Jedna nazwa ulicy w dwóch miastach musi być zmieniona

Jedna nazwa ulicy w dwóch miastach musi być zmieniona

Zdjęcie autora materiału
Katarzyna Hołuj

Dziennik Polski 24

DOBCZYCE. Choć mieszkańcom nie przeszkadza nazwa ulicy 21 stycznia, będą musieli przyzwyczaić się do nowej
Już niedługo tabliczka 21 Stycznia będzie musiała zniknąć

Już niedługo tabliczka 21 Stycznia będzie musiała zniknąć ©Fot. UGiM Dobczyce

Instytut Pamięci Narodowej umieścił ją w wykazie nazw, które nie spełniają wymogów ustawy dekomunizacyjnej, zaś wojewoda wymaga od gminy, aby wypełniła nałożony na nią obowiązek i nazwę zmieniła.

Sprawę poruszono na początku września, podczas połączonych komisji. Z porządku obrad sesji wtedy ją zdjęto, aby dać mieszkańcom więcej czasu do namysłu i przedstawienie swojej propozycji.

Jednak już wtedy wyrażali oni swój sprzeciw, argumentując, że ta nazwa upamiętnia jeden z najtragiczniejszych dni w historii Dobczyc, bo choć właśnie wtedy Armia Czerwona wyzwoliła miasto spod okupacji niemieckiej, zostało to okupione wieloma ofiarami wśród mieszkańców.

Na kolejnym posiedzeniu komisji mieszkańcy wyrazili wątpliwości czy zmiana w ogóle jest konieczna, bowiem wedle ich informacji nazwa ta nie figuruje na wykazie Instytutu Pamięci Narodowej. Okazuje się jednak, że dostępny w internecie spis jest wykazem jedynie przykładowych nazw kwalifikujących się do zmiany. Potwierdził to wojewoda, pisząc do burmistrza Pawła Machnickiego, że wpłynęło do nich pismo od prezesa IPN Jarosława Szarka zawierające wykaz nazw ulic w województwie małopolskim i nie ma wątpliwości, że 21 stycznia na nim widnieje.

Pozostało jeszcze 76% treści

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł:

Masz dostęp? Zaloguj się

Czytaj także

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kosztowne rozliczanie

  Populizm (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  A prokurator komunistyczny Piotrowicz PiS- owi nie przeszkadza.? Oto obłuda dobrej zmiany. Swoich przestępców ulaskawiać, aparatczykom wybaczać, a na opozycję szukać haków. Tak wygląda reforma...rozwiń całość

  A prokurator komunistyczny Piotrowicz PiS- owi nie przeszkadza.? Oto obłuda dobrej zmiany. Swoich przestępców ulaskawiać, aparatczykom wybaczać, a na opozycję szukać haków. Tak wygląda reforma sądów wg. PiS. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  towarzyszu Lenin załatwił wam się w czachę

  Ziutek Słoneczko (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Co wy towarzyszu bredzicie

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo