Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasza Historia. Styczniowy numer w sprzedaży

red
Miesięcznik „Nasza Historia” do nabycia w kioskach i salonach prasowych. 100 stron fascynujących opowieści. W nowym wydaniu m.in.:

Czarujący dorożkarz. Pewnej nocy w 1946 r. Konstanty Ildefons Gałczyński spotkał w Krakowie Jana Kaczarę. - Pan wolny? - Żonaty, ale mogę odwieźć do chaty - tak mogła wyglądać pierwsza pogawędka poety i legendarnego krakowskiego fiakra.

Kraków i powstanie styczniowe. Oddalone o kilkanaście kilometrów od granicy zaboru rosyjskiego miasto stało się ważnym zapleczem zaopatrzeniowym dla polskich oddziałów. Ostatni zbrojny zryw romantyków wywołał w Galicji entuzjazm, a narodowa klęska zrodziła kontrideologię stańczyków.

Droga generała Różyckiego. Bez wahania porzucił karierę w carskiej armii, by dowodzić oddziałami powstańców na Rusi. Potem przez Europę Zachodnią trafił do Krakowa, gdzie spędził ostatnie dwie dekady życia.

Profesor mury ratuje. Z powodu wiatrów od Kleparza kobiety i dzieci wystawione byłyby na częste fluxye, reumatyzmy i paraliże - taką argumentacją prof. Feliks Radwański obronił przed zburzeniem Bramę Floriańską, Barbakan i sąsiednie mury miejskie.

„Żółwi most” w Krakowie. 19 stycznia 1933 r. otwarto nową przeprawę przez Wisłę. Charakterystyczna sylwetka mostu Piłsudskiego to dzieło warszawskich projektantów, a żelazne elementy konstrukcji wykonała krakowska fabryka Zieleniewskiego.

Pożegnanie z Koniewem. Pomnik marszałka ZSRR był najkrócej stojącym sowieckim monumentem w Krakowie. Przetrwał ledwie cztery lata. W styczniu 1991 r. na czołgowej lawecie odjechał do Olkusza i dalej na Ukrainę.

Skandalistka Anna Cylejska. Pochodząca ze Słowenii druga żona Jagiełły była wnuczką Kazimierza Wielkiego. Przyjęto ją w Krakowie z honorami, lecz wkrótce wybuchł skandal. Annie zarzucono, że zdradziła króla z dwoma rycerzami.

Szantaż na łamach. Przez lata Franciszek Łoboda drukował w krakowskim tygodniku „Wolne Słowo” szkalujące informacje, a następnie żądał pieniędzy za sprostowania.

Helena Marusarzówna. Tragiczna historia najlepszej polskiej narciarki i wojennej kurierki tatrzańskiej.

„Zielone ludziki” na Zaolziu. Polskie działania dywersyjne i hybrydowe poprzedzały zajęcie Zaolzia. Jak wyglądała cała operacja?

Dzika denazyfikacja. Eichmann, Peiper, Cukurs. Jak po wojnie dopadły ich dawne ofiary.

Potworny Bokassa. Historia krwawego dyktatora.

Sekspułapka na Breżniewa. Jak brytyjski wywiad próbował skompromitować syna genseka.

Miss Polonia. Historia konkursu piękności.

Czołg 7TP. Był szybki i zwrotny, zaprojektowano go z myślą o rajdach na terenie wroga. W obronie nie sprawdził się najlepiej.

W serwisie prasa24.pl mogą Państwo kupić e-wydanie Naszej Historii. Zapraszamy także do serwisu: www.naszahistoria.pl, na profil Naszej Historii na Facebooku i do obserwowania naszego konta na Twitterze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski