Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków wspiera Asli. Prezydent Jacek Majchrowski apeluje o uwolnienie znanej tureckiej pisarki

Mateusz Borkowski
Turecka pisarka poprosiła Willę Decjusza o uratowanie jej dorobku
Turecka pisarka poprosiła Willę Decjusza o uratowanie jej dorobku fot. Andrzej Banaś
Inicjatywa. Prawie dwa tygodnie temu Aslı Erdoğan została niespodziewanie zatrzymana w Turcji pod zarzutem działalności terrorystycznej.

Autorka gościła w ubiegłym roku w Krakowie w ramach stypendium literackiego ICORN, który wspiera pisarzy i publicystów prześladowanych w swoich krajach. W obronie tureckiej pisarki z inspiracji Krakowskiego Biura Festiwalowego, Stowarzyszenia Willa Decjusza i Zespołu Literackiego Krakowa - Miasta Literatury UNESCO powstała „Petycja w imię wolności”, którą podpisało ponad 3 tys. osób, w tym najważniejsi pisarze, artyści, intelektualiści i politycy związani z Krakowem.

Teraz w sprawę uwolnienia Erdoğan zaangażował się prezydent Jacek Majchrowski, który przekazał powyższy apel wraz z listem ambasadorowi Polski w Turcji. Jak czytamy, prezydent przyjął informację o aresztowaniu pisarki z dużym zaniepokojeniem.

„Zwracam się do Waszej Ekscelencji z prośbą o solidarność w poparciu dla niej oraz o informacje o stanie zdrowia pisarki i szansach na jej uwolnienie. Na te wiadomości z niepokojem czeka międzynarodowa społeczność - głosy domagające się uwolnienia Aslı Erdoğan, m.in. płynące od PEN International, odzywają się na całym świecie” - pisze w liście prof. Jacek Majchrowski. Podobny list ma zostać przekazany do ambasady Turcji w Polsce.

Tymczasem Stowarzyszenie Willa Decjusza otrzymało wiadomość od Asli Erdogan. Pisarka za pośrednictwem swojego prawnika napisała krótki mail, w którym potwierdza, że przebywa w więzieniu dla kobiet Bakırköy w Stambule, w części przeznaczonej dla terrorystów.

- Poinformowała, że zniszczono jej wszystkie dokumenty, które miała w komputerze i poprosiła nas, żeby zrobić kopię wszystkiego, co było związane z jej twórczością, zabezpieczenie dokumentacji i dorobku publicystycznego - mówi dyrektor Stowarzyszenia Willa Decjusza dr Danuta Glondys. Jak dodaje dyr. Glondys, po wywiadzie, jakiego udzieliła jednej ze stacji radiowych w Polsce, w sprawę uwolnienia pisarki zaangażowali się również fizycy jądrowi z kraju. Po tym, jak usłyszeli, że Aslı pracowała jako badaczka energii w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN, postanowili poinformować o całej sprawie środowisko fizyków jądrowych na świecie.

- Mamy nadzieję, że gdy Aslı dowie się o tym, że trwa akcja w jej obronie, nabierze dużo siły. Przecież najgorsze co się może zdarzyć, to jeśli ktoś jest niesprawiedliwie uwięziony i nikt o niego nie walczy - przyznaje Danuta Glondys. Jak mówi takie protesty, apele i petycje mają ogromne znaczenie.

Przekonał się o tym przebywający obecnie w Krakowie tegoroczny stypendysta ICORN, dr Felix Kaputu, pochodzący z Kongo pisarz i naukowiec. Po powrocie z konferencji naukowej w Japonii w 2005 roku trafił on do aresztu i miał zostać skazany bez jakiegokolwiek procesu sądowego na 30 lat więzienia albo na karę śmierci. Zarzucano mu m.in. kolaborację z CIA. Po protestach środowisk naukowych płynących z całego świata pozwolono mu opuścić Kongo. - Dziś Felix żyje i możemy go gościć w Krakowie. To pokazuje, że każdy głos ma znaczenie - kwituje dyr. Glondys.

Petycja w imię wolnośći
Apel o uwolnienie Asli Erdogan, który powstał z inspiracji Krakowskiego Biura Festiwalowego, Stowarzyszenia Willa Decjusza i Zespołu Literackiego Krakowa podpisało ponad 3 tys. osób. Sygnatariuszami petycji są m.in. Adam Zagajewski, Olga Tokarczuk, Ryszard Krynicki, Krystyna Krynicka, Ewa Lipska, Henryk Woźniakowski, Inga Iwasiów, Artur Domosławski, Michał Głowiński, Michał Rusinek, Wojciech Tochman, Ziemowit Szczerek, Leszek Engelking, Tomasz Fiałkowski, Magdalena Tulli, Joanna Mueller, Józef Hen, Jan Sowa, Wojciech Bonowicz, Zofia Papużanka, Michał Zabłocki, Zofia Zarębianka, Paweł Mykietyn, Grzegorz Turnau, Eustachy Rylski, Andrzej Chyra, Andrzej Wajda, Agnieszka Holland, Bogdan Klich, Joanna Scheuring-Wielgus, Róża Thun, Małgorzata Jantos , Magdalena Sroka i Agnieszka Odorowicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski