Lotnisko chce mieć nowy pas, inwestycja już budzi protesty...

Lotnisko chce mieć nowy pas, inwestycja już budzi protesty [WIDEO]

Grzegorz Skowron

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Wariant I - preferowany przez władze lotniska, nowy pas odchylony od obecnego o 4 stopnie.
1/4
przejdź do galerii

Wariant I - preferowany przez władze lotniska, nowy pas odchylony od obecnego o 4 stopnie.

Balice. Władze portu lotniczego zdecydowały, że powstanie nowa droga startowa dla samolotów. Zapowiadają konsultacje z okolicznymi mieszkańcami. - Teraz? Po decyzji? - dziwi się wójt Zabierzowa Elżbieta Burtan.
- Bez nowego pasa startowego Balice nie mają szans na rozwój. Decyzja o jego budowie jest ważna nie tylko dla lotniska, ale dla całej Małopolski - przekonuje minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Wczoraj Zgromadzenie Wspólników Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków-Balice zatwierdziło plan inwestycyjny do roku 2023. Jego najważniejszym elementem jest budowa nowego pasa startowego. Za 250 mln zł ma powstać droga startów i lądowań o długości 2,8 tys. metrów, lekko odchylona w stosunku do istniejącego pasa.


Autor: Grzegorz Skowron

A to oznacza, że w strefie oddziaływania lotniska znajdą się domy, dla których ryk samolotowych silników nie był dotąd tak uciążliwy. Zmiany odczują głównie mieszkańcy Rząski, Szczyglic, Balic i Cholerzyna. - Będziemy dążyć do porozumienia, przewidujemy spotkania z mieszkańcami - deklaruje prezes MPL Kraków-Balice Radosław Włoszek. Zaś minister Adamczyk dodaje, że kompromis jest konieczny.

- Nie wiem, na czym ten kompromis miałby polegać - mówi wójt Zabierzowa Elżbieta Burtan. - Od roku prosiliśmy o spotkanie z mieszkańcami w sprawie planów budowy nowego pasa startowego - bez skutku. Jak mam wierzyć zapowiedziom o szerokich konsultacjach? Teraz? Po podjęciu decyzji? - dziwi się Elżbieta Burtan.

Wczoraj jako udziałowiec lotniska głosowała przeciwko planom inwestycyjnym. - O przebiegu nowego pasa minister Adamczyk i prezes Włoszek poinformowali na konferencji prasowej, a więc wie o tym cały świat tylko nie ci, którym samoloty będą latać nad głowami - oburza się wójt Zabierzowa. Radni tej gminy kilka tygodni temu sprzeciwili się budowie nowego pasa.


Przeciwko niemu już jednoczą się mieszkańcy terenów sąsiadujących z portem w Balicach. Jedną z grup reprezentuje Stowarzyszenie Przyjazne Lotniska. - Decyzja o budowie nowego pasa jest zbyt pochopna, należy ją jeszcze raz przeanalizować, lepiej i taniej będzie remontować istniejącą drogę startową - twierdzi Sławomir Harpeniuk, wiceprezes stowarzyszenia.

- Remont nie jest tańszy, a do tego wymaga zamknięcia lotniska na co najmniej jeden sezon - zaznacza Ireneusz Kołodziej z firmy projektowej ARUP, współpracującej z Balicami.

Najważniejszym argumentem za budową nowego pasa startowego jest to, że inwestycja nie będzie wymuszała zamknięcia lotniska. Przeprowadzenie remontu istniejącej drogi sparaliżowałoby ruch lotniczy w Balicach na co najmniej jeden sezon. - Na to nie możemy sobie pozwolić - mówi Radosław Włoszek, prezes Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków - Balice.

To dlatego wczoraj ostatecznie zdecydowano, że w planach inwestycyjnych lotniska na najbliższe lata zostanie wpisany nowy pas startowy. Taką koncepcję forsował już poprzedni prezes MPL Jan Pamuła. Obecny zarząd podtrzymał jego decyzję, a zatwierdziło ją wczoraj Zgromadzenie Wspólników spółki zarządzającej portem lotniczym.

Teraz rozpocznie się opracowywanie szczegółowych analiz i przygotowywanie dokumentów dla uzyskania decyzji środowiskowej. Oficjalnie pod uwagę brane są dwa warianty usytuowania drogi startów i lądowań. Pierwszy zakłada odchylenie nowego pasa w stosunku do obecnego o 17 stopni. Drugi - tylko o 4 stopnie. I to ten jest wskazywany przez zarząd lotniska jako preferowany.

- Atutem obu wariantów jest ominięcie najważniejszych przeszkód lotniczych - podkreśla Rafał Kołodziej z firmy ARUP, która doradza MPL Kraków - Balice. Chodzi o wzniesienie na dojściu do pasa startowego, o którego zniwelowaniu mówi się od wielu lat, a bez czego nie można było wydłużyć pasa startowego. Ten w nowej wersji ma mieć 2,8 tys. m długości, co pozwoli na przyjmowania samolotów latających do Stanów Zjednoczonych.

Ale nie wszystkich te argumenty przekonują. - Posiadamy opinie, że remont obecnego pasa jest możliwy i że to rozwiązanie będzie tańsze niż nowa inwestycja - przekonuje Sławomir Harpeniuk, wiceprezes Stowarzyszenia Przyjazne Lotniska, które pomaga mieszkań- com terenów położonych wokół polskich lotnisk. Według niego władze MPL nie wzięły pod uwagę kosztów odszkodowań, których mogą zażądać mieszkańcy poszkodowani przez wzmożony ruch lotniczy, a także tego, że protesty mogą tak długo blokować inwestycje, że w końcu trzeba będzie zamknąć obecny pas, bo wyczerpie się jego żywotność zanim powstanie ten nowy.

Prezes Włoszek ma świadomość, że nowa inwestycja budzi kontrowersje i nie łatwo będzie do niej przekonać mieszkańców miejscowości przyległych do lotniska. Dlatego zapowiada szerokie konsultacje, które mają doprowadzić do porozumienia. Nie chce jednak powiedzieć, na czym miałby polegać kompromis i jak pogodzić decyzję o budowie nowego pasa z postulatami mieszkańców, by remontować ten obecny.

Pierwsze starcie czeka go już jutro. Prezes MPL pojawi się na sesji Rady Gminy Zabierzów. Kilka tygodni temu radni sprzeciwili się budowie nowego pasa. Elżbieta Burtan, wójt Zabierzowa nie ukrywa, że największe zastrzeżenia samorząd ma do sposobu informowania o tej inwestycji, a właściwie o braku jakichkolwiek informacji na ten temat. - Dlatego teraz przekonać kogoś będzie dużo trudniej - podkreśla. Zaznacza jednak, że jeśli mieszkańcy zgodzą się na nowy pas, to wtedy władze Zabierzowa nie będą się temu sprzeciwiać.

Podobna deklaracja pada z ust przedstawiciela Stowarzyszenia Przyjazne Lotniska. - Jeśli Balice udowodnią, że nie ma innego sposobu, to nie będziemy się upierać, a raczej zajmiemy się pomaganiem mieszkańcom w uzyskiwaniu odpowiednich odszkodowań - zapewnia Sławomir Harpeniuk. Ale według niego konieczne jest ponowne przeanalizowanie wszystkich możliwości, w tym także powrotu do koncepcji remontu istniejącego pasa. - To można wykonać taniej i przy krótkim okresie zamknięcia ruchu na lotnisku - dodaje.

Po dwóch stronach lotniskowego pasa

Czytaj także

  Komentarze (21)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nowy pas

  Mirek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  A ja jestem za budową nowego pasa. W końcu niech innym pohałasują.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nowe lotnisko Kraków-Katowice.

  Pilot (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Budować nowe lotnisko między Krakowem i Katowicami. Będzie obsługiwało 3 razy więcej ludności niż Balice co w efekcie pozwoli na otwarcie bezpośrednich połączeń z całego świata bo jeśli nawet LOT...rozwiń całość

  Budować nowe lotnisko między Krakowem i Katowicami. Będzie obsługiwało 3 razy więcej ludności niż Balice co w efekcie pozwoli na otwarcie bezpośrednich połączeń z całego świata bo jeśli nawet LOT dalej będzie się upierał na wożeniu ludzi przez Warszawę to znajdą się linie które będą latać bezpośrednio bo się będzie opłacać a teraz nie.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Odszkodowania czy zdrowie?

  Baltazar (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Co im z odszkodowań jak od hałasu zwariują i nie da się spać.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nowy pas

  Mirek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Czekam z utęsknieniem na nowy pas. I jest mi wszystko jedno który to będzie wariant północny czy centralny byle szybko.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Budowa Pasa

  miro (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  "wójt Zabierzowa Elżbieta Burtan jako udziałowiec lotniska głosowała przeciwko planom inwestycyjnym" - czyli ....

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  mieszkańcy Szczyglic i Zabierzowa muszą zaplacić odszkodowania

  bzzz4 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  A wszyscy mieszkańcy Szczyglic i Zabierzowa którzy jeżdza swoimi samochodami 5m od mojego mieszkania przy Alejach muszą zapłacić mi odszkodowania za smród i hałas ich samochodów NATYCHMIAST!!!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Lotnisko

  Krakus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Wybudować nowe lotnisko w większej odległości od miasta. To już się działo ( Rakowice , Czyżyny ) i nie ma powodu żeby tego nie powtórzyć. Na pewno w promieniu 30 km od Krakowa można znaleźć...rozwiń całość

  Wybudować nowe lotnisko w większej odległości od miasta. To już się działo ( Rakowice , Czyżyny ) i nie ma powodu żeby tego nie powtórzyć. Na pewno w promieniu 30 km od Krakowa można znaleźć miejsce. A co do aktualnego lotniska - to Panu który wymyślił przejazd kolejowy ze szlabanami koło lotniska serdecznie dziękuje za marnowanie czasu mojego i współczekających - jeżeli ten pas startowy ma działać podobnie to możemy się spodziewać samolotów w korku. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  alleluja

  obserwe (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

  Przeniesc Mieszkancow Tych osieddli w inne miejsca ! Kraj jest piekny i-nie maly!!!! Zrobiono to juz m.innymi w Czorsztynie ! Wilk jest syty i -owca cala ,pozdrowienia


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bzdura

  Zabierzowianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Wywłaszczenia tego typu to głęboka komuna. Życzę autostrady 100 m od domu!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  autostradę już też mamy

  mieszkaniec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  w komplecie z lotniskiem, a teraz jedno i drugie będzie mniej niż 100 m...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mieszkacy naprawdę chcą się dogadać !!!

  Mieszkanec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 9

  Jestem mieszkańcem Szczyglic i potwierdzam w 100 %. Od ponad roku próbowaliśmy się porozumieć z portem lotniczym i dowiedzieć się jakie są propozycję. Proponowaliśmy żeby port lotniczy zamiast...rozwiń całość

  Jestem mieszkańcem Szczyglic i potwierdzam w 100 %. Od ponad roku próbowaliśmy się porozumieć z portem lotniczym i dowiedzieć się jakie są propozycję. Proponowaliśmy żeby port lotniczy zamiast budować nowy pas startowy zmodernizował istniejący, zwłaszcza że jest taka możliwość (konsultowaliśmy to z prawdziwymi ekspertami lotniczymi) - nie powodowałoby to objęcia kompletnie nowego terenu obszarem ograniczonego użytkowania. Port lotniczy utrzymywał ścisłą tajemnicę mimo iż miał 3 koncepcje do wyboru nie przedstawił ich mieszkańcom i sam wybrał tę która im najbardziej pasowała. Teraz udają, że będą przeprowadzać konsultację z mieszkańcami (bo mają taki obowiązek). My jako mieszkańcy naprawdę chcemy się dogadać ale z drugiej strony nie ma nawet odrobiny dobrej woli. Nie rozumie, czy port lotniczy nie zdaje sobie sprawy, że zmieniając ścieżkę nalotów powoduje degradacje akustyczną nowych terenów. Lotnisko nie wnosiło żadnych uwag do planów miejscowych które były zatwierdzane w 2012 a teraz nagle okazuje się że prace trwały. Poza problemami dla mieszkańców nowa ścieżka nalotów spowoduje obniżenie wartości terenu i wnioski właścicieli o duże odszkodowania z czym nie byłoby problemu gdyby zmodernizować istniejący pas. Niech port lotniczy ujawni trasy alternatywne i da mieszkańcom możliwość wyboru.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czy jest szansa, aby zracjonalizować to protestacyjne szaleństwo?

  grzeg (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 6

  Kraków i bezpośrednie okolice to absolutna stolica protestów przeciwko wszystkiemu. Zapewne tak dalej będzie.
  Wymaga to jednak jakiegoś rozsądnego ustalenia. Lotnisko w Balicach jest w NASZYM...rozwiń całość

  Kraków i bezpośrednie okolice to absolutna stolica protestów przeciwko wszystkiemu. Zapewne tak dalej będzie.
  Wymaga to jednak jakiegoś rozsądnego ustalenia. Lotnisko w Balicach jest w NASZYM FUNDAMENTALNYM INTERESIE. Ci, którzy krzyczą na "nie", bywają chyba w innych miejscach choćby Europy, jeśli nie świata i coś tam zobaczyli?
  Chodzi o jak największe odszkodowania? W porządku, to mogę zrozumieć. Ale musi być granica tego protestacyjnego szaleństwa. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  W naszym czyli czyim interesie?

  kk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Może mieszkanców okolic lotniska którzy nic nie dostana poza niemożliwym hałasem?
  Może trzeba im odszkodowanie zapłacić?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  mieszkańcy Szczyglic i Zabierzowa muszą zaplacić odszkodowania

  bzzz4 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  A wszyscy mieszkańcy Szczyglic i Zabierzowa którzy jeżdza swoimi samochodami 5m od mojego mieszkania przy Alejach muszą zapłacić mi odszkodowania za smród i hałas ich samochodów NATYCHMIAST!!!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zgadzam się,

  grzeg (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  trzeba zapłacić. W zgodzie z cenami rynkowymi, a nie wydumanymi dziesięć razy do przodu.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama