„Łańcuch światła” pod sądami połączył tysiące krakowian...

„Łańcuch światła” pod sądami połączył tysiące krakowian [ZDJĘCIA]

Piotr Drabik

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

„Łańcuch światła” pod sądami połączył tysiące krakowian [ZDJĘCIA]
1/57
przejdź do galerii

©Anna Kaczmarz

Zjawisko. Mają w rękach świece, biało-czerwone flagi i egzemplarze konstytucji RP. Krakowianie tłumnie uczestniczą w protestach przeciwko reformie sądownictwa forsowanej przez PiS. Młodzi i starsi przed siedzibą sądów przy rondzie Mogilskim skrzykują się głównie przez internet.
Tak długich politycznych protestów w stolicy Małopolski nie było od lat. Krakowianie od kilku dni regularnie spotykają się pod siedzibą Sądu Okręgowego w okolicach ronda Mogilskiego albo na płycie Rynku Głównego.

Kilka tysięcy osób w czwartek i piątek postanowiło wyrazić sprzeciw wobec zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Politycy partii rządzącej chcą, żeby członków KRS wybierał Sejm (większością 3/5 głosów, czego domaga się prezydent), a ci później wskazywali nominacje do SN. Przyjęcie ustaw w takiej formie oznacza, że dotychczasowy skład KRS i SN zostaje odwołany. Politycy PiS podkreślają, że w ten sposób realizują zapowiedzi z kampanii wyborczej.

Zdaniem opozycji to jawne złamanie zasad trójpodziału władzy na wykonawczą, ustawodawczą i sądowniczą oraz koniec niezależnego sądownictwa w Polsce. Odpowiedzią na apele sędziów i polityków PO i Nowoczesnej jest „łańcuch światła”. Każdego wieczoru tworzą go uczestnicy protestów, którzy punktualnie o godz. 21 zapalają świece i znicze.

„Wolne sądy, chcemy veta” - to jedno z haseł, które można usłyszeć na demonstracjach w Krakowie. W ten sposób przeciwnicy reformy sądownictwa apelują do prezydenta RP Andrzeja Dudy. Wzywają go do zawetowania ustaw o KRS i SN, które najpierw zostały przegłosowane w Sejmie, a wczoraj trafiły do Senatu.

Żeby dobitnie pokazać prezydentowi Dudzie (który pochodzi z Krakowa), mieszkańcy przynieśli nawet wielki biało-czerwony napis „VETO”. W rękach demonstrantów można było dostrzec również polskie flagi, symbole Unii Europejskiej i egzemplarze konstytucji.

Protesty przeciwników PiS odbywają się w całej Małopolsce m.in. w Myślenicach, Miechowie czy Wieliczce. Podobne demonstracje mają miejsce w kilkudziesięciu miastach w Polsce.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 13

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze MiastoCzytaj także

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jeszcze dużo tego sku........

  as (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  dobrze że się ujawniają!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Łańcuszek dezinformacj

  WojtekL (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  Znajoma poszła na manifestację z dzieckiem, bo... Chce branić Polskę przed wychodzeniem z UE. No cóż, trudno komentować głupotę

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  budynek sądu przy rondzie mogielnickim

  Gabriel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Bardzo symptomatyczne miejsce rozpoczęcia pochodu. Czyż to nie ono było często wymieniane w wiadomościach? Taki chichot historii.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama