Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marszałek walczy z wojewodą

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Anna Kaczmarz
Polityka i ekologia. Dziś zbiera się małopolski sejmik. Radni zostali zwołani w środku wakacji, by skierować do sądu wniosek o rozstrzygnięcie sporu o to, kto powinien mieć kontrolę nad Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska. W tle są miliony złotych, m.in. na walkę ze smogiem.

Na dzisiejsze przedpołudnie została zwołana sesja małopolskiego sejmiku. Porządek obrad jest krótki, zakłada przyjęcie jednej uchwały - w sprawie zaskarżenia do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody małopolskiego.

PRZECZYTAJ KOMENTARZ AUTORA: Rząd posadzi kwiatki w ogródku marszałka

- Odkąd pamiętam, a jestem radnym już 11 lat, nie było jeszcze sesji sejmiku w samym środku wakacji - przyznaje Grzegorz Biedroń, radny PiS.

- Czas nas nagli - tłumaczy Leszek Zegzda, członek Zarządu Województwa i szef sejmikowego klubu radnych PO. Skarga na decyzję wojewody musi być skierowana do sądu w ciągu 30 dni od jej przekazania sejmikowi. Termin mija 12 sierpnia. Zwykle sierpniowa sesja zwoływana była na ostatni poniedziałek wakacji. Wtedy na skargę byłoby już za późno.

Spór z pozoru jest błahy. W czerwcu radni sejmiku (koalicja PO-PSL) zmienili statut Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW), wprowadzając zapis, że zarząd funduszu powoływany jest „jednogłośnie w obecności pełnego składu Rady Nadzorczej”. To była odpowiedź na zmianę ustawy Prawo ochrony środowiska (przegłosowaną przez PiS) dającą wojewodzie prawo do wskazania czterech z pięciu członków rady WFOŚiGW. W praktyce oznaczało to przejęcie przez rząd kontroli nad funduszem, który podlega samorządowi województwa.

- Wprowadzając zapis o jednogłośnym powoływaniu zarządu funduszu, chcieliśmy zapewnić sobie wpływ na to, kto nim będzie kierował. Nie może być bowiem tak, że fundusz jest jednostką samorządową, ale kontrolę nad nim ma rząd i wojewoda, a nie samorząd województwa - mówi Leszek Zegzda.

Prawnicy wojewody nie przyjęli tego argumentu. Uznali, że Rada Nadzorcza WFOŚiGW jest ciałem kolegialnym i podejmuje decyzje większością głosów, także te dotyczące powołania prezesa funduszu. Na tej podstawie wojewoda uchylił zapis o jednomyślnym głosowaniu w tej sprawie. Skarga do sądu ma dotyczyć właśnie tego rozstrzygnięcia nadzorczego. Głosować za skierowaniem sporu na drogę sądową będą radni PO i PSL. - My będziemy temu przeciwni - deklaruje Grzegorz Biedroń z PiS.

Od wyroku sądu zależy to, kto będzie miał kontrolę nad rozdysponowaniem ok. 200 mln zł rocznie na inwestycje i programy ekologiczne w Małopolsce. Jednym z priorytetów polityki ekologicznej w naszym regionie jest walka ze smogiem poprzez likwidację starych pieców węglowych. Politycy PiS sceptycznie podchodzą do tak masowej wymiany starych kotłów grzewczych na nowe i ograniczenia zużycia węgla. Gdy oni będą decydować o przekazywaniu dotacji, mogą ograniczyć wydatki na likwidację pieców węglowych i więcej pieniędzy przeznaczyć na inne cele. Takie zmiany wprowadzono już w budżecie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

WIDEO: Deweloperzy obudowują pas startowy w Czyżynach

Autor: Joanna Urbaniec, Gazeta Krakowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Marszałek walczy z wojewodą - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski