Kobiece spojrzenie

Kobiece spojrzenie

Zdjęcie autora materiału

Aleksandra Suława

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Kobiece spojrzenie
Nazwisko Heleny Modrzejewskiej zna każdy. Nie każdy jednak słyszał o Antonine Hoffman - aktorce, która w XIX wieku walczyła z Heleną o serca i oklaski krakowskiej publiczności.
Kobiece spojrzenie
Antonina Hoffman uchodziła za uosobienie pracowitości. W swoim życiu zagrała ok. 400 ról, a często jedną premierę od drugiej dzieliło zaledwie kilka dni. Publiczność i ówcześni krytycy cenili ją za naturalność i poświęcenie z jakim podchodziła do odgrywanych ról np. godząc się na oszpecenie charakteryzacją. Niemal całe swoje artystyczne życie związała z Krakowem, gdzie jako jedna z nielicznych aktorek z profesjonalnym wykształceniem, wybijała się na tle swoich teatralnych kolegów.
Na scenie zachwycała, w życiu zaś często wzbudzała kontrowersje - o jej nieformalnym związku i nieślubnym dziecku plotkował cały Kraków. Życie prywatne Hoffman ekscytowała publiczność niemal tak bardzo jak jej sceniczna rywalizacja, z ówczesną gwiazdą - Heleną Modrzejewską.

Autorka: Aleksandra Suława
W 120 rocznicę śmierci o Antoninie Hoffman postanowiło przypomnieć Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Poświęconą artystce wystawę można oglądać w Kamienicy Hipollitów (Plac Mariacki 3). Wśród eksponatów znalazły się m.in. obrazy, zdjęcia i przedmioty codziennego użytku należące do aktorki. Wystawa "Kobiece spojrzenie. O aktorstwie Antoniny Hoffman", wbrew nazwie i pozorom nie koncentruje się wyłącznie na postaci XIX-wiecznej gwiazdy. Na zwiedzających czeka też sporo informacji dotyczących tzw. Szkoły krakowskiej i ówczesnego życia kulturalnego miasta. Wystawę można oglądać od środy do niedzieli w godz. 10-17.30.
Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama