Nie żyje autor pomników Lenina oraz Jana Pawła II

Nie żyje autor pomników Lenina oraz Jana Pawła II

Aleksandra Suława

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

O rzeźbieniu prof. Marian Konieczny mawiał, że to „boska praca, bo tak jak Bóg ulepił z gliny człowieka, tak artysta tworzy z niej swoje prace. On tej sztuki uczył się na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, pod okiem Xawerego Dunikowskiego, a także na Akademii Riepina w Petersburgu.
Nie żyje autor pomników Lenina oraz Jana Pawła II

©Anna Kaczmarz

Twórczość Mariana Koniecznego to głównie pomniki. Jego zamiłowanie do monumentów z czasem stało się nawet tematem do żartów - dość wspomnieć kabaret w Piwnicy Pod Baranami, w którym Jacek Brzostyński, udając Mariana Koniecznego, śpiewał „Mam wiele upatrzonych miejsc, gdzie zamykam oczy i widzę pomnik”. Profesor przez niemal całe swoje życie tworzył w Krakowie, w pracowni na Salwatorze. Był twórcą m.in. warszawskiej Nike, Pomnika Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie, podobizn Jana Pawła II w Licheniu lub Jana Zamoyskiego w Zamościu.

Krakowianie zaś, najbardziej znają jego Stanisława Wyspiańskiego spod Muzeum Narodowego oraz Pomnik Grunwaldzki - rekonstrukcję przedwojennego pomnika konnego Władysława Jagiełły, znajdującą się na Placu Matejki.
Są jednak też tacy, którzy wciąż nie mogą zapomnieć Koniecznemu komunistycznych monumentów - m.in. krakowskiego Lenina stojącego do lat 90. w nowohuckiej Alei Róż, mimo że sam rzeźbiarz podkreślał w wywiadach, że „nie należał on do jego arcydzieł”. Oprócz pomników artysta wykonywał też popiersia, medale i płaskorzeźby.

Marian Konieczny nie tylko rzeźbił, ale też od 1958 roku wykładał na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 1972-1981 był rektorem tej uczelni.

Za swoją pracę otrzymał m.in. Złoty Medal „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis” oraz Złoty Medal Prezydenta Algierii za zasługi dla niepodległosci tego kraju. Był też Kawalerem Krzyża Komandorskiego Odrodzenia Polski z Gwiazdą i honorowym członkiem Rosyjskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Marian Konieczny zmarł we wtorek, po długiej chorobie. Miał 87 lat.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 12

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze MiastoCzytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama