Latarnia umarłych: Templariusze, Cesarz Północy i tajemnica

Latarnia umarłych: Templariusze, Cesarz Północy i tajemnica

Zdjęcie autora materiału
Arlena Sokalska

Aktualizacja:

Polska

- Większość historii na temat Szczecina i Pomorza było przekłamywanych. Może potrzeba było tych kilkudziesięciu lat, byśmy uznali je za „nasze” - mówi Leszek Herman, architekt, autor powieści „Latarnia umarłych”, w rozmowie z Arleną Sokalską.
Latarnia umarłych: Templariusze, Cesarz Północy i tajemnica

©Bartek Syta

Jest Pan architektem, a od kilku lat pisze Pan również książki sensacyjne, kryminały. Co sprawiło, że architektura przestała Panu wystarczać?
Pisanie było właściwie uzupełnieniem mojej pracy, bo książki powstały w oparciu o moje doświadczenia zawodowe. Jako architekt zajmuję się głównie konserwacją zabytków, więc ich historię poznaję niejako przy okazji. Na początku miałem pomysł, by stworzyć stronę internetową z takimi historiami, a potem ten pomysł przerodził się w książkę.

W Pana pierwszej książce jest wiele historii związanych ze Szczecinem, w „Latarni umarłych” pojawia się z kolei wybrzeże, okolice Darłowa. Pomorze Zachodnie to kraina nieodkryta?

Już w „Sedinum” Szczecin miał być drugoplanowym, ale ważnym bohaterem powieści, tłem dla awanturniczej historii, właśnie po to, by pokazać miasto. W „Latarni umarłych” bohaterem jest Bałtyk, który traktuje się tylko i wyłącznie jako miejsce do wypoczynku i sprzedaży nadmuchiwanych rekinów. A przecież wiele krajów zbija fortuny na niesamowitych historiach związanych z miejscami turystycznymi. Dlatego wygrzebałem mnóstwo pirackich opowieści, by ciekawie o Bałtyku opowiedzieć.

Miejscem pełnym tajemnicjest Dolny Śląsk, zresztą to tam niedawno szukano „złotego pociągu”. Pomorze Zachodnie ma podobny potencjał?
Na Pomorzu jest mnóstwo nieodkrytych atrakcji. Warszawiacy jeżdżą głównie na Mazury, natomiast na Pomorzu Zachodnim jest równie dużo malowniczych jezior, choćby w okolicach Ińska czy Łobza. To wyjątkowo piękne miejsca, jest też cała masa zabytków. Może potrzeba było tych kilkudziesięciu lat, byśmy uznali je za „nasze”.


Źródło: polskatimes.pl/x-news


CZYTAJ TAKŻE: Cenzura. Cała gra toczyła się o to, co dojdzie do ludzi

Teraz jest dobry czas, by te wszystkie historie opowiedzieć?
Większość historii pisanych po wojnie na temat Szczecina i Pomorza było przekłamywanych. Zamek Książąt Pomorskich był nazywany zamkiem piastowskim, co jest bzdurą, bo Gryfici nie mieli nic wspólnego z Piastami. Podobnie wyglądała sprawa legend pomorskich, którym zmieniano zakończenia, dorabiano na siłę polskie akcenty. To nie są nawet legendy niemieckie, tylko pomorskie. To jest dobry czas, by odczarować te miejsca i te historie.

I jak czytelnik przeczyta Pana książkę i zacznie szukać w internecie informacji o templariuszach na Pomorzu czy o Eryku Pomorskim, to przekona się, że opisał Pan prawdziwe historie?
Takie było założenie tych książek. Nie chciałem pisać takich powieści jak np. CliveCussler, który opowiada zmyślone historie opierając się tylko na jednym fakcie. Mój pomysł polega na tym, że łączę prawdziwe historie w taki sposób, że mogły się one faktycznie wydarzyć.

Nie obawia się Pan zarzutów, że to są historie niemieckie?
Zawsze znajdą się ludzie, którym nie będzie się podobało to, co piszę. Z tym, że ja nie opowiadam tych historii jako polskich czy jako niemieckich. Staram się ich nie przekłamywać. Historie, które należą do kultury Pomorza, są związane z Gryfitami, z kolejnymi właścicielami Pomorza: Szwedami czy Francuzami, Trzeba je opowiadać bez koloryzowania, bez repolonizowania ich na siłę. Wydaje mi się, że 70 lat wystarczy, by przestać obrażać się na Niemców, że przez jakiś czas Szczecin należał do nich.

Gryfici to był w ogóle bardzo ciekawy ród, pełen intrygujących postaci, o których dziś nie opowiada się uczniom na lekcjach historii.
To prawda. Teraz, po napisaniu książki, dostaję czasem taki mejle od czytelników: pierwszy raz przeczytałem o Gryfitach, nie wiedziałem, że taka dynastia istniała. Natomiast to był ciekawy ród, ich księstwo trwało bardzo długo i na dodatek opierało się zakusom potężnych sąsiadów, w tym Polski. Polska nigdy nie była przyjazna Gryfitom, wbrew temu, co się lubiło opowiadać po 1945 r. Była jednym z tych wielkich krajów, które stanowiły zagrożenie dla księstwa . Z drugiej strony byli Niemcy, Szwedzi, Duńczycy, którzy bez przerwy próbowali zmusić Gryfitów do uległości. W końcu stali się na dłużej lennikami Cesarstwa Niemieckiego, ale nie mieli innego wyjścia. Trzeba pamiętać, że przez wiele lat skutecznie opierali się tym zakusom, zdołali zachować niezależność, choć władali niewielkim państewkiem.
1 3 4 5 »

Czytaj także

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Herman

  ala66 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Dlaczego w "Latarni umarłych" luty ma 30 dni? :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wyśmienity autor, wspaniałe powieści

  Wiesława D. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Pochłonęłam Pana pierwszą książkę. "Latarnia umarłych" czeka na stosiku. Uwielbiam takie opowieści i bardzo dziękuję za ciekawą historię Szczecina i okolic. Już nie mogę doczekać się kolejnych Pana...rozwiń całość

  Pochłonęłam Pana pierwszą książkę. "Latarnia umarłych" czeka na stosiku. Uwielbiam takie opowieści i bardzo dziękuję za ciekawą historię Szczecina i okolic. Już nie mogę doczekać się kolejnych Pana powieści. Historia Pomorza jest ciekawa, ale , niestety, spychana w niebyt, bo liczy się tylko stolica, która właściwie nie ma się czym chwalić. Pomorze traktuje się gorzej niż tzw. kresy, ale widzę światełko w tunelu. Choćby Pana książki. Na marginesie...nie tylko Szczecin swoimi cegłami odbudował stolicę, ale i grabiono zabytki z całego Pomorza (np.z Gdańska) i upiększano Warszawę.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Polecam ciekawe artykuły

  monia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  http://poleccosdobrego.blogspot.com/

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama