Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasza Historia. Grudniowy numer w sprzedaży

Redakcja
Miesięcznik „Nasza Historia” do nabycia w kioskach i salonach prasowych. 100 stron fascynujących opowieści. W nowym wydaniu m.in.:

Franciszek Macharski, skromny kardynał. Kierował archidiecezją przez 27 lat. - Mąż stanu - powiedział o nim kiedyś Jan Paweł II. - Pokorny - kilka lat później dodał Benedykt XVI. Czy ukochany hierarcha krakowian zostanie wyniesiony na ołtarze?

Złamane życie Jacka Żaby. Za unieruchomienie autobusów MPK komunistyczne władze potraktowały szeregowego opozycjonistę jak terrorystę. Zaszczuty chłopak popełnił samobójstwo.

Piłsudski rozmawia z duchem. Grudzień 1915 r. zastał galicyjskich legionistów na dalekim Polesiu. Pewnej nocy urządzili seans spirytystyczny, a brygadier Piłsudski nawiązał łączność z duchem sławnego rosyjskiego generała Nikołaja Liniewicza.

Tancerka w podskokach. W grudniu 1854 r. krakowianie ekscytowali się występami hiszpańskiej gwiazdy tańca Pepity de Olivy. „Ogień, siła i energia namiętności” - tak „Czas” recenzował pokazy madryckiej gwiazdy.

Krakowski Borgia. Erazm Czeczotka popełnił taką liczbę łajdactw, przekupstw i pospolitych zbrodni, że ochrzczono go Borgią z Krakowa. Burmistrz XVI-wiecznego Krakowa wręczył nawet łapówkę Zygmuntowi Augustowi.

Zamach na gwiazdkę. To była największa akcja Żydowskiej Organizacji Bojowej w Krakowie. W grudniu 1942 r. w kawiarni „Cyganeria” przy ul. Szpitalnej eksplodował silny ładunek wybuchowy.

Tytoniowe aromaty. 140 lat temu przy ul. Dolnych Młynów w Krakowie otwarto Cesarsko-Królewską Fabrykę Tytoniową. Większość załogi stanowiły kobiety.

Marzenie o imperium. Polskie święta pod palmami w polskich koloniach? O to zabiegali politycy II RP oraz członkowie Polskiej Ligi Morskiej i Kolonialnej.

Wspaniałe polskie pociągi. Luksusowe składy turystyczne z wagonami dancingowymi i kąpielowymi. Superszybka luxtorpeda i niepobite do dziś rekordy.

Święta A.D. 1930. Przegląd wymarzonych prezentów pod choinkę dla dzieci z lat 20. i 30.

Joe czerwonoarmista. Amerykanin, który uciekł z obozu w Kostrzynie, musiał wstąpić do Armii Czerwonej. Ale najpierw zobaczył, jak Sowieci karmią świnie zwłokami zamordowanych przed momentem niemieckich cywilów.

Rzeźnik z Gwardii Ludowej. Mroczna przeszłość gomułkowskiego pułkownika.

Rakowski ratuje komunizm. Tajny memoriał z pomysłami dla Jaruzelskiego.

Pacyfikacja Michniowa. Rekonstrukcja niemieckiej zbrodni z 1943 r.

III Rzesza na prochach. W hitlerowskich Niemczech używanie narkotyków było oficjalnie zakazane. Jednak nieoficjalnie były w powszechnym użytku. Metaamfetamina napędzała Blitzkrieg Wehrmachtu.

Juliusz Cezar kontra Cyceron. Spór władcy z filozofem był jednym z najważniejszych konfliktów starożytnego Rzymu.

Legenda SAS. Jak powstała pierwsza jednostka komandosów i jaką rolę odgrywała w brytyjskiej armii?

Powłóczyste spojrzenie Lauren Bacall. Świetna aktorka, która dzieliła życie z Humphreyem Bogartem i Frankiem Sinatrą.

Historia popkultury. Walkie-talkie, twórca polskiego narciarstwa, najstarsza z wódek.

Armata Bofors. Najważniejsza broń żołnierzy kampanii wrześniowej.

Kuchnia. Na święta Bożego Narodzenia staropolski przepis na kaczkę z jabłkami.

Historia motoryzacji. Piękne sportowe porsche prosto z austriackiego tartaku.

W serwisie prasa24.pl mogą Państwo kupić e-wydanie Naszej Historii. Zapraszamy także do serwisu: www.naszahistoria.pl, na profil Naszej Historii na Facebooku i do obserwowania naszego konta na Twitterze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski