Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mundurowi pochorują przez 30 dni

Piotr Subik
Piotr Subik
Po wprowadzeniu zmian dotyczących L4 liczba chorych mundurowych spadła o około 30 proc.
Po wprowadzeniu zmian dotyczących L4 liczba chorych mundurowych spadła o około 30 proc. Grzegorz Jakubowski
Bezpieczeństwo. Rząd PiS odkręca reformę PO-PSL, funkcjonariusze służb znów dostaną pełnopłatne chorobowe. Ale w ograniczonym zakresie.

Projektem przywrócenia funkcjonariuszom służb mundurowych pełnopłatnego chorobowego zajmował się przed świętami Komitet Stały Rady Ministrów. I przesłał go dalej, dokonsultacji z centralami związkowymi, czyli Solidarnością, OPZZ i Forum Związków Zawodowych.

To oznacza, że nabiera tempa odkręcanie jednej z ważniejszych reform wprowadzonych za rządów PO-PSL. Po trzech latach przerwy mundurowi znów będą otrzymywali pełne wynagrodzenie za czas choroby. PiS obiecywał im to jeszcze przed dojściem do władzy.

- Nareszcie ludzie przestaną mieć dylemat, czy iść chorym na służbę, gdzie mają styczność z bronią, czy wyleczyć się i wrócić do pracy w pełni sił, bez straty dla domowego budżetu - nie ukrywa Mariusz Tyl, przewodniczący NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej, a zarazem wiceprzewodniczący Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych. To federacja najpierw sprzeciwiała się zmianom wprowadzanym przez PO-PSL, a później negocjowała ich odwrócenie z obecnie rządzącymi.

Ale nie będzie dokładnie tak, jak przed zmianami wprowadzonymi w 2014 r. Do tego czasu bez względu na długość zwolnienia lekarskiego mundurowi otrzymywali 100 proc. uposażenia. Później zrównano ich w prawach z innymi pracownikami (dostają 80 proc. pensji). Teraz prawo do pełnego uposażenia zachowają przez 30 dni. Związkowcy chcieli przeforsować pomysł, aby było to 90 dni, jednak poszli na kompromis z MSWiA.

Problem jest tylko taki, że Komitet Stały Rady Ministrów zajmował się zmianą przepisów przygotowaną w resorcie ministra Mariusza Błaszczaka. A więc dotyczącą podległych mu służb - policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Biura Ochrony Rządu. A za PO-PSL przywileje odebrano również Służbie Więziennej i wojsku. Co z nimi?

- Nie dopuszczam do siebie myśli, że nas te zmiany nie obejmą. Zwłaszcza że ostatnio wreszcie zaczęto nas traktować na równi z innymi służbami, choćby ogłaszając plan modernizacji - mówi Czesław Tuła, szef NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa. Przyznaje, że związkowcy Służby Więziennej są po rozmowach z wiceministrem sprawiedliwości Patrykiem Jakim, który obiecał rozpoczęcie procedury przywrócenia pełnopłatnego chorobowego na okres 30 dni.

Z kolei rzecznik MON mjr Anna Pęzioł-Wójtowicz nie odpowiedziała na nasze pytanie, czy podobne prace prowadzone są w resorcie obrony. - U nas jakoś cicho na ten temat - mówi nam anonimowo wojskowy z Krakowa.

Związkowcy nie ukrywają, że mundurowi z niecierpliwością czekają na częściowe przywrócenie przywilejów dotyczących chorobowego. Dlaczego? Bo minister Błaszczak obiecał to jeszcze jesienią zeszłego roku. A kończy się kwiecień. - Pojawiają się już zarzuty, że zostaliśmy okłamani albo nie wiemy, co mówimy - słyszymy od jednego z działaczy Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych.

Jak mówi Mariusz Tyl, przywrócenie 30 dni pełnopłatnego chorobowego nie rozwiązuje wszystkich problemów służb mundurowych. Kolejny to nadgodziny, funkcjonariusze chcieliby otrzymywać za nie wynagrodzenie. Teraz mogą wziąć dzień wolny, ale często jest to niemożliwe z powodu natłoku obowiązków. M.in. dlatego Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych apeluje, by powstało Forum Dialogu Społecznego przy premier Beacie Szydło. To istniejące przy ministrze Błaszczaku zajmuje się bowiem tylko problemami służb podległych MSWiA. A do tego - w opinii związkowców - dialog społeczny pozoruje.

„Teoretycznie raz na kwartał odbywa się posiedzenie, podczas którego uczestnicy wysłuchują obszernego monologu ministra na temat sukcesów. Na rzeczową dyskusję z reguły nie ma miejsca” - napisali związkowcy do Beaty Szydło.

WIDEO: Poszukiwani przestępcy z Małopolski

źródło: Gazeta Krakowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski