Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najmniejszy dom niskoenergetyczny. Budynek ma tylko 50 mkw., czyli wielkość mieszkania

Janusz Michalczak
Janusz Michalczak
Obiekt pokazuje różne możliwości wykończenia elewacji
Obiekt pokazuje różne możliwości wykończenia elewacji Fot. Elmot MULTICOMFORT Saint-Gobain
Budownictwo termooszczędne. Niektórzy projektanci i firmy idą tropem, który zainicjowano kilkanaście lat temu w Wielkiej Brytanii, gdzie przed architektami postawiono zadanie zaprojektowania małego domu, którego cena nie przekraczałaby 60 tys. funtów. Efektem było wiele ciekawych projektów. W polskim domu, który ma zaledwie 50 mkw., mogłaby zamieszkać czteroosobowa rodzina. Budowa i wykończenie tego obiektu zajęło tylko 45 dni!

Dom został zaprojektowany przez zespół projektantów Elmot z Kopytkowa w województwie pomorskim i zbudowany na terenie firmowej fabryki.

Z założenia prezentuje technologię modułów o konstrukcji stalowej oraz rozwiązania architektoniczno-materiałowe rekomendowane w budownictwie energooszczędnym. Jednocześnie dom ma certyfikat Multicomfort Saint-Gobain, przyznawany realizacjom niskoenergetycznym, dbającym o zapewnienie komfortów istotnych dla zdrowia i samopoczucia.

Logiczna kostka

Dom z płaskim dachem ma prostą bryłę na planie prostokąta. W celach pokazowych na elewacji wykorzystano pięć różnych technik wykończenia: drewno, tynk, płyta włókno-cementowa oraz blacha płaska, a także ażurowe połączenie drewna i blachy. Dom, niczym kostka Rubika, z każdej strony prezentuje inny styl i wygląd.

Zgodnie z wymaganiami budownictwa energooszczędnego, zamontowano pasywne dwuszybowe okna od strony południowej oraz pasywne drzwi. Przed domem znajduje się również niewielki taras. Wyjątkowo krótki czas budowy to zasługa technologii. Dom został zaprojektowany w konstrukcji stalowej - wyprodukowanie jej zajęło sześć dni. Moduły powstały w fabryce zgodnie ze ścisłymi wytycznymi standardu Saint-Gobain. Ich uzbrojenie trwało 20 dni.

Moduły jadą do Szwecji

W tym czasie poszczególne moduły zostały wyposażone w instalacje wodno-kanalizacyjną, elektryczną i wentylacyjną. Na tym etapie konstrukcję obudowano ścianami w systemie RIGIPS i warstwami płyt izolacyjnych z wełny mineralnej szklanej ISOVER, styropianu i poliuretanu. Zamontowany został grzewczy system powietrzny (podpodłogowy) oraz sufity.

Moduły zostały złożone w ciągu jednego dnia. Na wykończenie domu złożonego z modułów składało się m.in. połączenie ścian na stykach prefabrykatów, a także podłączenie instalacji wraz z montażem rekuperatora. Dom posiada wszystkie funkcje mieszkania. Znajduje się w nim jasny i przestronny salon z kuchnią, przytulna sypialnia z dużym łóżkiem, a także wygodna łazienka z prysznicem. Jak się dowiedziałem większość produkcji modułowej z Elmotu trafia dziś do Szwecji.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie, odc. 43

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski