Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Liczba katolików na świecie zwiększyła się o jeden procent

Grażyna Starzak
Według „Rocznika Papieskiego 2017” prawie 18 proc. mieszkańców naszej planety to katolicy
Według „Rocznika Papieskiego 2017” prawie 18 proc. mieszkańców naszej planety to katolicy Andrzej Banaś
Społeczeństwo. W Afryce liczebność Kościoła katolickiego rośnie, w Europie spada, w Polsce nie ma większych zmian.

Wielkanoc - Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego - to najważniejsze święto dla chrześcijan. Według „Rocznika Papieskiego 2017” obchodzić je będzie prawie 18 proc. mieszkańców naszej planety, o 1 proc. więcej niż w ub. roku.

Najwięcej członków Kościoła katolickiego przybyło w Afryce. Na drugim biegunie jest Europa. Na naszym kontynencie liczba katolików spadła o 1,3 mln. W Polsce przynależność do Kościoła deklaruje mniej więcej stała liczba osób - 92 proc. W Europie pod tym względem dorównuje nam tylko Malta.

Dwa bieguny

Jak podaje Stolica Apostolska liczba katolików na świecie wynosiła na koniec 2015 r. - miliard 285 milionów osób. W tym gronie jest ponad 5 tys. biskupów (łącznie z kardynałami i arcybiskupami), 416 tys. kapłanów i 670 tys. sióstr zakonnych. Rok wcześniej członków Kościoła katolickiego było miliard 272 miliony. Oznacza to wzrost o 1 proc. Największy odnotowała Afryka. Liczba katolików zwiększyła się tam ze 186 do 222 mln, a więc o 19,4 proc. Na drugim biegunie jest Europa, która odnotowała spadek o 1,3 mln w porównaniu do 2014 r. W środku znajdują się Ameryka i Azja. Na obu tych kontynentach liczba katolików wzrosła odpowiednio o 6,7 i 9,1 proc. Jednak głównie dzięki przyrostowi naturalnemu miejscowej ludności.

Afryka, jak podają watykańscy statystycy, zajmuje też pierwsze miejsce pod względem przyrostu ochrzczonych - ich udział w skali światowej wzrósł w ciągu roku z 15,5 do 17,3 proc., podczas gdy „wkład” naszego kontynentu spadł z 23,8 do 22,2 proc. Ale najwięcej nowo ochrzczonych (głównie dzieci) dzięki wysokiemu przyrostowi naturalnemu było w Ameryce - prawie 49 proc.

W badanym okresie, czyli pomiędzy grudniem 2014 r. i 2015 r. najwięcej katolików na 100 mieszkańców żyło w Ameryce Południowej i Północnej - łącznie 64, następnie w Europie - prawie 40, w Oceanii (z Australią) - 26, w Afryce - 19,4. Najmniej w Azji - 3,2.

Krajami o największej liczbie wiernych są: Brazylia - 172 mln, Meksyk - 111 mln, Filipiny - 83 mln, Stany Zjednoczone - 72 mln, Włochy - 58 mln, Francja - 48 mln, Kolumbia - 45 mln, Hiszpania - 43 mln, Demokratyczna Republika Konga - 43 mln i Argentyna - 40 mln. W krajach pierwszej dziesiątki mieszka prawie 718 mln katolików (blisko 56 proc. ogółu).

Coraz mniej księży

W najnowszym „Roczniku Papieskim” napisano także, że w ostatnim pięcioleciu wzrosła o prawie 4 proc. liczba biskupów. Zmniejszyła się natomiast liczba księży - o 136 tys. Jest ich obecnie na świecie prawie 416 tys., w Polsce 21 tys. Średnio na jednego kapłana przypada na świecie 3 tys. wiernych, w Polsce nieco ponad tysiąc. Spadła także na świecie, ale również w Polsce - w sumie o ok. 400 tys. - liczba zakonników. W tym samym czasie liczba sióstr zmniejszyła się jeszcze bardziej - o prawie 700 tys.

Coraz mniej jest także kandydatów do kapłaństwa. W Europie liczba seminarzystów zmalała o prawie 10 proc. Polska wciąż jest uważana za kapłańskie zagłębie, ale i u nas liczba księży spada, jest coraz mniej kleryków.

Pod względem liczby katolików i ogólnie pobożności mieszkańców Polska wciąż jeszcze wyróżnia się w Europie. Z badań GUS na temat religijności Polaków wynika, że 92 proc. z nas deklaruje się jako katolicy: 11 proc. jako głęboko wierzący, 49 proc. przyznało, że uczestniczy w praktykach religijnych przynajmniej raz w tygodniu, a 65 proc., że „czuje się związanych z własną parafią”.

Jedna trzecia krytyczna
Kościół, jako instytucja, wciąż ma w Polsce wysokie notowania, chociaż - jak wynika z badań CBOS - minimalnie pogorszyły się oceny funkcjonowania Kościoła katolickiego. Obecne są jednymi z najsłabszych od blisko 20 lat. Pozytywnie o działalności Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce wypowiada się 52 proc. ankietowanych Polaków, zaś krytycznie - 35 proc.

W stosunku do poprzedniego badania, przeprowadzonego we wrześniu 2016 r., odsetek osób pozytywnie oceniających działalność Kościoła zmniejszył się o 3 punkty, z kolei opinie negatywne deklaruje o 4 proc. ankietowanych więcej.

Dobrym opiniom - poza udziałem w praktykach religijnych co najmniej raz w tygodniu - sprzyja starszy wiek, zamieszkiwanie na wsi, niski poziom wykształcenia i uzyskiwanych dochodów oraz prawicowe poglądy polityczne. Negatywne oceny Kościoła przeważają wśród mieszkańców dużych miast, deklarujących najwyższe dochody w przeliczeniu na osobę w rodzinie, niepraktykujących religijnie lub uczestniczących w praktykach religijnych kilka razy w roku oraz identyfikujących się z lewicą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski