Kierowca, który spowodował śmiertelny wypadek w Zarzeczu był...

Kierowca, który spowodował śmiertelny wypadek w Zarzeczu był pijany

Zdjęcie autora materiału
Małgorzata Gleń

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Kierowca, który spowodował śmiertelny wypadek w Zarzeczu był pijany
1/3
przejdź do galerii

©Champin Pomoc Drogowa

65-letni kierowca fiata cinquecento, który doprowadził do wypadku w Zarzeczu (5 października) był pijany. Miał 1,6 promila alkoholu we krwi. Zginęła jedna pasażerka, 77-latka, a troje innych zostało rannych.
Do zdarzenia doszło 5 października 2017 roku ok. godz. 17.23. Jak wstępnie ustalono 65-letni kierujący cinquecento, stracił panowanie nad pojazdem, zjechał do rowu, a następnie dachował. W wyniku tego zdarzenia śmierć na miejscu poniosła 77-latka jadąca z nim. Mężczyzna był nietrzeźwy miał ponad 1,6 promila alkoholu w organizmie. Przewoził jeszcze troje dorosłych pasażerów, którzy doznali obrażeń ciała.

- Za powyższe przestępstwo grozi kara do 12 lat więzienia, wysoka grzywna oraz dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów - informuje Katarzyna Matras rzecznik policji w Olkuszu.
Ponadto nietrzeźwy sprawca wypadku będzie zobowiązany do zapłacenia orzeczonej przez Sąd nawiązki na rzecz pokrzywdzonego (może to być ofiara wypadku, Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej) w wysokości, co najmniej 10 tys. zł.

Jak podkreślają policjanci, niewątpliwie przyczyną tej tragedii była lekkomyślność kierowcy, który zdecydował się na jazdę samochodem po alkoholu. Pasażerowie też nie są bez winy, bo przecież musieli wiedzieć, że kierowca jest pijany.
Małopolska Policja chcą ograniczyć tego typu zjawiska od roku 2006 prowadzi zaostrzoną procedurę kontrolną, polegającą na badaniu trzeźwości kierujących podczas każdej kontroli drogowej. Od momentu jej wprowadzenia, w roku 2016 liczba wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących zmniejszyła się o 46,4%, zabitych zmniejszyła się o 76 %, rannych zmniejszyła się o 54,5%.

Jesteś świadkiem wypadku? Daj nam znać! Poinformujemy innych Czekamy na informacje, zdjęcia i nagrania wideo!
 • Przyślij je na adres internet@gk.pl;
 • Wyślij za pomocą Facebooka: Gazeta Krakowska
 • Oznacz nas @gaz_krakowska we wpisie na Twitterze
 • Wpisz komentarz na forum pod artykułem;Policja apeluje o zachowanie trzeźwości!

Pamiętaj, że jadąc pod wpływem alkoholu zagrażasz swojemu bezpieczeństwu oraz pasażerów, a także bezpieczeństwu innych uczestników ruchu drogowego.

Sprawdź stan trzeźwości!Jeśli nie jesteś pewien co do stanu swojej trzeźwości, przed jazdą skorzystaj z urządzeń do badania na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, które są dostępne w komendzie i komisariatach.

Przeprowadzone badanie pozwoli podjąć kierowcy decyzję, czy może wsiąść za kółko. Trwa zaledwie kilka sekund i jest wykonywane bezpłatnie i „od ręki”.

Reaguj gdy widzisz nietrzeźwego kierowcę!Jeśli zauważysz nietrzeźwego kierowcę na drodze, którego zachowanie świadczy, że może on znajdować się pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka odurzającego – nie bądź obojętny, reaguj i powiadom o tym Policję! Każdy może zadzwonić - nawet anonimowo - pod numer telefonu 112 lub 997.

Zawsze pamiętaj o własnym bezpieczeństwie. Staraj się powstrzymać od pościgów za nietrzeźwym kierowcom czy zajeżdżaniu mu drogi. Osoby pod wpływem alkoholu mogą zachowywać się różnie. Często są agresywne i pobudzone.
WIDEO: Jak się zachować w przypadku kolizji, a jak w czasie wypadku? - rady policjanta

Autor: Joanna Urbaniec, Gazeta Krakowska

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo