Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Katastrofa w kopalni Rudna. 8 górników nie żyje. Dlaczego...
  • Aktualizacja

Katastrofa w kopalni Rudna. 8 górników nie żyje. Dlaczego zginęli? Dlaczego doszło do wstrząsu?

Marcin Twaróg, Kacper Chudzik, Ewa Chojna Dziennik Zachodni

1/19

(© Piotr Krzyżanowski / Gazeta Wrocławska)

W tragicznym wypadku w kopalni Rudna zginęło 4 górników. 4 jest poszukiwanych pod ziemią. Akcja ratownicza trwa od godz. 21.15
Wypadek w kopalni Rudna w Polkowicach pochłonął 8 ofiar śmiertelnych. Dlaczego górnicy zginęli? Dlaczego doszło do wstrząsu? To najtragiczniejsza katastrofa górnicza w tym roku. Akcja ratownicza trwała prawie 24 godziny. Ratownicy wieczorem w środę dotarli do ostatnich trzech poszukiwanych górników. Już nie żyli. Kondolencje rodzinom zmarłych złożył prezydent Andrzej Duda. Uroczystości barbórkowe odwołane. Do wstrząsu doszło we wtorek około godz. 21.10. Ratownicy cały czas mieli nadzieję na znalezienie żywych, bo odebrali sygnały z lokalizatorów. Górników szukało 13 zastępów górników, z których 9 cały czas było w akcji. W chwili wstrząsu w rejonie pracowało około 30 górników. 3 z nich trafiło do szpitala. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. W KGHM ogłoszono 4-dniową żałobę.

WYPADEK W KOPALNI RUDNAWe wtorek, około godz. 21.09, doszło do silnego wstrząsu w kopalni ZG Rudna. Zasypane było około 300 metrów chodnika. Do zawału doszło w rejonie komory maszyn. Około godziny 2 w nocy potwierdzono informacje o śmierci drugiego górnika.
Po godz. 10 w środę doszła tragiczna wiadomość o śmierci trzeciego górnika. O godz. 12.40 poinformowano o śmierci czwartego górnika. W środę wieczorem po niemal 24 godzinach akcji ratowniczej, okazało się, że żaden z zasypanych i poszukiwanych górników nie przeżył wstrząsu.

Wstrząs miał siłę około 3,4 w skali Richtera. Epicentrum wstrząsu było na głębokości 1,5 tys. metrów.

Lista ofiar śmiertelnych po wstrząsie w ZG Rudna
  • 33-letni mieszkaniec Głogowa, operator samojezdnych maszyn górniczych, zatrudniony od 2008 r., osierocił dwoje dzieci;
  • 47-letni mieszkaniec Bolesławca, ślusarz mechanik maszyn i urządzeń górniczych pod ziemią, zatrudniony od 1988 r., osierocił troje dzieci;
  • 23-letni mieszkaniec Głogowa, ślusarz mechanik maszyn i urządzeń górniczych pod ziemią, zatrudniony od 2016 r.;
  • 24-letni mieszkaniec Głogowa, ślusarz mechanik maszyn i urządzeń górniczych pod ziemią, zatrudniony od 2015 r.;
  • 50-letni mieszkaniec Bolesławca, ślusarz spawacz pod ziemią, zatrudniony od 2004 r., osierocił jedno dziecko;
  • 42-letni mieszkaniec Głogowa, górnik pod ziemią, zatrudniony od 2002 r., osierocił jedno dziecko;
  • 43-letni mieszkaniec Polkowic, górnik strzałowy pod ziemią, zatrudniony od 1991 r., osierocił jedno dziecko;
  • 50-letni mieszkaniec Głogowa, sztygar zmianowy pod ziemią, zatrudniony od 1993 r., osierocił czworo dzieci.


Dlaczego doszło do wstrząsu? Dlaczego górnicy zginęli?W czwartek Prokuratura Rejonowa w Lubinie wszczęła śledztwo dotyczące katastrofy. Postępowanie to prowadzone jest w sprawie sprowadzenia zdarzenia zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób poprzez niedopełnienie obowiązków przez osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo i higienę pracy w KGHM P.M. S.A. Oddział ZG Rudna, wskutek czego doszło do wstrząsu górotworu, a następnie obsunięcia się skał.

AKTUALIZACJA GODZ. 20:00
Odnaleziono ciała trzech ostatnich górników zasypanych w kopalni Rudna. Akcja 30 ratowników trwała 24 godziny.

AKTUALIZACJA GODZ. 17.29
Ratownicy dotarli do kolejnego ciała górnika zasypanego w wyniku wstrząsu w kopalni Rudna w Polkowicach. Nadal nieznany jest los 3 zasypanych.

Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach z powodu tragedii w kopalni Rudna odwołał Barbórkę. CZYTAJ WIĘCEJ

AKTUALIZACJA GODZ. 16:34
Informują nas, że cała czwórka jest prawdopodobnie koło siebie, ale nie mogą się do nich dostać -mówi córka jednego z górników, który po wstrząsie w kopalni w Polkowicach wciąż jest pod ziemią.

AKTUALIZACJA GODZ. 15:20:
Jesteśmy wszyscy wstrząśnięci skalą tej tragedii zwłaszcza, że wydarzyła się w miejscu, które ocenialiśmy jako region o średnim stopniu zagrożenia - powiedział prezes zarządu KGHM Radosław Domagalski-Łabędzki.

Rzeczniczka Wyższego Urzędu Górniczego Jolanta Talarczyk poinformowała o powołaniu specjalnej komisji, która ustali, co wydarzyło się w kopalni. - Musimy ustalić, co można zrobić, by przełamać ten naprawdę niedobry trend, jeśli chodzi o wypadkowość śmiertelną w kopalniach rud miedzi - zapewniła.

AKTUALIZACJA GODZ. 13:32:
W katastrofie górniczej w kopalni Rudna zginęło czterech górników w wieku od 23 do 47 lat.

Pierwszym, którego śmierć potwierdzono jeszcze w nocy, jest 33-letni mieszkaniec Głogowa. Osierocił dwójkę dzieci. Drugim jest 47-latek z Bolesławca, który osierocił trójkę dzieci.
1 3 4 5 »
34

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

współczuje rodzinom

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

polak (gość)  •

ciekawe czy rząd wypłaci bliskim ofiar po 200 tyś. oni nie lecieli na wycieczkę do "S" oni na takie wycieczki pracowali, smutno mi.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Wypadek

+5 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Smutna (gość)  •

Mój mąż miał w tamtym roku wypadek górniczy.Było ciężko ale po malutku dochodzi do siebie.Wcale jakiejś wielkiej pomocy od kghm nie dostał o wszystko trzeba starać się samemu.Ciekawe jak teraz się zachowają.Życzę dużo wytrwałości w tych trudnych chwilach

odpowiedzi (0)

skomentuj

każdego człowieka szkoda

+2 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

polo (gość)  •

Każdy człowiek jest ważny bo jest kogoś mężem ojcem synem i bratem nie ważne niema co się kocic o to i wyzywać . Szkoda każdego życia które gaśnie czy to wypadkach drogowych czy przy pracy . Składam najszczersze kondolencje rodziną tych górników którzy zginęli w kopalni rudna

odpowiedzi (0)

skomentuj

katastrofa w kopalni

+2 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

jadoga (gość)  •

krwiożercza "barbórka" demon mordujący ZAWSZE górników tuż przed "świętem" kiedy ci górnicy modlą się do demona? Ludzie - pomyślcie? Zawsze jest katastrofa i co najmniej kilka ofiar przed tym, niby świętem ku czci tego demona - "barbórki". Aleście sobie "świętą" wybrali.... diabła , c lubi ludzkie ofiary.... Nie wierzycie - pomyślcie! Zamiast do demona modlić się - te posągi na śmietniki wyzućcie! Szybko!

odpowiedzi (0)

skomentuj

czy polegli gornicy dostana od straszydlo tyle co ta franca gosiewska?

+19 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Polak (gość)  •

j.w.

odpowiedzi (0)

skomentuj

STOP z użalaniem się nad sześcioma górnikami!!!

+7 / -41

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ginter (gość)  •

Na drogach ginie więcej ludzi i nikt specjalnie się tym nie przejmuje... (w 2015 roku w 32 701 wypadkach zginęły 2904 osoby). A tu jednorazowo zasypało kilka osób i wielkie artykuły. A co to jacyś bohaterowie narodowi? Kolejni polegli? To zwykły wypadek przy pracy i tyle!!! Zresztą oni znali ryzyko a do pracy nikt ich nie zmuszał. Szkoda każdego życia, ale po co się tak trzęsiemy nad tym wydarzeniem???

skomentuj

operator mechanik zg Rudna

0 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ginter pomysl kilka razy zanim coś napiszesz (gość)  •

Nikt ich nie zmuszał koleś ciężka praca i ciężkie warunki trzeba za coś ten chleb kupić nastąpiło tapniecie wstrząs i już moich kolegów niema a na drogach giną z jednego powodu niektórzy jeżdżą na dwóch gazach Więc Koleś zachowaj szacunek dla Górników.

odpowiedzi (0)

skomentuj

idiota

+5 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

yarokghm (gość)  •

nie wypowiadaj sie jak nie znasz specyfiki pracy.policz głąbie ile jest ludzi w polsce a ilu górników i pomnoz srednia jak potrafisz.
nie wiesz jak to jest isc do pracy i sie bac,zostawiac rodzine i patrzec jak zerkają w okno.
szczere kondolencje dla rodzin .

odpowiedzi (0)

skomentuj

Pajac

+9 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Hajer z bobrka (gość)  •

Do samochodów też nikt nie zmusza ludzi żeby jechali ciekawe jak był by tam twój ojciec albo brat czy też byś tak gadał puloku

odpowiedzi (0)

skomentuj

Ginter

+8 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Piotrek (gość)  •

Ginger powinieneś zjechać na dół jak ci górnicy i popracować w takich warunkach na trzeźwo nie jak ci kierowcy co wsiadaja za kółko po pijaku lub zmęczeni albo Co mówią (A jeszcze trochę i będę na miejscu) to są do cholery inne warunki. Dopóki nie zjeździesz na dół nie będziesz nigdy w życiu wiedział jaka tam jest praca nawet z opowiadań. Więc schowaj sobie swoją mądrość w du*pe i się nią podniecaj!!! Ci ludzie zginęli nie z własnej woli tylko z powodów natury głębie. Na ulicach owszem ginie dużo ludzi ale tylko przez swoją mądrość i nieodpowiedzialnosc na drodze. Ty jak byś miał zjechać na dół to daje ci czas max do miesiąca i więcej nie będziesz chciał tego miejsca widzieć. Moja prośba jest taka że jak nie widziałeś tego miejsca i tam nie byłeś to nie komentuj bo prawo jazdy może mieć każdy ale Górnikiem nie każdy może zostać. Bez pozdrowien dla ciebie. Piotrek

odpowiedzi (0)

skomentuj

Brawo

+6 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Hajer z bobrka (gość)  •

Stary masz rację ja robię na dole a ten ginter to zwykły ciu..

odpowiedzi (0)

skomentuj

Do Ginter

+8 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

MaNo (gość)  •

Na drogach zdecydowana większość wypadków spowodowana jest brakiem wyobrażni lub po prostu przez ludzką głupotę .Jak zrozumieć wypadek w jasny pogodny dzień szeroka droga a kierowca nawalony lub szarżujący 200 km./h. Wypadek w Polkowicach był wypadkiem losowym ,tzn. nie dającym się przewidzieć. Rozumiesz coś z tego DURNIU .

odpowiedzi (0)

skomentuj

Ginter

+10 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

pitoń (gość)  •

a te co w Smolynsku zginyli, to na wycieczce z popijochom byli,
a patrz jak ie ich rodziny odszkodowania dostali,
no i "wykopki" co chwila na nowo, no a potym pogrzeby,
na koszt podatnika

odpowiedzi (0)

skomentuj

odszkodowania

+8 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Tomek (gość)  •

Powiedziałbym, że w części się z Tobą zgodzę. Wszyscy obywatele RP zgodnie z konstytucją są równi. A skoro tak to zgadzam się z Tobą, że rząd powinien rozważyć przekazanie po 250 tys.zł dla każdego członka rodzinom górników, którzy zginęli w kopalni Polkowice, pogrzeby na koszt państwa i wszelkie inne przywileje, takie jak otrzymały(niektórzy wciąż walczą o nowe profity), rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej. Przecież Ci ludzie zginęli też na posterunku pracy w firmie należącej do skarbu państwa. Może zatem pani premier i pan prezydent zamiast tylko przyjeżdżać i współczuć niech pokażą, że traktują wszystkich jednakowo.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Równe traktowanie.

+6 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Iwona wardecka (gość)  •

Teraz niech rząd wypłaci rodzinom górników takie same rekapęsaty.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Brak słów....

+9 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Anna (gość)  •

Jesteś idiotą - to mój komentarz......

odpowiedzi (0)

skomentuj

Lacze sie w bolu

+17 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Gosc (gość)  •

Lacze sie w bolu.
Wyrazy wspolczucia dla rodzin.
Moj tata przepracowal w kopalni do Emerytury. Przezyl kilka wypadkow. Jako dzieci wypatrywalismy kiedy po nocce wracal do domu. Kiedy nie wrocil czulismy ze cos sie stalo. Dopiero po 3 dniach poinformowali nas z kopalni ze tata mial wypadek i jest w szpitalu. Przezywalismy koszmar. Jednak stracic najblizsza osobe w takim wypadku jaki die wydazyl to dopiero tragedia. Raz jeszcze wyrazy wspolczucia dla rodzin.

odpowiedzi (0)

skomentuj

POPIS

+17 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

POPIS (gość)  •

Współczuję bliskim. Proszę przyjąć szczere kondolencje.

odpowiedzi (0)

skomentuj

strach

+21 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

yarokghm (gość)  •

pracuje w kopalni,praktycznie codziennie na oddzialach wydobywczych,zawsze mam obawy jak wjezdzam w rejon zagrożenia tąpnięciami.Komora zawsze była dla mnie miejscem już bezpieczznym po pracy-teraz ....nie ma bezpiecznego miejsca w kopalni,a jutro musze zjechac znowu.....

kondolencje dla rodzin....

odpowiedzi (0)

skomentuj

Bóg im ne poszczęścił...?

+12 / -25

Zdjęcie autora komentarza

Ernest Mamrot  •

Okazuje się że to "Szczęść Boże" to pustosłowie i pobożne życzenie które w górnictwie niestety od wieków nie ma zastosowania. Szczególnie w czasach kiedy ogłupiony przez rzymsko katolickich szamanów naród wdał się w bałwochwalczą hucpę z intronizacją Jezusa zwanego Chrystusem na króla narodu. Święta Barbara też już przestała sprawować opiekę. Co nam - a szczególnie im - po takich świętych i takim królu?

skomentuj

Glupi k....as

+16 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Pawel (gość)  •

Ty glupi fiucie ludzie zgineli a ty jeszcze dogryzasz... Gnoju jeden.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Bóg poskąpił rozumu ...?

+19 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

dd (gość)  •

Szczęść Boże to zwrot który używamy kiedy chcemy kogoś *pozdrowić* i *życzyć* mu dobrej dniówki, tak samo jak Dzień dobry, którego używamy gdy chcemy *życzyć* dobrego dnia.
Na to jaki będzie ten dzień nie mamy żadnego wpływu.

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 »