Kraków przyciąga już przez cały rok. Coraz częściej zabytki...

Kraków przyciąga już przez cały rok. Coraz częściej zabytki zwiedzają przy okazji

Grzegorz Skowron

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Kraków przyciąga już przez cały rok. Coraz częściej zabytki zwiedzają przy okazji

©Polska Press

Turystyka. W stolicy Małopolski jest coraz więcej kongresów, targów, koncertów i festiwali. Zjeżdża więc tu coraz więcej osób i zostawiają u nas coraz więcej pieniędzy.
Kraków przyciąga już przez cały rok. Coraz częściej zabytki zwiedzają przy okazji

©Polska Press

- W Krakowie sezon trwa już przez cały rok - twierdzi Leszek Zegzda, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej, która od lat prowadzi badania ruchu turystycznego w stolicy województwa. Wynika z nich, że w ciągu ostatnich 6 lat liczba turystów w Krakowie wzrosła o 50 proc. - Przyjeżdża do nas coraz więcej osób, bo jest tu coraz więcej targów, kongresów, koncertów, festiwali i innych atrakcji - dodaje Leszek Zegzda.

Jak podkreśla Wacław Walicki, dyrektor biura Krakowskiej Izby Turystyki, ogromny wpływ na wzrost ruchu turystycznego i rozłożenie go praktycznie na cały rok mają takie obiekty jak: hala widowiskowo-sportowa Tauron Arena, Centrum Kongresowe ICE, Targi Expo czy nawet sanktuarium w Łagiewnikach. - Spełniły się pokładane w nich nadzieje, kiedy w nie inwestowano i je budowano wiele lat temu - mówi dyrektor Walicki.

- Udało nam się złamać zasadę „3L” - do niedawna miesiące zaczynające się na literę „l” (luty, lipiec, listopad) były martwe dla spotkań biznesowych, teraz to taki sam gorący okres dla branży kongresowej jak każdy inny - dodaje Michał Zalewski, rzecznik Krakowskiego Biura Festiwalowego, które zarządza Centrum ICE. W 2016 r. odbyło się w nim 177 kongresów, w I kwartale 2017 było ich już 49. W tym roku zajęto 85 proc. terminów, na najbliższe lata - połowę kalendarza, jest nawet rezerwacja na rok... 2026!

W ubiegłym roku w Tauron Arenie zorganizowano 69 imprez, przez 4 miesiące tego roku było ich już 40. - Zlecone przez nas badania potwierdziły, że obiekt ma ogromny wpływ na gospodarkę miasta, przede wszystkim na wzrost dochodów krakowskich firm i instytucji - mówi Małgorzata Marcińska, prezes Agencji Rozwoju Miasta, gospodarza Tauron Areny. Co dziesiąty uczestnik imprezy w hali widowiskowo-sportowej nocował w Krakowie, zapłacił za to średnio ok. 300 zł, a inni przyjezdni (ponad 300 tys. osób, czyli blisko 40 proc. wszystkich widzów) wydało na miejskie atrakcje średnio 333 zł.

Jeszcze więcej zostawiają w naszym mieście uczestnicy targów branżowych. Tylko w ubiegłym roku w hali Targów Expo wystawiało się 3150 firm. - Trzy czwarte to wystawcy spoza Krakowa i z zagranicy, więc korzystają z hoteli, gastronomii, transportu. Z każdej firmy średnio przyjeżdżają 3 osoby i zostają przez trzy, cztery noce - zwraca uwagę Ewa Woch, wiceprezes spółki Targi w Krakowie.


Autor: Piotr Ogórek, Gazeta Krakowska

Czytaj także

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  I bardzo dobrze

  KRK (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  W tym zwariowanym świecie, takie informacje cieszą najbardziej. Kraków zasługuje na sukces.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama