Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klasy mundurowe pod opieką MON

Piotr Subik
Piotr Subik
Uczniowie ze Skały są ze sztuką wojskową za pan brat. Teraz pod skrzydła weźmie ich resort obrony
Uczniowie ze Skały są ze sztuką wojskową za pan brat. Teraz pod skrzydła weźmie ich resort obrony fot. archiwum ZSiPO w Skale
Obronność. Pilotażowym programem w nowym roku szkolnym objęci zostaną uczniowie m.in. z Krakowa, Skały, Trzebini i Nowego Sącza.

- Młodzież będzie się uczyć tego samego co teraz, tylko na bardziej profesjonalnym poziomie. Więcej szkoleń odbywać się będzie na poligonach, MON przydzieli każdej szkole jednostkę patronacką - mówi Paweł Tomczyk, koordynator klas mundurowych w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Skale (pow. krakowski). To jego odpowiedź na pytanie o korzyści płynące z zakwalifikowania się szkoły do pilotażowego programu wspierania szkół ponadgimnazjalnych, który od nowego roku szkolnego uruchomi Ministerstwo Obrony Narodowej.

Starania o objęcie wsparciem przez MON podjęło 250 szkół z całej Polski. Udało się zakwalifikować niespełna sześćdziesięciu. Obok szkoły ze Skały są wśród nich XXV Liceum Ogólnokształcące w Krakowie, Publiczne Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Trzebini oraz Zespół Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu. We wszystkich z nich klasy mundurowe działają z powodzeniem od wielu lat, np. w XXV LO od piętnastu.

Dotychczas nauka w nich odbywała się jednak według programów autorskich przygotowywanych przez nauczycieli i akceptowanych przez kuratorium. Teraz program dydaktyczny zostanie zunifikowany, przygotowują go oficerowie z Biura ds. Proobronnych MON, ale przy współudziale ekspertów m.in. z Akademii Sztuki Wojennej (dawna Akademia Obrony Narodowej). Także ci ostatni będą nadzorować tzw. eksperyment pedagogiczny prowadzony w klasach mundurowych.

Pilotaż obejmie na początek uczniów klas II i III liceum, a w czteroletnich technikach - odpowiednio kl. III i IV. Łącznie przez dwa lata tematyce szeroko rozumianej obronności poświęcone zostanie 185 godzin lekcyjnych. Przewidziano zajęcia teoretyczne i praktyczne. Oczywiście, spory nacisk położony zostanie na wychowanie patriotyczne (m.in. nauka szacunku dla symboli narodowych, historii i dziedzictwa narodowego).

Ale największe zainteresowanie młodzieży wzbudzą z pewnością szkolenia poligonowe. „Bezpośredni kontakt z żołnierzami oraz zajęcia na strzelnicy, poligonie, pasie taktycznym, a także pobyt w jednostce wojskowej pozwolą uczniom poznać niektóre zasady funkcjonowania wojska i ich wyjątkowy i uporządkowany charakter pracy na różnych stanowiskach” - czytamy w projekcie programu nauczania. - Dużą wartością będzie także to, że w ramach programu pilotażowego wojskowi instruktorzy szkolić będą kadrę pedagogiczną - zauważa Agnieszka Cholewa, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 12 w Krakowie, w skład którego wchodzi XXV LO.

Ale oczywiście największe korzyści wsparcie MON przyniesie samym uczniom. Po ukończeniu skróconego poligonowego szkolenia przygotowawczego złożą przysięgę wojskową i zostaną przeniesieni do rezerwy, odtąd będą mieli pierwszeństwo w przyjęciu m.in. do Wojsk Obrony Terytorialnej, dostaną też dodatkowe punkty podczas rekrutacji do szkół oficerskich. A to szczególnie ważne, bo wielu z nich zamierza związać przyszłość ze służbami mundurowymi.

- Nasi uczniowie to w większości pasjonaci, a do klas mundurowych przychodzą, bo chcą mieć dobry zawód, być żołnierzami czy policjantami - podkreśla Paweł Tomczyk.

Przy czym kontakt z prawdziwym wojskiem nie będzie dla uczniów z Małopolski żadną nowością. Z klasami mundurowymi współpracują m.in. 5. batalion dowodzenia z Rząski czy 16. batalion powietrznodesantowy z Krakowa. Licealiści z Krakowa, Skały czy Trzebini uczą się na co dzień strzelania, samoobrony, przechodzą kursy skoków spadochronowych czy nurkowania. - Podporządkowują się też bez problemu dyscyplinie, co w tym wieku nie jest rzeczą oczywistą - cieszy się Aneta Dudek, wicedyrektor Publicznego Społecznego LO w Trzebini.

Celem programu MON jest stworzenie sieci certyfikowanych wojskowych klas mundurowych. W przyszłości miałyby takie działać w każdym powiecie.

WIDEO: Mówimy po krakosku (odc. 7). Co oznacza słowo "ducka"?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, NaszeMiasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski