Kościół mariacki będzie miał organy z Austrii [ZDJĘCIA]

Kościół mariacki będzie miał organy z Austrii [ZDJĘCIA]

Małgorzata Mrowiec

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Nowe organy główne zagrają po raz pierwszy w 2019 roku
1/16
przejdź do galerii

Nowe organy główne zagrają po raz pierwszy w 2019 roku ©Andrzej Banaś

Muzycy alarmowali o złym stanie i jakości organów głównych, potwierdzili to specjaliści. Nowy instrument będzie 62-głosowy, podczas gdy obecny ma 56 głosów.
Zobacz galerię
W 2019 roku usłyszymy doskonalsze, pełne brzmienie muzyki organowej w Bazylice Mariackiej. Wtedy zostanie sfinalizowany projekt przebudowy instrumentu głównego. Natomiast już we wrześniu przyszłego roku zabrzmią po raz pierwszy po renowacji, jaką teraz przechodzą – organy z prezbiterium.

W minionych latach parafia mariacka przeprowadziła konkurs. W jego efekcie austriacka firma Rieger Orgelbau z siedzibą w Schwarzach (renomowany wykonawca) zajmuje się teraz rewitalizacją istniejących instrumentów, jak też zbuduje nowe organy główne.

Pozostało jeszcze 82% treści

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł:

Masz dostęp? Zaloguj się

Czytaj także

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przywrócić odkryte piszczałki głosu Subcontrabass

  Zgłoś naruszenie treści

  Pierwotnie 32-stopowy głos Subcontrabass był - jako jedyny w Krakowie - odkryty, co było łatwe do zmieszczenia, ze względu na ogromną wysokość bazyliki (wnętrze o wysokości 28 m., największa...rozwiń całość

  Pierwotnie 32-stopowy głos Subcontrabass był - jako jedyny w Krakowie - odkryty, co było łatwe do zmieszczenia, ze względu na ogromną wysokość bazyliki (wnętrze o wysokości 28 m., największa piszczałka miała ok. 10 m. długości). Niestety, przy ostatnim remoncie, za sprawą opinii prof. J. Jargonia, piszczałki obcięto i przykryto (zakorkowano), co zmniejszyło siłę tych najniższych dźwięków (największa piszczałka wydawała najniższy dźwięk, jaki odbiera słuch ludzki). Uważam, że powinni jednak przywrócić te wielkie, odkryte piszczałki (najniższa ok. 10 m. długości), tak, jak jest np. w Leżajsku (a kościół w Leżajsku jest znacznie niższy niż Mariacki). Jeszcze jedno -stół gry. Manuały powinny mieć pełne 5 oktaw a nie 4 i 1/2, czyli powinny się kończyć na dźwięku c (przynajmniej h), a nie g. W ogóle to warto by pomyśleć o połączeniu organów w prezbiterium z głównymi (przed ostatnią przebudową tak było - stół miał 4 manuały, 4-ty obsługiwał te organy w prezbiterium) i przywrócić 4-manuałowy stół gry. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przebudowa

  instrumentu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  to brzmi dumnie, na dodatek głównego instrumentu - to już ho, ho!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo