Musical „Chicago” od listopada w Teatrze Variete w Krakowie

Musical „Chicago” od listopada w Teatrze Variete w Krakowie

Wacław Krupiński

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Teatr. Produkcja światowego hitu pochłonie niemal milion złotych, licencja to 45 tys. dolarów.
Barbara Kurdej-Szatan wcieli się w Roxie

Barbara Kurdej-Szatan wcieli się w Roxie ©Fot. Piotr Smoliński

Światowy przebój scen musicalowych - „Chicago” pokaże krakowski Teatr Variete. Premiera 25 listopada. Od trzech dni są już sprzedawane bilety.

Musical wyreżyseruje Wojciech Kościelniak, twórca spektakli muzycznych na wielu scenach w Polsce, w Krakowie m.in. przedstawień „Ziemia obiecana” oraz „Bracia Dalcz i s-ka” w Teatrze im. Słowackiego. Choreografia - Ewelina Adamska-Porczyk, kostiumy i scenografia - Anna Chadaj.

- Ma to być musical zrealizowany po bożemu, nie ma sensu zmieniać i poprawiać czegoś, co jest dziełem mistrzowskim - mówi dyr. Variete Janusz Szydłowski. I tak ma go zrealizować reżyser, który chciał ten musical wystawić od lat.


- Sam bardzo chciałem zrealizować ten spektakl. Widziałem jego inscenizacje w USA, w Londynie, miałem jego wizję. Uznałem jednak, że nie pogodzę pracy reżysera z mozołem zbierania pieniędzy na produkcję „Chicago”, która jest bardzo droga - dodaje dyr. Szydłowski. Ile będzie kosztowała? Niemal milion złotych.

Tylko kupienie licencji to 45 tys. dolarów. I jest to opłata za raptem 50 spektakli. - Wykorzystamy ten limit pewnie w ciągu jednego sezonu - przewiduje dyr. Szydłowski. - Po czym będziemy przedłużać umowę, bo zamierzamy grać ten musical co najmniej trzy lata.

Umowa zawiera klauzulę, że w czasie „eksploatacji” musicalu w Variete żaden inny teatr w Polsce nie otrzyma licencji, czyli krakowska scena nie będzie miała konkurencji.

Bardzo trudne negocjacje z amerykańską agencją Samuel French trwały 9 miesięcy. „Jak nie masz pieniędzy, to nie kupuj” - napisano w pewnym momencie dyr. Szydłowskiemu.

Próby do „Chicago” rozpoczną się 15 sierpnia. W spektaklu weźmie udział jednorazowo 20 wykonawców (będą dublury) oraz 14 muzyków; kierownictwo muzyczne Sebastian Bernatowicz. - Myślałem o mniejszym zespole, ale licencjodawcy narzucili nie tylko taką liczbę, ale i konkretne instrumenty. Nie wolno zmieniać tonacji, aranżacji, sama inscenizacja też jest obłożona rygorami - wyjaśnia Janusz Szydłowski.

Wśród wykonawców: Barbara Kurdej-Szatan (Roxie), Olga Szomańska i Ewelina Przybyła („Mama” Morton), Łukasz Szczepanik (Billy). W castingu wzięło udział 1260 osób z całej Polski. Dodajmy, że - nie licząc dyplomu w PWST - w Krakowie „Chicago” nigdy nie wystawiano.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 13

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
rewelacja

An (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Gratuluję świetnego przedstawienia. Brawo Aktorzy ! Brawo Teatr!

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo