„Małe Wielkie Historie” czyli zbiórka pamiątek

„Małe Wielkie Historie” czyli zbiórka pamiątek

Anna Agaciak

Dziennik Polski 24

Kraków. Trwa ogólnoświatowa, społeczna zbiórka pamiątek historycznych „Małe Wielkie Historie” zainaugurowana w 2016 roku. Do tej pory udało się pozyskać blisko 5500 obiektów dla Muzeum Historii Polski.
„Małe Wielkie Historie” czyli zbiórka pamiątek
Celem zbiórki jest pozyskanie nowych muzealiów do Muzeum Historii Polski. Organizatorzy czekają na najrozmaitsze obiekty o wartościach historycznych, także związane z osobistymi losami darczyńców i ich rodzin. Szczególne znaczenie mają przedmioty związane z polską drogą do Niepodległości - zarówno tej w 1918 roku, jak i w roku 1989.

Otrzymane pamiątki wejdą w skład tworzącej się kolekcji Muzeum Historii Polski. Część ofiarowanych przedmiotów trafi na wystawę stałą Muzeum, a wszystkie inne dary zostaną należycie zabezpieczone z myślą o badaczach przeszłości i przyszłych wystawach czasowych.

Osoby zainteresowane przekazaniem do Muzeum pamiątek mogą zgłaszać się osobiście, telefonicznie, bądź mailowo. Twórcy muzeum proszą o kontakt pod numerem telefonu: (22) 211-90-29, (22) 211-90-48 lub e-mailem: pamiatki@muzhp.pl.

Muzeum Historii Polski zostało powołane 2 maja 2006 roku przez ówczesnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierza Michała Ujazdowskiego. W 2015 roku rząd Ewy Kopacz zaproponował lokalizację Muzeum na terenie Cytadeli Warszawskiej. W listopadzie 2015 wicepremier Piotr Gliński zapowiedział, że budowa Muzeum będzie jednym z priorytetowych projektów polityki historycznej rządu.

Budynek ma być zaprojektowany przez pracownię architektoniczną WXCA. Pracownia architektoniczna WXCA, która w 2009 r. zwyciężyła konkurs na koncepcję architektoniczną na budynek Muzeum Wojska Polskiego na terenie Cytadeli Warszawskiej, dostosuje projekt do potrzeb Muzeum Historii Polski.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Muzeum Historii Polski - www.muzhp.pl

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 13

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze MiastoCzytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama