Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Mistrzowska gra Józefa Piłsudskiego" i "Niepodległa" – dwie książki, które przybliżają nam fenomen odrodzenia się Rzeczpospolitej

Janusz Michalczak
Janusz Michalczak
Na zdjęciu od prawej: Adam Bujak, prof. Andrzej Nowak, prof. Wojciech Roszkowski i Leszek Sosnowski
Na zdjęciu od prawej: Adam Bujak, prof. Andrzej Nowak, prof. Wojciech Roszkowski i Leszek Sosnowski Fot. Janusz Michalczak
– Ideału niepodległości nie da się w pełni zrealizować, jest on ciągle wyzwaniem, powodem do mobilizacji i duchowej pracy – podkreśla prof. Andrzej Nowak, autor książki pt. "Niepodległa" poświęconej wydarzeniom, które doprowadziły do odzyskania niepodległości. – To właśnie bogactwo polskiej historii powoduje, że nie możemy powiedzieć, że historia jest już nieważna i powinniśmy wybrać przyszłość, gdyż rzekomo żyjemy już w czasach posthistorycznych. Odcięcie się byłoby zabiegiem niezwykle bolesnym, gdyż wymagałoby zerwania z własną tożsamością.

Zbliżające się obchody 100–lecia odzyskania niepodległości skłaniają do analizy fenomenu, jakim jest odrodzenie się Rzeczpospolitej w roku 1918. Taką próbę podjęli uczestnicy sobotniego spotkania w Auli św. Jana Pawła II Sanktuarium Bożego Miłosierdzia – m. in. prof. Wojciech Roszkowski, autor książki ,,Mistrzowska gra Józefa Piłsudskiego”, wspomniany już prof. Andrzej Nowak, były minister obrony Antoni Macierewicz oraz fotografik Adam Bujak, syn legionisty.

– Nie ma cienia wątpliwości jak ogromne znaczenie miała klęska trzech zaborczych mocarstw i jak wielką wagę miało przygotowanie narodu do niepodległości przez kościół katolicki, który jest bezcennym twórcą polskiej duchowości, dającej siłę całym pokoleniom – podkreślał Antonii Macierewicz.

Osiągnięciem dziejowym – z puntu widzenie Polski, Europy oraz całej cywilizacji – było zwycięstwo w wojnie roku 1920. – To wówczas rozpadły się potęgi zaborcze w sposób ostateczny – mówił Antoni Macierewicz.

– Wtedy Francja i mocarstwa zachodnie uzmysłowiły sobie, że rzeczywistą barierą przed bolszewizmem jest Polska. Że bez narodu polskiego Zachód nie obroni się przed bolszewizmem.

Dwie kwestie miały kluczowe znaczenie dla dzieła odzyskiwania niepodległości.

Pierwszą, zdaniem Antoniego Macierewicza, było unarodowienie myśli niepodległościowej, drugą – stworzenie siły zbrojnej, która byłaby w stanie państwo obronić. Także i dzisiaj mają one podstawowe znaczenie. – Wysiłek polskiego państwa w ostatnich 26 miesiącach na tym właśnie zagadnieniach był skupiony – podkreślał.

– Jestem pewny, że obecny rząd będzie kontynuował upowszechniania myśli niepodległościowej, jak i budowę takiej armii polskiej, która będzie w stanie odeprzeć każde zagrożenie. Te dwa przesłania płynące z dziejów walki o niepodległość, podobnie jak z książek obu autorów, są dla mnie najważniejsze.

Adam Bujak, fotograf św. Jana Pawła II, wspominał między innymi chwile, gdy na Wawelu w czasach stalinowskich, w krypcie pod Wieża Srebrnych spotykali się piłsudczycy, którym przewodził major Józef Herzog, między innymi uczestnik walk z bolszewicką I. Armią Konną Siemiona Budionnego .

– Legionistów podczas tych spotkań na Wawelu było może dwustu, trzystu – wspominał Adam Bujak. – Mogę powiedzieć, że dzięki temu znam wydarzenia roku 1920 z pierwszej ręki, z pierwszych ust. Legioniści stanowili garstkę przy bolszewickiej nawale, która ruszyła przeciw Polsce. I mimo wszystko zwyciężyli. Wtedy, to znaczy w roku 1952, mogło wydawać się, że są to ludzie, którzy znikną z powierzchni społeczeństwa, tymczasem to oni utrwalali w nas tę wiarę, że Polska kiedyś wspaniale się odrodzi. Myślę, że mój ojciec, który dziś patrzy na nas z góry, dziękuje Bogu za cud wolnej Polski, którego jesteśmy świadkami.

Wielkość Józefa Piłsudskiego polegała zdaniem prof. Wojciecha Roszkowskiego na umiejętnym rozładowaniu nastrojów rewolucyjnych i budowaniu pozytywnego wizerunku państwa na arenie międzynarodowej.

– Z pewnością na podkreślenie zasługuje uwaga, którą wyraził wcześniej prof. Andrzej Nowak, że nasza historia ma ponad 1000 lat – mówi Leszek Sosnowski, szef Białego Kruka, wydawca obu książek. – Dlatego poprosiłem autorów książek, aby skrótowo opisali okres ponad 850 lat polskiej państwowości poprzedzającej okres zaborów – mówi Leszek Sosnowski, szef wydawnictwa ,,Biały Kruk", którego nakładem ukazały się obie książki.

– Niewiele państw w Europie może odwołać się do takiego dorobku. Polska była potężnym państwem w Europie już tysiąc lat temu, o czym świadczy pokój zawarty przez Bolesława Chrobrego z cesarzem niemieckim Henrykiem II w Budziszynie 30 stycznia 1018 roku. Załogi Chrobrego stały w Kolonii i Passau (Pasawie) u zbiegu Dunaju i Innu. Granice państwa polskiego obejmowały na południu Morawy oraz Słowację, a na wschodzie - Grody Czerwieńskie.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Mówimy po krakosku, odc. 11

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski