Mechanik „pomagał” chorym na raka witaminą za 13 000 zł

Mechanik „pomagał” chorym na raka witaminą za 13 000 zł

Alicja Fałek, Iga Michalec

Gazeta Krakowska Plus

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska Plus

Mechanik „pomagał” chorym na raka witaminą za 13 000 zł

©Alicja Fałek

Ryszard Kutyba, inżynier mechanik z Nowego Sącza, chorym na raka oferował drogą terapię kontrowersyjną amigdaliną. Pacjenci przyjeżdżali do niego z całej Polski, wierząc w cud. Prokuratura postawiła przedsiębiorcy zarzut nieumyślnego narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, a także oszustwa.
Mechanik „pomagał” chorym na raka witaminą za 13 000 zł

©Alicja Fałek

Ja się nie bawię w Pana Boga. Nie mam nadprzyrodzonych mocy. Stosowałem terapię amigdaliną, bo wierzę w jej skuteczność. Nic złego nie zrobiłem. Nie mam się czego wstydzić, dlatego nie ukrywam nazwiska ani swojego wizerunku - mówi Ryszard Kutyba.

Inżynier mechanik z Nowego Sącza od pięciu lat prowadził Ośrodek Niekonwencjonalnej Terapii Antynowotworowej, który od 2013 r. mieści się w Kosarzyskach. Chorym podawał amigdalinę, zwaną także witaminą B17. Wierzy, że ta substancja skutecznie walczy z rakiem.

O Kutybie niedawno usłyszała cała Polska. Okrzyknięto go kolejnym sądeckim znachorem, zamieszanym w śmierć dziecka - 13-latka z łódzkiego, chorującego na ostrą białaczkę limfoblastyczną.

- Boguś trafił do ośrodka w sierpniu 2016 roku. Fantastycznie reagował na terapię. Miał być naszym kolejnym sukcesem - podkreśla Kutyba. - Jego wyniki się poprawiały. Pod koniec listopada przeziębił się i chyba to wpłynęło na pogorszenie jego stanu.

Rodzice przywieźli chłopca do Kosarzysk, ale kolejna kuracja witaminą B17 nie przyniosła efektu. Wrócił do domu. Boguś zmarł 15 lutego.

Ze szpitala do znachoraProblemy zdrowotne Bogusia zaczęły się przed rokiem. Lekarze podejrzewali zapalenie zatoki przynosowej. Chłopak trafił do laryngologa i alergologa. Potem rodzice 12-latka usłyszeli diagnozę - złośliwy nowotwór.

Pozostało jeszcze 86% treści

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł:

Masz dostęp? Zaloguj się

Czytaj także

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie ma sprawy

  res 15 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Nie rozumiem dlaczego mechanikowi robi się przykrości. Każdy obywatel w Polsce ma praktyczne prawo do darmowej, uniwersyteckiej pomocy medycznej. Jeśli z własnej woli wybiera medycynę "nienaukową"...rozwiń całość

  Nie rozumiem dlaczego mechanikowi robi się przykrości. Każdy obywatel w Polsce ma praktyczne prawo do darmowej, uniwersyteckiej pomocy medycznej. Jeśli z własnej woli wybiera medycynę "nienaukową" to ma prawo. Koniec kropka. Jeśli mechanik płaci stosowny podatek to o czym mowa. A swoją drogą i w najlepszych klinikach ludzie na raka czasem umierają.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Księża też leczą...

  Liczyrzepa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Kler też leczy wiarą, modlitwą, cudami, i jest bezkarny!
  Do refleksji!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama