasa na pamięć można się zajęchac, co stało się w naszym...rozwiń całość

  Uwaga! brak oznakowan ze jest zmiana organizacji ruchu!!!!brak informacji z wyprzedzeniem ze jest otwarty nowy most! jadąc stara trasa na pamięć można się zajęchac, co stało się w naszym przypadku. Uważajcie, tylko w naszym kraju może mieć miejsce sytuacja ze jest oddany nowy most do użytku nie informując kierowców na trasie.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A kiedy nowe oznakowanie?

  KRK (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  A kiedy drogowcy oznacza nowe drogi dla ruchu ciezarowek przez nowa droge?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  super

  jurix (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  brawo ciesze sie jezdze tamtedy

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brawo ! Tearaz prosimy o północną częśćobwodnicy !

  nn (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  ja kw temacie :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przejazd

  mmally (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Tutaj możecie zobaczyć przejazd nowym odcinkiem S7 (Rybitwy - Igołomska): https://youtu.be/MUWfOIalB40

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Teraz pora na...zachodnią obwodnicę

  Nienasycony (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

  Brawo! Teraz mamy piękną ekspresową, wschodnią obwodnicę Krakowa (2x3 pasy), o przepustowości znacznie większej od obwodnicy zachodniej, nb. autostradowej (2x2 pasy i wieczne korki)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brawo

  gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14

  Brawo, cieszy takie otwarcie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dzieje się!

  Kmita (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14

  Parafrazując sprawozdawców kolarskich: a teraz dmuchamy, aby pozostałe inwestycje kolejowe i drogowe w Małopolsce doszły rychło do finału. Na razie idzie nieźle!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brawo !

  Easy Driver (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

  Super ! - brawo Panowie inzynierowie, robotnicy, politycy ! Oby tak dalej ! Teraz czas na polnocna obwodnice miasta, druga czesc estakady nad Wielicka (skrzyzowanie z Nowohucka), tunel pod rondem...rozwiń całość

  Super ! - brawo Panowie inzynierowie, robotnicy, politycy ! Oby tak dalej ! Teraz czas na polnocna obwodnice miasta, druga czesc estakady nad Wielicka (skrzyzowanie z Nowohucka), tunel pod rondem Grzegorzeckim i pare innych poprawek. Potem powinno sie juz po Krakowie jezdzic bez problemow !zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama