Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Kremlowska V kolumna ostro działa

Kremlowska V kolumna ostro działa

1/2

(© grafika: Bogdan Nowak)

Poparcie europarlamentarzystów dla rezolucji piętnującej rosyjską propagandę
Polityka. Rosja prowadzi na wielu frontach, także w Polsce, intensywną wojnę propagandową. Znawcy twierdzą, że jest w tym bardzo skuteczna.
W ramach wojny propagandowej Moskwie najbardziej zależy na budzeniu lęku. W tym celu straszy swoją potęgą. Wojskową jest bez dwóch zdań, ale gospodarcze sukcesy to niemal same kłamstwa. „Sytuacja makroekonomiczna w Rosji jest idealna” - powiedział niedawno Igor Szuwałow, wicepremier.

Tymczasem Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że rosyjska gospodarka skurczy się w 2016 r. o 2 proc. Co piąty Rosjanin (28-29 mln osób) twierdzi, że nie stać go na jedzenie.
Z badań Centrum Lewady wynika, że 82 proc. odczuwa zapaść gospodarki. Nominalny PKB Rosji w 2015 r. wynosił 1,3 bln dol., mniej niż 24-milionowej Australii. PKB UE i USA osiągnęły po 17-18 bln, Chin - 10,5.

Piotr Żochowski z Ośrodka Studiów Wschodnich przypomina, że tradycja stawiania przez rządzących Rosją na propagandę jest stara i cały czas wykorzystywana: - Telewizja Russia Today nadaje nie tylko w języku rosyjskim, lecz także angielskim, francuskim, niemieckim i arabskim. Portal Sputnik przekazuje swoje informacje w 45 językach.
Możemy słuchać, oglądać i czytać tuby rosyjskiej propagandy
W ocenie eksperta, spora część społeczeństw w krajach, w których Rosja prowadzi swoją propagandę, chętnie ją przyjmuje. I tak np. zdecydowana większość Serbów (na podstawie internetowej propagandy wynajętych przez Rosjan tzw. trolli) jest przekonana, że głównym partnerem gospodarczym ich kraju jest Rosja. Tymczasem jej udział w handlu z Serbią wynosi 6 proc., a z UE ponad 60 proc.

Ważnym celem Rosji jest zdobycie w innych krajach takiej pozycji, by mogła swobodnie handlować swoimi surowcami. - Jest oczywiste, że robi wszystko, by sprzedawać jak najwięcej ropy i gazu, bo jej budżet tylko na tym stoi - mówi prof. Jakub Siemek z AGH i PAU, znawca zagadnień związanych z surowcami energetycznymi. Prof. Andrzej Nowak z UJ zwraca uwagę na inną sprawę: - Dla gospodarzy Kremla od kilku już wieków celem samym w sobie jest bycie wielkim mocarstwem. Historia dowiodła, a współczesność to potwierdza, że z tej drogi Rosja nie zamierza zejść.

Angela Merkel przyznała niedawno, że w wojnie propagandowej wymierzonej w jej kraj Kreml jest skuteczny. Szwedzkie służby specjalne (SAPO) w raporcie za 2015 r. alarmowały, że Rosja prowadzi przeciwko Szwecji skuteczną wojnę psychologiczną. Również prestiżowe instytucje badawcze, jak Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych z USA, ostrzegają: „W niektórych krajach rosyjskie wpływy stały się tak wszechobecne, że zagrażają ich stabilności i prozachodniej orientacji”. Do państw najmocniej zagrożonych wpływami moskiewskiej propagandy zaliczyli Bułgarię, Łotwę, Serbię, Słowację i Węgry.

Nie wymienili Polski, ale ABW w 2014 r. w swoim raporcie przekazała informację o gwałtownym wzroście zaangażowania służb rosyjskich w Polsce i moskiewskiej propagandy. W naszym kraju można słuchać, oglądać i czytać tuby rosyjskiej propagandy (Russia Today, Głos Rosji, Sputnik). Jednak na większość Polaków kremlowska propaganda w ogóle nie działa.

Rząd w Pradze natomiast powołał specjalny zespół, który będzie zwalczać rosyjskie wpływy w tym kraju.

23 listopada Parlament Europejski przyjął rezolucję autorstwa Anny Fotygi ( PiS). Wyraził w niej zaniepokojenie coraz silniejszą antyunijną propagandą ze strony Rosji. Dokument poparło 304 osób, przeciwko było 179. Niechętnych rezolucji okazało się co najmniej 70 proc. europosłów z Francji, Austrii, Grecji, Włoch, Portugalii i Cypru. Na drugim biegunie (ponad 70 proc. za rezolucją) byli europosłowie z Polski, Chorwacji, Estonii, Węgier, Litwy, Malty oraz Słowenii.

wlodzimierz.knap@dziennik.krakow.pl
10

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

konkrety

+10 / -16

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Krakus (gość)  •

Osobą która najbardziej ocieplała wizerunek putinowskiej Rosji jako kraju "europeizującego się i kochającego wolność" był w ostatnich latach niejaki Adam Michnik. Robił to zwłaszcza po niewyjaśnionej śmierci polskiej delegacji pod Smoleńskiem.

skomentuj

to jest wyjaśnione,

+14 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ale PiSuarom (gość)  •

nikt nie wmówi, że czarne jest czarne, a białe białe

odpowiedzi (0)

skomentuj

nie

+11 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gość (gość)  •

czarne to białe, a białe to czarne, tak oni mówią

odpowiedzi (0)

skomentuj

przeciez pisokomuchy to nic innego jak wlasnie V kolumna putinowska :D

+18 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Polak (gość)  •

Rozmontowywanie panstwa jakie obecnie sie dzieje o tym swiadczy. wybrancy pisokomuchow to glownie agenci, byli esbecy lub ubecy, pzprowcy - elyta :D

skomentuj

Typowy przykład

+10 / -14

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Zuzinka (gość)  •

rosyjskiej propagandy.
Chamstwo, agresja, epitety zamiast argumentów, zarzuty bez pokrycia,
wyimaginowany wróg.
Odwracanie uwagi i wekslowanie tematów na boczne tory. Trolling.
"Jednak na większość Polaków kremlowska propaganda w ogóle nie działa".
Stąd taka wściekłość trolli i natarczywy prymitywizm w doborze pseudoargumentów.

odpowiedzi (0)

skomentuj

ciebie, pisokomusza szmato, wszedzie pelno - nawet na rp sie udzielasz

+15 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Polak (gość)  •

szefernaker placi ci sporo za wpisy!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Oj, to, to: "pisokomusza szmato"

+3 / -10

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Zuzinka (gość)  •

Jeszcze raz powtarzam, do zapamiętania:
Typowy przykład rosyjskiej propagandy.
Chamstwo, agresja, epitety zamiast argumentów, zarzuty bez pokrycia, wyimaginowany wróg.

odpowiedzi (0)

skomentuj

co to internety trafiły pod strzechy?

+4 / -14

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

sgrf (gość)  •

wracaj na wioche knurze ponury, typowe bydło tylko g..nem potrafi fajdać naokoło, więc na pastwisko i do stodoły ewentualnie.

odpowiedzi (0)

skomentuj

świr

+10 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gość (gość)  •

daj spokój

odpowiedzi (0)

skomentuj

porzuciłeś

+14 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

tylko pytam (gość)  •

ojcowiznę?

odpowiedzi (0)

skomentuj