Małopolska wzorem dla unijnych regionów

Małopolska wzorem dla unijnych regionów

Grzegorz Skowron

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Małopolska wzorem dla unijnych regionów
1/2

Przejdź do
galerii zdjęć

©archiwum

Konkurs. Małopolska Karta Aglomeracyjna i bony na szkolenia dla przedsiębiorców to dwa małopolskie projekty nominowane do tegorocznej nagrody RegioStars.
Co roku Unia Europejska wyróżnia działania samorządów, finansowane z unijnych funduszy. Małopolska już raz wygrała w takim konkursie - w ubiegłym roku nagrodę RegioStars otrzymała za Akademię Rozwoju Ekonomii Społecznej, wspierającą osoby wykluczone (bezdomnych, bezrobotnych, niepełnosprawnych, uzależnionych).

I znowu nasz region ma spore szanse na prestiżową nagrodę. Wśród 24 nominowanych inicjatyw są trzy z Polski, w tym dwie z województwa małopolskiego. - Wierzę, że i w tym roku mamy spore szanse, żeby trafić na podium. Prezentujemy mocne i ciekawe projekty, które ułatwiają życie mieszkańcom i rozwijają nasz region - podkreśla Jacek Krupa, marszałek województwa.


Jednym z nich są bony szkoleniowe dla przedsiębiorców. Każdy może sam wybrać, jakie szkolenie jest mu potrzebne w firmie i zapłacić za nie bonami ośrodkowi szkolenia z listy zatwierdzonej przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie.

- System jest przejrzysty, logiczny, nastawiony na jakość i dający swobodę wyboru przedsiębiorcy - mówi Jacek Pająk, dyrektor WUP. Ten system jest wykorzystywany przy podziale pieniędzy unijnych na szkolenia dla pracowników mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Drugi nominowany projekt z naszego regionu to Małopolska Karta Aglomeracyjna, umożliwiająca podróż różnymi środkami transportu na jednym bilecie. Do tej pory sprzedano 250 tys. takich kart, stale korzysta z nich ponad 8 tys. osób.

MKA działa od grudnia 2015 roku w formie aplikacji mobilnej i bezpiecznej karty. Jej użytkownicy mają także możliwość szybkiego zakupu biletów papierowych w specjalnych biletomatach, umieszczonych na przystankach i w nowoczesnych po-ciągach. Projekt MKA stale się rozwija, w jego realizację zaangażowało się 35 gmin, które planują w najbliższych latach wybudowanie węzłów przesiadkowych i parkingów Park&Ride. W dalszej perspektywie z kartą MKA będzie można jeździć autobusami i busami prywatnych przewoźników.

Mówimy po krakosku - odcinek 12. Zróbże, idźże, weźże

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze MiastoCzytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama