Mocarstwa krytykują Chiny po śmierci Liu Xiaobo, dysydenta i...

Mocarstwa krytykują Chiny po śmierci Liu Xiaobo, dysydenta i laureata Nagrody Nobla

Michał Kurowicki (AIP)

Polska

Aktualizacja:

Polska

Liu Xiaobo

Liu Xiaobo ©AP/EAST NEWS

Nie milkną słowa krytyki pod adresem władz Chin po śmierci Lu Xiaobo, laureata pokojowej nagrody Nobla z 2010 roku. Negatywne komentarze w stosunku do chińskich władz płyną m.in. z Niemiec i Wielkiej Brytanii.
Liu Xiaobo

Liu Xiaobo ©AP/EAST NEWS

Chiński opozycjonista zmarł wczoraj z powodu nowotworu wątroby, który wykryto u niego w maju już w zaawansowanym stadium.
Liu Xiaobo od czerwca znajdował się w szpitalu w mieście Shenyang. Został tam skierowany na leczenie z więzienia, gdzie odbywał karę jedenastu lat pozbawienia wolności za działalność wywrotową. W zamknięciu spędził ostatnie dziewięć lat życia. Do wyjścia na wolność pozostawały mu jeszcze dwa. W chwili śmierci miał 61 lat.

Komitet przyznający nagrodę Nobla nazwał śmierć Liu Xiaobo przedwczesną i nazwał zakaz podróży wydany mu przez chińskie władze, po wykryciu u niego choroby, za wyjątkowo niezrozumiały.

Boris Johnson, minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii stwierdził, że błędem Chin był zakaz wyjazdu z kraju wydany w stosunku do Liu Xiaobo.

CZYTAJ TAKŻE: Korea Północna wystrzeliła pocisk w kierunku Japonii. Trump: Być może Chiny zakończą ten nonsens

Sigma Gabriel, minister spraw zagranicznych Niemiec, kraju który był brany pod uwagę, jako jedno z miejsc dokąd chiński dysydent mógłby udać się na leczenie, powiedział: ,,Władze Chin powinny teraz możliwie szybko i jasno odpowiedzieć na pytanie czy nowotwór u Liu Xiaobo mógł zostać wykryty wcześniej?”

Pomimo międzynarodowej krytyki chińskie władze twierdzą, że nie mają sobie nic do zarzucenia w sprawie śmierci laureata nagrody Nobla. W oświadczeniu wydanym przez ministerstwo spraw zagranicznych Chin napisano, że zmarł on w czwartek popołudniu w otoczeniu bliskich, wśród nich jego żony Liu Xia. Jego śmierć to wewnętrzna sprawa Chin i inne kraje nie mają prawa do wystawiania w tej kwestii niewłaściwych uwag.

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama