Nieszpory po raz trzeci pojawią się w Krakowie

Nieszpory po raz trzeci pojawią się w Krakowie

(WAK)

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Autorem muzyki „Nieszporów...” jest J. Kanty Pawluśkiewicz
1/2

Przejdź do
galerii zdjęć

©fot. Mariusz Kapała

Muzyka. Po 12 latach, w ćwierć wieku od premiery, po raz trzeci zostaną zaprezentowane w Krakowie „Nieszpory ludźmierskie” Jana Kantego Pawluśkiewicza do słów Leszka Aleksandra Moczulskiego. Będzie to pierwsze wykonanie dzieła po śmierci Zbigniewa Wodeckiego.
Zmarły niedawno muzyk był jednym z szóstki wokalistów premierowego wykonania.

4 listopada o godz. 18 w ICE wystąpią: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego, chór Akademicki Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Chór Mieszany Katedry Wawelskiej, a jako soliści pojawią się na scenie: Hanna Banaszak, Beata Rybotycka, Elżbieta Towarnicka, Grzegorz Turnau, Jacek Wójcicki oraz Kuba Badach.

Całość poprowadzi Rafał Jacek Delekta. To pod jego batutą „Nieszpory” wykonywane były najczęściej i dwukrotnie nagrane - tak 25 lat temu, jak i w trakcie powtórnej rejestracji na płytę (ukazała się w ramach „Antologii” Jana Kantego Pawluśkiewicza), dokonanej 4 listopada 2014 w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu. A były już „Nieszpory” wykonywane około 120 razy, także w Chicago, Toronto, Nowym Jorku, Lizbonie, a w ostatnich latach - we Lwowie i Wilnie.

W październiku 1992 r. w kościele św. Katarzyny zostały nagrane na płytę, a w czerwcu 2005 były wystawione na dziedzińcu arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu jako punkt kulminacyjny ogłoszonego wówczas Roku Jana Kantego Pawluśkiewicza.

Już można kupować bilety na krakowski koncert.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 11

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Czytaj także

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To

  Bono (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Będzie wykon!!!! Świetny dyrygent i cała ferajna ,oj będzie się działo.ha,ha,ha.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Proszę o przeboje!

  gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Czy Pan Pawluskiewicz nie mógłby stworzyć jakis pięknych przebojów w rodzaju tych dla Marka Grechuty? Nie wiem, jak działa bycie kompozytorem czy kompozytor umie zrobić okreslona liczbe przebojów,...rozwiń całość

  Czy Pan Pawluskiewicz nie mógłby stworzyć jakis pięknych przebojów w rodzaju tych dla Marka Grechuty? Nie wiem, jak działa bycie kompozytorem czy kompozytor umie zrobić okreslona liczbe przebojów, a potem traci wenę i same gnioty na siłe , jak Golec Orkiestra, czy po prostu mu sie nie chce?zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama