Małopolska zachodnia. Powalone drzewa, uszkodzone domy i...

Małopolska zachodnia. Powalone drzewa, uszkodzone domy i samochody. Ludzie wciąż bez prądu

Zdjęcie autora materiału
Sławomir Bromboszcz

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Powalone drzewo ul. Skotnica w Luszowicach
1/15
przejdź do galerii

Powalone drzewo ul. Skotnica w Luszowicach ©OSP Luszowice

Strażacy z Małopolski zachodniej w nocy z czwartku na piątek mieli ręce pełne roboty. Szalejący orkan "Ksawery" siał spustoszenie. W naszym regionie na szczęście ludzie nie zostali ranni.


W powiedzie chrzanowskim strażacy do interwencji wyjeżdżali 25 razy. W większości przypadków - 22 razy musieli usuwać z drogi powalone drzewa. Na ul. Oświęcimskiej w Chrzanowie konar przerwał linię energetyczną. Lekko uszkodzone zostały także dwa dachy domów w Libiążu i i Regulicach.

W powiecie oświęcimskim strażacy do akcji wyjeżdżali 28 razy. Na ul. 25 stycznia i Jagiellońskej w Chełmku, ul. Jasnej na Zasolu i w Graboszycach zerwane zostały linie energetyczne. Drzewa uszkodziły trzy samochody w Brzeszczach i Chełmku, a w Graboszycach wiatr zerwał poszycie dachu z domu.

- Kilkaset osób pozostaje bez prądu w gminie Brzeszcze, Zator, Chełmek i Kęty i gmina Oświęcim - informuje Zbigniew Jakiełek, rzecznik prasowy straży pożarnej w Oświęcimiu.

W powiecie olkuskim od czwartkowego wieczoru strażacy interweniowali ok. 100 razy. 90 proc. zdarzeń związanych było z połamanymi drzewami powalonymi na posesje, drogi i słupy energetyczne. Uszkodzonych zostało ok. 10 budynków. W kolonii Grabie w Chełmie wiatr uszkodził ok. 50 metrów kwadr. dachu na domu. W Jeżówce wichura zerwała połowę dachu z budynku gospodarczego - ok. 100 metrów kwadr.

ORKAN KSAWERY - BILANS STRAT W MAŁOPOLSCEPowalone drzewa, zablokowane drogi, zerwane linie energetyczne oraz trakcje kolejowe - takie zgłoszenia odbierali małopolscy strażacy w czwartkowy wieczór oraz w nocy z czwartku na piątek w związku z przechodzeniem orkanu Ksawery. Do godziny 22. najwięcej zgłoszeń odnotowano w terenach górskich, gdzie wiatr wieje najmocniej.

Do piątkowego poranka służby interweniowały aż 551 razy - informuje rzecznik prasowy Wojewody Małopolskiego. Porywy wiatru przekraczały 100 kilometrów na godzinę, lokalnie wiało jeszcze silniej.

Orkan Ksawery w Polsce [INTERAKTYWNA MAPA]

Kilka minut po godzinie 7 w piątek w całej Małopolsce ponad 20 tysięcy odbiorców nie miało prądu - głównie w powiecie krakowskim (ponad 3 tys. odbiorców), limanowskim (prawie 6 tys. odbiorców), chrzanowskim, dąbrowskim oraz tarnowskim.

Jak informuje Joanna Paździo, rzecznik prasowy Wojewody Małopolskiego jest to tendencja malejąca. O północy bez energii elektrycznej było ponad 81 tysięcy osób. Większość awarii powinna zostać usunięta do południa - informuje Tauron Dystrybucja SA, dostawca prądu w Małopolsce.

WIDEO: Pogoda w piątek będzie się dynamicznie zmieniać. Wszystko za sprawą silnego wiatru

Źródło: TVN24, x-news

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo