Krzeszowice. Pytanie o mieszkanie plus

Krzeszowice. Pytanie o mieszkanie plus

Barbara Ciryt

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Władze gminne rozważają przystąpienie do rządowego programu Mieszkanie plus. Chcą wcześniej wiedzieć, czy społeczeństwo tego oczekuje, dlatego przygotowano ankiety.
Skawinian do programu Mieszkanie plus zachęcał Kazimierz Barczyk

Skawinian do programu Mieszkanie plus zachęcał Kazimierz Barczyk ©Fot. Barbara Ciryt

Gdy mieszkańcy gminy wyrażą ochotę najmu mieszkań w ramach programu Mieszkanie plus, to na terenie miasta zostanie zaplanowana budowa bloków. Będzie to - po Skawinie - druga gmina w powiecie krakowskim, która przystąpi do programu.

- Decyzje o przystąpieniu do programu mogą zapaść po przeprowadzeniu ankiet wśród mieszkańców naszej gminy oraz tych, którzy chcieliby się tutaj sprowadzić - dowiedzieliśmy się w Urzędzie Miasta i Gminy Krzeszowice.

Zgodnie z założeniami programu, początkowo będzie możliwości wynajmu tych mieszkań, a następnie po 25 lub 30 latach otrzymania na własność tego lokalu. Jednak ci, którzy wybiorą opcję dojścia do własności najmowanego mieszkania, muszą się liczyć z płaceniem nieco wyższego czynszu.


- Jesteśmy na etapie rozmów z bankami zarządzającymi finansami na ewentualną budowę mieszkań oraz deweloperami budującymi takie bloki na potrzeby programu. Jednocześnie sprawdzamy wśród mieszkańców zainteresowanie programem - mówi Witold Kulczycki, wiceburmistrz Krzeszowic.

Program rządowy może ożywić rynek mieszkaniowy w gminie. - Tereny pod budowę wielorodzinnych obiektów mieszkalnych mamy na ul. Bandurskiego, ale także działki w innych miejscach na ewentualne pojedyncze bloki. Budowa wzmocniłaby rozwój miasta, bo pod tym względem wszystko zatrzymało się w latach 80. ubiegłego wieku. Wówczas spółdzielnia mieszkaniowa wybudowała w Krzeszowicach ostatnie obiekty wielorodzinne - zaznacza wiceburmistrz.

Samorządowcy mówią, że jest duży potencjał rozwoju i są ciągłe zapytania o możliwości budowy domów. Niektórzy mieszkańcy zaznaczają, że najwyższy czas na włączenie Krzeszowic do programu Mieszkanie plus, który firmuje minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, pochodzący z Krzeszowic.

Obecnie gmina przygotowała ankiety i sprawdza skalę zainteresowania programem Mieszkanie plus wśród mieszkańców oraz potrzeby opracowywania koncepcji wdrażania programu.

Urzędnicy wskazują ankietę zamieszczoną na stronie gminy. Pytania w niej dotyczą tego, czy ankietowany już mieszka w gminie Krzeszowice, czy ma taki zamiar, czy chciałby wynajmować mieszkanie, czy mieć je po latach na własność.

Są też pytania o wielkość mieszkań od 30 metrów kwadratowych, czyli jednopokojowych, poprzez 45 mkw. - dwupokojowe, 55 mkw. - trzypokojowe oraz większe. Ankieta zawiera także pytania, gdzie obecnie mieszka osoba zainteresowana programem, jaki płaci czynsz, jakie ma źródło dochodów, w jakim przedziale kwotowym mieszczą się jego zarobki i w jakim jest wieku. Ankiety są anonimowe.

Zobacz także: Woda może być zdradliwa. Oto dziesięć zasad bezpiecznych kąpieli na wakacjach

Źródło:Agencja TVN
Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama