Jedni wstali z kanapy, inni kupili wygodne buty, by stawić...

Jedni wstali z kanapy, inni kupili wygodne buty, by stawić czoła wyzwaniom

Marzena Rogozik, Kornelia Plizga, Adrian Hulbój, ŁK

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Marzena Paniak (po prawej) z uczestnikami Światowych Dni Młodzieży w Brzegach
1/5
przejdź do galerii

Marzena Paniak (po prawej) z uczestnikami Światowych Dni Młodzieży w Brzegach ©Fot. archiwum prywatne

Rocznica Światowych Dni Młodzieży. Na ulicach nie ma już kolorowych flag, nie słychać śpiewów w różnych językach, a dokładnie rok temu krakowskie ulice tętniły przecież życiem. Mimo że wróciła codzienność, w sercach wolontariuszy, pielgrzymów i goszczących ich krakowian radosne świętowanie wciąż trwa. Niektórzy wrócili pod Wawel, by jeszcze raz poczuć atmosferę jedności, inni z sentymentem przeglądają zdjęcia z pielgrzymami i wymieniają się elektronicznymi listami. Są i tacy, których zapał po wizycie papieża nie opadł ani na moment - ci szykują się już na... ŚDM w Panamie!
Pełne ulice, zatłoczone tramwaje, korowody radosnej, uśmiechniętej młodzieży. Tak rok temu wyglądał Kraków przepełniony niezwykłą atmosferą Światowych Dni Młodzieży. Wypełnione radością były też serca krakowian, którzy gościli ich w swoich domach. Wspólnie spędzali czas lub po prostu - spotykali ich na swojej drodze i częstowali szklanką wody.

To był tydzień wielkich zmian i czas, w którym padło wiele postanowień przemiany swojego życia. Pod wpływem słów papieża Franciszka, motywowani dobrym przykładem pielgrzymi z całego świata, chcieli przenosić góry. Co w nas zostało z tej wielkiej euforii dobra i chęci przemiany? Zapytaliśmy o to wolontariuszy, rodziny, które przyjmowały u siebie pielgrzymów i tych, którzy rok temu gościli pod Wawelem.

Poderwali się z kanapy

Na bezkresnych Polach Miłosierdzia w Brzegach serca setek tysięcy młodych ciałem i duchem poruszyły słowa Ojca Świętego, który przez metaforę kanapy i butów, apelował o zamianę komfortowego i wygodnego sposobu życia. Sugerował ten bardziej ryzykowny i wyczynowy, który pozwala zawalczyć o bycie lepszym. Dziś młodzież wspomina, jak słowa papieża faktycznie wpłynęły na ich życie.

- Nakłoniły mnie do tego, by wyjść do ludzi, otworzyć się na to, co Bóg dla mnie przygotował. Uświadomiłam sobie, że tkwiąc w jednym miejscu, niczego nie osiągnę - zdradza Marzena Paniak, wolontariuszka z Krakowa. Przyznaje, że ŚDM pozwolił jej zrozumieć, że nie może czekać na to, że wszystko zostanie jej podane na tacy.

- Potrzebny jest wysiłek i tak, jak podczas ŚDM go podjęłam, tak i dzisiaj walczę, by się nie poddawać i zwyciężać trudności. Musimy cały czas starać się wstawać z kanapy, choć nie zawsze nam się chce - przyznaje Marzena Paniak.

Wezwanie Ojca Świętego poruszyło również pielgrzyma z Włoch - Carmine Taddeo. Chłopak w środę ponownie przyjechał do Krakowa w ramach akcji „Experience Kraków Again!”. Razem z pięcioma innymi losowo wybranymi pielgrzymami z Włoch i Hiszpanii zaprosił go prezydent miasta.

- Wezwanie papieża było mocne. Wsłuchując się w nie zacząłem odkrywać siebie na nowo, zastanawiać się, po jakich chodzę drogach - fizycznie, mentalnie, jak i duchowo. Zdecydowałem się wtedy kupić ,,nową parę butów”, by nie wegetować, ale uczyć się żyć prawdziwie i iść daleko w przód - dzieli się swoimi przemyśleniami Carmine Taddeo z Rzymu.

Mimo, że od zakończenia Światowych Dni Młodzieży minęło ponad 360 dni, słowa papieża w wielu tkwią do dziś i motywują do tego, by nie osiadać na laurach.

- Papież Franciszek pokazał mi potrzebę ciągłego rozwoju wiary i pracy o lepszy świat. Powinienem działać nie tylko dla siebie, ale dla innych ludzi. Mieć cele, marzenia i dążyć do ich realizacji. - przyznaje Robert Irnazarow, wolontariusz z Baszkirii.

Pozostało jeszcze 76% treści

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł:

Masz dostęp? Zaloguj się

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama