Kraków. Mieszkańcy chcą skwer, a konserwator zabudowę

Kraków. Mieszkańcy chcą skwer, a konserwator zabudowę

Zdjęcie autora materiału
Bartosz Dybała

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Drzewa przy Dolnych Młynów
1/14
przejdź do galerii

Drzewa przy Dolnych Młynów ©Fot. Anna Kaczmarz

W miejsce skweru przy ul. Czarnowiejskiej może powstać nowa zabudowa. Tak chce konserwator. Plan dla rejonu Rajskiej miał chronić zieleń, ale wygląda na to, że wiele drzew pójdzie pod topór.
To miał być plan, który uchroni zieleń przy ulicy przed zabudową. Jednak kolejny raz postulaty mieszkańców spotkały się ze ścianą, tym razem postawioną przez Jana Janczykowskiego, wojewódzkiego konserwatora zabytków. Jego działania mogą w przyszłości doprowadzić do zabudowy skweru na rogu ulic Czarnowiejskiej i Dolnych Młynów. Tym razem nawet sami urzędnicy walczyli, aby ten teren objąć strefą zieleni. Konserwator liczy jednak, że uda się odbudować magazyn, który był częścią dawnej fabryki cygar. A to równa się wycince drzew.

Jedyna nadzieja dla tego obszaru to park, który ma powstać między ulicami Karmelicką a Dolnych Młynów, gdzie teraz jest parking. Ale i w tym przypadku mieszkańcy nie są usatysfakcjonowani, ponieważ apelowali, by park zajmował większy obszar.

Zabudowa skweru


Kłótnia dotyczy skweru wzdłuż pierzei ulicy Czarnowiejskiej. To jeden z ostatnich terenów zieleni zlokalizowanej przy ulicy w tej części miasta. Projekt w obecnym kształcie (może jeszcze ulec zmianie), dopuszcza tam zabudowę. W szczegółowych zapisach czytamy, że chodzi o wierną rekonstrukcję dawnego budynku magazynu, który był częścią dawnej fabryki cygar.

Na rogu Czarnowiejskiej i Dolnych Młynów powstaje nowy budynek Fot. Anna Kaczmarz


- Rada miasta wyraziła zgodę na przystąpienie do sporządzenia planu z konkretną wizją: dokument ma chronić tereny zielone. Wobec tego projekt w tym względzie jest sprzeczny z przyjętą uchwałą - twierdzi Mariusz Waszkiewicz, prezes Towarzystwa na rzecz Ochrony Przyrody. Jego zdaniem sprzeczności jest zdecydowanie więcej.

- Jako towarzystwo złożyliśmy uwagę, dotyczącą zachowania skweru na rogu ulic Dolnych Młynów oraz Czarnowiejskiej. Została uwzględniona przez prezydenta miasta. Trzeba podkreślić, że bez żadnych zastrzeżeń - dodaje.

Waszkiewicz ma również wątpliwości co do kompetencji konserwatora wojewódzkiego. - Według nas może się odnieść do obiektów, które są wpisane do rejestru zabytków. Natomiast nie może nakazać odtworzenia czegoś, co zostało zburzone i nie miało żadnych walorów zabytkowych - dodaje. Janczykowski podjął decyzję o wpisaniu całego kompleksu dawnych zakładów tytoniowych do rejestru zabytków. Do dzisiaj się to nie udało, ale konserwator nadal ma nadzieję.

- Cały zespół ma dużą wartość, mimo zniszczeń, spowodowanych nieszczęsnym pożarem w styczniu 1945 roku, wobec czego powinien zajmować właściwe sobie miejsce w krajobrazie kulturowym Krakowa - dodaje. Po magazynie zostały piwnice, nad którymi rosną drzewa. Janczykowski twierdzi, że sklepienia piwnic mogą się zawalić pod naporem korzeni. - Z mojego punktu widzenia odtworzenie budynku wchodzi w grę - twierdzi.

Przypomina, że nie dopuścił tam do budowy wysokiego budynku. - Zapisy nie wykluczają istnienia zieleńca, ale na pewno nie może to być ten obecny, skoro drzewa rosną nad piwnicami. Sprawa będzie wymagała uporządkowania - kwituje Janczykowski. - Dobrze by było, żeby służby konserwatora zajęły stanowisko w tej sprawie - komentuje krótko Jan Machowski z biura prasowego magistratu.

Niezależnie od tego czy budynek zostanie zrekonstruowany, czy nie, plan przewiduje dla tego terenu mieszkaniówkę i usługi. A co ciekawe, w prognozie oddziaływania planu na środowisko czytamy, że „Zieleń na obszarze opracowania, zarówno wewnątrz kwartałów zabudowy, jak i zieleń przyuliczna, wymaga zachowania oraz uzupełnienia”. Tymczasem zamiast nowych drzew, w okolicy rosną nowe budynki (na zdjęciu po prawej).

Park, ale okrojony?


Dużo emocji wzbudzają plany związane z działką między ulicami Karmelicką i Dolnych Młynów, gdzie obecnie jest parking. Chodzi dokładnie o teren na tyłach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Mieszkańcy od lat apelowali, by powstał tam park, których w Starym Mieście praktycznie nie ma.

Na parkingu ma być park. W oddali drzewa przy ul. Czarnowiejskiej Fot. Anna Kaczmarz


- Jeśli radni przyjmą nasze propozycje i uchwalą miejscowy plan, to będzie tam zieleń urządzona - dodaje Machowski. - Dla tej działki w projekcie przewidziane jest 60 procent pod zieleń, a 40 procent pod zabudowę. To było rozwiązanie uzgodnione ze stowarzyszeniami mieszkańców - dodaje.

Takie proporcje nie satysfakcjonują Tomasza Darosa, przewodniczącego dzielnicy Stare Miasto. - Najlepiej by było, gdyby plan w ogóle nie dopuszczał tam zabudowy. Ale jeśli już, to mówiło się o 30 procentach pod budynki - twierdzi Daros. - To kolejny przykład na to, że mieszkańcy swoje, a urzędnicy swoje. Apelowaliśmy o więcej zieleni, a skończy się na nowych blokach - dodaje Maria Wrona, która mieszka w okolicy.

Przypomnijmy, że na części działki miałby powstać też nowy gmach Instytutu Pamięci Narodowej. Zapytaliśmy wczoraj przedstawicieli IPN, na ile plany są aktualne, ale nie uzyskaliśmy odpowiedzi.
30 zdjęć
Przejdź do galerii

Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Polskiego

Kraków. Rynek Główny nocą. Widoczny kościół Mariacki i Sukiennice. http://audiovis.nac.gov.pl/obraz/63975/a068af5af29ad278e284eaa232cea258/

Wyjątkowe zdjęcia nocnego Krakowa [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Link do głównego zdjęcia

Kraków. Rynek Główny nocą. Widoczny kościół Mariacki i Sukiennice. http://audiovis.nac.gov.pl/obraz/63975/a068af5af29ad278e284eaa232cea258/ ©NACWIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 16. "Buc"

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Czytaj także

  Komentarze (16)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kraków. Mieszkańcy chcą skwer, a konserwator zabudowę

  Rhw (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  MIESZKAŃCY CHCĄ SKWER ! NIE ZNAJĄ SIĘ ! KONSERWATOR SIĘ zna !!! KAŻDĄ WOLNĄ PRZESTRZEŃ ( MAM NA MYŚLI NIEZABUDOWANĄ CZY NIEZABETONOWANĄ należy SZCZEGÓLNIE W CENTRUM ZABUDOWAĆ !!! A MIESZKAŃCY JAK...rozwiń całość

  MIESZKAŃCY CHCĄ SKWER ! NIE ZNAJĄ SIĘ ! KONSERWATOR SIĘ zna !!! KAŻDĄ WOLNĄ PRZESTRZEŃ ( MAM NA MYŚLI NIEZABUDOWANĄ CZY NIEZABETONOWANĄ należy SZCZEGÓLNIE W CENTRUM ZABUDOWAĆ !!! A MIESZKAŃCY JAK CHCĄ SKWER CZY JAKĄŚ ZIELEŃ TO WYNOCHA NA WIEŚ A NIE komplikować ŻYCIE KONSERWATOROWI !!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Topole włoskie są krótkowieczne

  Jan Chryzostom (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 7

  A o jakiej zieleni mowa? Bo te topole włoskie na zdjęciu dobiegają swoich lat, gdyż są gatunkiem krótkowiecznym (żyją kilkadziesiąt do stu lat). One już powoli usychają. Podobne były na Beliny...rozwiń całość

  A o jakiej zieleni mowa? Bo te topole włoskie na zdjęciu dobiegają swoich lat, gdyż są gatunkiem krótkowiecznym (żyją kilkadziesiąt do stu lat). One już powoli usychają. Podobne były na Beliny Prażmowskiego i musiano je wyciąć, bo zaczynały po prostu umierać ze starości. Może warto by o tym wspomnieć, że te drzewa bez wycinki też za kilka lat nie będą tu rosnąć, bo w naturalny sposób uschną. Warto, żeby broniąc drzew chociaż trochę rzetelnie informować o ich różnorodności, podkreślić, że są gatunki w mieście dobrze się sprawdzające i takie, które gorzej sobie radzą, a nie projektować np. plac Marii Magdaleny pod kątem jednego klonu, którego stan w momencie tej inwestycji wskazywał, że niedługo uschnie, a zakrycie prawie całych korzeni kostką tylko przyspieszyło ten proces. Zieleń w mieście to najcenniejsza rzecz, ale tę zieleń trzeba świadomie kształtować. Dlaczego nikt nie zabiega o odtworzenie Ogrodów Królewskich na Łobzowie - historycznie ważnych, z gotowym projektem zagospodarowania i przede wszystkim dużych i mogących w realny sposób poprawić dostępność miejskiej zieleni. Zamiast tego kłócimy się o kilka przypadkowych topól, których niezależnie od podjętej decyzji i tak niedługo nie będzie.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  o czym Pan pisze?

  Mariusz Waszkiewicz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

  Nikt z nas nie postuluje pozostawienia tych topól do ich naturalnego rozkładu ani o ich ochronę jako pomników przyrody. Upominamy się aby w tym miejscu był w planie zapisany teren...rozwiń całość

  Nikt z nas nie postuluje pozostawienia tych topól do ich naturalnego rozkładu ani o ich ochronę jako pomników przyrody. Upominamy się aby w tym miejscu był w planie zapisany teren zieleni a nie budynki. Wypadną topole to zostaną posadzone inne drzewa. Powołuje się Pan na al. Beliny Prażmowskiego? A czy tam postawiono budynki w miejsce drzew?
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nowoczesna architektura

  Chl (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  Jesteśmy w centrum. W tym miejscu powinno być nowoczesne budynki z parterem usługowym, nieograniczone wysokościowo. Park Krakowski jest obok.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  KRAKOWIANIE

  KRAKOWIANKA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  DO ARTYKUŁÓW o zabudowie Krakowa powinni mieć możliwość do komentarzy TYLKO KRAKOWIANIE a nie SŁOIKI, którym nowoczesnych biurowców,a nawet przystanków dla BUS -ów w ich rodzinnych stronach nie...rozwiń całość

  DO ARTYKUŁÓW o zabudowie Krakowa powinni mieć możliwość do komentarzy TYLKO KRAKOWIANIE a nie SŁOIKI, którym nowoczesnych biurowców,a nawet przystanków dla BUS -ów w ich rodzinnych stronach nie wybudują ......
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To może ostatecznie wszystkiego zabronić?!

  grzeg (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 16

  KAŻDA inicjatywa jakiejś budowlanej inwestycji budzi czyjś protest, jak w przypadku piesków Pawłowa. To po prostu absurdalne i nienormalne.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wygodni mieszkańcy okolicy

  olo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 19

  Mieszkańcy chcą, mieszkańcy apelują. A może niech mieszkańcy wykupią działki, zagospodarują je na tereny zielone i je utrzymują. Dlaczego wszyscy mamy płacić za wygodę kilkudziesięciu osób z okolicy?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  odpowiedź

  ryczałt (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

  prosta sprawa: a dlaczego mamy się dusić dla zysku kilku gostków z Hiszpanii i tańcujących im pazernych architektów?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dlatego

  olo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

  Może dlatego, że są właścicielami działki? Mówi ci coś pojęcie własności prywatnej, czy u ciebie dalej komuna, wszystko wspólne, czyli niczyje?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  następne k*rwiniątko

  winif (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Pozostaje życzyć by sąsiad - w ramach "świętej własności prywatnej"- postawił ci dziecko pod oknem lakiernie. A drugi składowisko odpadów. Może wtedy dotrze że bredzenie dziadzia Ozjasza nijak nie...rozwiń całość

  Pozostaje życzyć by sąsiad - w ramach "świętej własności prywatnej"- postawił ci dziecko pod oknem lakiernie. A drugi składowisko odpadów. Może wtedy dotrze że bredzenie dziadzia Ozjasza nijak nie pasują do rzeczywistości.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zalosny jestes

  Abaqus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Jak nie potrafisz merytorycznie prowadzic dyskusji to przynajmniej sie nie osmieszaj. Prawda jest taka ze okoliczni mieszkancy chca by ktos im jego wlasna prywatna ziemię udostepnil dla ich...rozwiń całość

  Jak nie potrafisz merytorycznie prowadzic dyskusji to przynajmniej sie nie osmieszaj. Prawda jest taka ze okoliczni mieszkancy chca by ktos im jego wlasna prywatna ziemię udostepnil dla ich zachcianki i zeby jeszcze z wlasnej kieszeni pokrywal koszty utrzymania.
  Byla na wiosnę "afera" w okolicy Malborskiej bo właściciel zagrodzil swoj teren. Wypowiadala sie jedna z oburzonych mieszkanek ze jak on tak moze, ona tu psa wyprowadza (!), domaga sie udostepnienia tego terenu. To idealnie pokazuje mentalnosc wielu prostackich ludzi, roszczeniowych ktorym sie wydaje ze um sie wssystko nalezy.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Typowy populizm

  Chl (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Typowy populizm. Czy ktoś chce stawić wysypisko śmieci lub lakiernię?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jasne

  mm (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

  to może wytnijmy całą zieleń? po co nam drzewa, mieszkajmy w betonowej pustyni - ok?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sadz

  Swell (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Alez kto ci kaze wycinac drzewa? Czy ktos cie do tego zmusza? Sadz sobie drzewa na SWOJEJ DZIALCE ile chcesz, ale wara ci od cudzej wlasnosci. Najwieksi obroncy zieleni to ci co sami zadnej nie...rozwiń całość

  Alez kto ci kaze wycinac drzewa? Czy ktos cie do tego zmusza? Sadz sobie drzewa na SWOJEJ DZIALCE ile chcesz, ale wara ci od cudzej wlasnosci. Najwieksi obroncy zieleni to ci co sami zadnej nie maja a innemu mowia co ma robic.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Własność

  olo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  Wykup, wytnij, lub nasadź jak ci się podoba. Ale nie wymuszaj na innych realizacji swoich pomysłów

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wlasnosc prywatna

  rec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  to jest wlasnosc prywatna i nie wpychaj w nia swych leniwych lap a pilnuj swojego !

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama