Mariano Rajoy: Deklaracja niepodległości Katalonii niczego...

Mariano Rajoy: Deklaracja niepodległości Katalonii niczego nie zmieni

Michał Kurowicki AIP

Polska

Aktualizacja:

Polska

Mariano Rajoy: Deklaracja niepodległości Katalonii niczego nie zmieni

©AP/EAST NEWS

- Żadna deklaracja niepodległości Katalonii niczego nie zmieni. Nie rozpiszę także przedterminowych wyborów - powiedział Mariano Rajoy, premier Hiszpanii w wywiadzie dla gazety El Pais.
Mariano Rajoy: Deklaracja niepodległości Katalonii niczego nie zmieni

©AP/EAST NEWS

W wywiadzie dla El Pais, największej gazety w kraju premier Rajoy został zapytany także czy skorzysta z art. 155 hiszpańskiej konstytucji? Pozwala on na ingerencję władz centralnych w wewnętrzną politykę każdego z regionów. Wykorzystując go mógłby zawiesić działanie katalońskiego rządu.

Czytaj także: Hiszpania: Ulicami Madrytu i innych miast przejdą manifestacje poparcia dla jedności kraju [ZDJĘCIA]

Mariano Rajoy odpowiedział, że nie zrobi żadnego kroku, który wykraczałby poza jego ustawowe uprawnienia. Dodał też, że cztery tysiące przysłanych do Katalonii policjantów pozostanie tam do zakończenia trwającego obecnie kryzysu.

Czytaj także: Hiszpański sąd konstytucyjny zawiesza posiedzenie parlamentu Katalonii

Tymczasem Carles Puigdemont, premier Katalonii zapowiedział, że wygłosi oficjalne przemówienie w lokalnym parlamencie w Barcelonie we wtorek o godz. 18. Nie wiadomo natomiast czy odbędzie się zaplanowane na poniedziałek posiedzenie parlamentu Katalonii, bowiem możliwość jego obradowania w tym terminie została zawieszona decyzją Sądu Apelacyjnego w Madrycie.

Czytaj także: Barcelona może być stolicą nowego państwa

Prawdopodobnie w poniedziałek, gdyby kataloński parlament zebrał się jednak w tym terminie lub we wtorek podczas przemówienia Carlesa Puidgemonta, Katalonia może ogłosić deklarację niepodległości.

Premier Hiszpanii: Nie było żadnego referendum w Katalonii

RUPTLY/x-news

Czytaj także

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Katalonia jest własnością króla

  Hiszpania jest własnością króla (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Carles Puidgemont jest regionalnym politykiem. Cóż poczynić? Carles Puidgemont odwołać z urzędu, przekierować do sądu. Bo demokracja tak wygląda, a cała reszta jest tylko anarchią i lewactwem. Ot,...rozwiń całość

  Carles Puidgemont jest regionalnym politykiem. Cóż poczynić? Carles Puidgemont odwołać z urzędu, przekierować do sądu. Bo demokracja tak wygląda, a cała reszta jest tylko anarchią i lewactwem. Ot, chcieliby! Kapitalista, zadłuża się, buduje fabrykę, płaci podwładnym solidne gaże i bonusy, zdobywa rynki, znosi agresje fiskusa, opłaca horrendalne daniny, etc.. Po czym znajduje się jakiś watażka, i często opłacanym przez konkurencję, który referendum ogłasza. I w temacie, że fabryka jest jego, bo kapitalista się mu nie widzi. Cóż z takim poczynić? Ano, zakuć w dyby, schłostać, wybić z głowy anarchię.

  Z cyklu interesujące skróty z sieci. (...) Niemieccy wyborcy chcą polityki mieszczańsko-konserwatywnej, a nie lewicowej. Mieszkańcy Niemiec oczekują, że rząd zapewni im:

  1. „Prawo i porządek oraz bezpieczeństwo i dobrobyt”
  2. „Nie wolno dopuścić do powstania wrażenia, że obywatele własnego kraju na tym tracą”
  3. „Bezgraniczna wolność wzbudza lęk”
  4. „Zdrowy patriotyzm i umiłowanie stron ojczystych” są ważnym elementem systemu wartości”
  5. „Kto zdejmuje krzyże, kto chce zakazać wieprzowiny lub przemianować pochody św. Marcina w święto świateł, ten nie jest tolerancyjny, lecz w sposób niebezpieczny zapiera się samego siebie”
  6. „Wszystko, co nie jest zgodne z duchem pokolenia 68 roku uważana jest za prawicowe i tym samym za złe”
  7. „Bycie konserwatystą jest znów seksy”

  „Konserwatyzm PiS-u jest sexy”
  Z kolei warszawscy działacze PO: "Nasz potencjał jest niewykorzystany"

  No tak, ale PO jest od kiedy sexy? I stąd, PiS będzie rządził długo, aż zaprzestanie być sexy! (sic!)
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Katalonia - kolejny gwóźdź do trumny UE

  Ewiak Ryszard (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Dokąd więc zmierzamy? Przypomnę fragment starożytnej wizji: "I powróci [król północy] do ziemi swej z dobrami ruchomymi wielkimi [1945. Ten szczegół wskazywał, że Hitler zaatakuje także ZSRR i...rozwiń całość

  Dokąd więc zmierzamy? Przypomnę fragment starożytnej wizji: "I powróci [król północy] do ziemi swej z dobrami ruchomymi wielkimi [1945. Ten szczegół wskazywał, że Hitler zaatakuje także ZSRR i będzie walczył aż do gorzkiego końca. Na początku nic nie wskazywało na takie zakończenie wojny], a serce jego przeciw przymierzu świętemu [w ZSRR wprowadzono wówczas ateizm państwowy i wierzących represjonowano], i będzie działał [oznacza to aktywność na arenie międzynarodowej], i zawróci do ziemi swej [1991-1993. Rozpad ZSRR i Układu Warszawskiego, wojska rosyjskie powróciły do kraju]. W czasie wyznaczonym powróci z powrotem [to oznacza tu także rozpad UE i NATO]" (Daniela 11:28,29a).

  W roku 1882 Wielka Brytania rozciągnęła wpływy na Egipt i przejęła rolę "króla południa". Mniej więcej w tym samym czasie Rosja zajęła pozycję "króla północy", rozciągając wpływy na terytoria, które wcześniej należały do Seleukosa I (Daniela 11:27).

  Wszystkie szczegóły tej wizji wypełniają się od czasów starożytnej Persji w porządku chronologicznym. Wizja ta jest różnie komentowana. Jak widać, zawiera wiele szczegółów, dlatego osoba wnikliwa jest w stanie dostrzec każdy błąd, lub sofistykę (Daniela 11:33; 12:10). zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czy pierwszym gwoździem jest Polska?

  niepatriota (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Hiszpanie nazywają Katalończyków "los Polacos". To określenie ma XIX w. tradycję i pejoratywne zabarwienie. Nazwali ich tak bo podobnie jak Polacy będący pod zaborami mówią w innym języku niż...rozwiń całość

  Hiszpanie nazywają Katalończyków "los Polacos". To określenie ma XIX w. tradycję i pejoratywne zabarwienie. Nazwali ich tak bo podobnie jak Polacy będący pod zaborami mówią w innym języku niż oficjalny język państwowy i są narodem, który nie ma swojego państwa. Później tak o Katalończykach często mówił Franco, który uważał, że poradził sobie z Katalończykami tak samo jak Hitler z Polakami. Pieśnią Solidarności są "Mury", które są polską wersją pieśni "L'Estaca" katalońskiego barda Luisa Lliacha.
  https://www.youtube.com/watch?v=aX4eZ1fpYwAzwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo