Leonardo da Vinci znów na sprzedaż

Leonardo da Vinci znów na sprzedaż

Łukasz Gazur

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Sensacja na rynku aukcyjnym: prawdopodobnie jedyny obraz mistrza renesansu, który pozostaje w prywatnych rękach, trafi pod młotek. Chodzi o pracę „Salvator Mundi” Leonarda da Vinci. Szacowana cena, za jaką może zmienić właściciela, to 100 mln dolarów.
Szacowana cena obrazu „Salvator Mundi” to nawet 100 mln dolarów

Szacowana cena obrazu „Salvator Mundi” to nawet 100 mln dolarów ©Wikipedia

Taki właśnie plan ogłosił słynny dom aukcyjny Christie’s w Nowym Jorku. Aukcja ma odbyć się w listopadzie. Oczywiście rewelacje ogłoszone w Rockefeller Center w Nowym Jorku od razu wzbudziły sensację na rynku dzieł sztuki.

Od potwierdzenia autentyczności dzieła w 2011 roku (wcześniej uważano pracę jedynie za kopię obrazu autorstwa Giovanniego Boltraffia, ucznia Leonarda) pozostawał w prywatnej kolekcji. Ciekawostką jest fakt, że w latach 50. XX wieku zmienił właściciela za... 45 funtów.

Dopiero współczesne badania, a także obecność na głośnej wystawie „Leonardo da Vinci - malarz dworu mediolańskiego” w National Gallery w Londynie - gdzie zawisł obok najbardziej znanych prac mistrza renesansu, w tym polskiej „Damy z gronostajem” - dały mu status arcydzieła, jednego z kilkunastu zachowanych do dziś obrazów autora „Mona Lisy” i „La Belle Ferroniere”.


Według przewidywań cena, za jaką może zmienić właściciela, to 100 mln dolarów. To tyle, za ile polski rząd wykupił z rąk Fundacji Czartoryskich i przekazał do Muzeum Narodowego w Krakowie całą kolekcję arystokratycznego rodu wraz ze wspomnianą „Damą z gronostajem” Leonarda oraz „Pejzażem z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta oraz pamiątkami po wielkich Polakach.

Obraz „Salvator Mundi” namalowany został w latach 1506-1513, na desce, dla króla Francji Ludwika XII. Później za sprawą królewskiej wdowy, Anny Bretońskiej, trafił do klasztoru w Nantes. Po jego likwidacji obraz sprzedano baronowi de Lareinty. Później zakupiła go hrabina de Béhague. W rękach jej rodziny pozostał do lat 50. XX wieku.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 22

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo