Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kredyt na innowacje technologiczne

Materiał Partnera Zewnętrznego
W ramach realizowanego przez Unię Europejską Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, Działania 3.2 „Wsparcie wdrożeń wyników prac B+R” realizowane jest Poddziałanie 3.2.2 „Kredyt na innowacje technologiczne”. 28 lipca rusza nabór wniosków w konkursie, który potrwa do 30 września 2016 roku.

Dla kogo wsparcie?
Wsparcie w ramach „Kredytu na innowacje technologiczne” przewidziane jest dla twórców projektów dotyczących:
• wdrożenia innowacji technologicznej będącej wynikiem własnych lub nabytych prac badawczo-rozwojowych,
• uruchomienia na podstawie nowej technologii wytwarzania nowych lub znacząco ulepszonych, w stosunku do dotychczas wytwarzanych w Polsce, towarów, procesów lub usług,
• wykorzystywania nowej technologii poprzez stworzenie bazy technologicznej, która będzie następnie wykorzystywana do produkcji towarów lub świadczenia usług.

Z programu wyłączone są podmioty, których projekty dotyczą zakupu wyłącznie środków trwałych, w jakich została wdrożona nowa technologia będąca przedmiotem inwestycji technologicznej oraz zakupu i uruchomienia gotowej linii technologicznej, w której już zawarta jest innowacja - oznacza to, że nowa technologia nie jest wdrożona bezpośrednio przez nabywcę, ale przez producenta danego urządzenia.

Beneficjentami Poddziałania3.2.2. „Kredyt na innowacje technologiczne” są mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Na realizację projektów przeznaczono łącznie kwotę 500 mln zł, a maksymalna wartość dofinansowania może wynieść 6 mln zł, przy czym górny pułap wydatków kwalifikowalnych - 50 mln euro. W zależności od regionu, z którego będzie pochodził beneficjent oraz typ realizowanego przez niego projektu, może obowiązywać go inna maksymalna intensywność pomocy. Na uprzywilejowanej pozycji stawiane są przy tym małe i mikro przedsiębiorstwa.

Co może być obiektem dofinansowania?
Dofinansowanie z Unii Europejskiej w Poddziałaniu 3.2.2 „Kredyt na innowacje technologiczne” przeznaczone może być wyłącznie na pokrycie kosztów kwalifikowanych, zdefiniowanych w materiałach udostępnianych przez instytucje pośredniczące dla beneficjentów.

W katalogu kosztów kwalifikowanych znalazły się wydatki przeznaczone na:
• zakup nieruchomości zabudowanej bądź nie, w tym również zakup prawa użytkowania wieczystego pod warunkiem, że:
- o przedsiębiorca przedstawi operat szacunkowy sporządzony przez uprawnionego rzeczoznawcę majątkowego potwierdzający fakt nieprzekraczania ceny nabycia wartości rynkowej nieruchomości określonej na dzień zakupu;
- o przedsiębiorca przedstawi opinię rzeczoznawcy budowlanego potwierdzającą możliwość używania nieruchomości zabudowanej w określonym celu, zgodnym z celami projektu objętego wsparciem lub opinię określającą zakres niezbędnych do wprowadzenia zmian, lub ulepszeń;
- o w okresie 10 lat poprzedzających datę nabycia tej nieruchomości jej zakup nie był współfinansowany ze środków unijnych ani z krajowych środków pomocy publicznej lub pomocy de minimis;
- o nieruchomość będzie wykorzystywana wyłącznie do celów inwestycji technologicznej.

• zakup, wytworzenie oraz koszty montażu i uruchomienia nowych środków trwałych, poza nieruchomościami, ale z wykluczeniem środków transportu nabywanych przez przedsiębiorcę prowadzącego działalność w sektorze transportu.
• zakup używanych środków trwałych wraz z kosztami montażu i uruchomienia używanych środków trwałych, poza środkami transportu i nieruchomościami, o ile:

- o cena nabycia takich środków trwałych nie jest wyższa od ich wartości rynkowej określonej na dzień nabycia i jest niższa od ceny podobnych nowych środków trwałych,
- o sprzedający złoży oświadczenie określające podmiot, od którego nabył środki trwałe oraz miejsce i datę ich zakupu,
- o w okresie 7 lat poprzedzających datę nabycia środków trwałych ich zakup nie był współfinansowany ze środków unijnych, ani z krajowych środków pomocy publicznej lub pomocy de minimis.

• zakup robotów i materiałów budowlanych w celu budowy lub rozbudowy budynków, budowli lub ich części;
• zakup wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how oraz nieopatentowanej wiedzy technicznej, o ile będą one:

- o wykorzystywane wyłącznie do celów inwestycji technologicznej,
- o podlegać amortyzacji zgodnie z odrębnymi przepisami,
- o nabyte na warunkach rynkowych od osób trzecich niemających związków z nabywcą,
- o stanowić aktywa przedsiębiorcy, który zrealizował inwestycję technologiczną oraz będą przez niego wykorzystywane przezminie,co najmniej 3 lata od dnia jej zakończenia.

• pokrycie kosztów związanych z najmem lub dzierżawą gruntów, budynków i budowli lub ich części, poniesionych od dnia zakończenia realizacji inwestycji technologicznej, przy czym umowa najmu lub dzierżawy powinna być zawarta na co najmniej 3 lata od przewidywanego terminu zakończenia inwestycji technologicznej;
• wykonane przez doradców zewnętrznych studia, ekspertyzy, koncepcje i projekty techniczne, niezbędne do wdrożenia nowej technologii w ramach inwestycji technologicznej.

Należy przy tym podkreślić, że wartość wydatków poniesionych przez beneficjenta dotacji na zakup nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego oraz koszty związane z najmem lub dzierżawą gruntów, budynków, budowli i ich części, nie może przekroczyć progu 10 proc. wydatków kwalifikowanych w projekcie.

Artykuł powstał we współpracy z A1 Europe – Dotacje unijne i fundusze dla firm: www.a1europe.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski