Jarosław Kaczyński uważa prezydenta za nielojalnego, ale i...

Jarosław Kaczyński uważa prezydenta za nielojalnego, ale i za zdrajcę...

Jakub Oworuszko AIP

Express Ilustrowany

Aktualizacja:

Express Ilustrowany

- Jarosław Kaczyński uważa prezydenta już nie tylko za nielojalnego, ale i za zdrajcę - przekonuje były europoseł, politolog dr Marek Migalski.
Komentatorzy sceny politycznej są zgodni - pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą a ministrami Macierewiczem i Ziobrą toczy się poważna wojna. Stawką jest utrzymanie lub rozpad koalicji rządzącej w której skład wchodzi Prawo i Sprawiedliwość, Polska Razem Jarosława Gowina i Solidarna Polska Zbigniewa Ziobra. Dotychczas wszystko układało się po myśli prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Przygotowywano ważne ustawy, które następnie bez wahania podpisywał prezydent. Jedyny, ale i nieskuteczny opór PiS spotykał ze strony opozycji.

Teraz to się niespodziewanie zmienia. Hamulcowym zmian forsowanych przez rząd i partię może zostać sam prezydent, który, jak ocenił kilka tygodni temu jego rzecznik Krzysztof Łapiński, otworzył PiS-owi swoim zwycięstwem wyborczym drogę do zwycięstwa w wyborach parlamentarnych. Prezydent nie chce być już tylko „notariuszem dobrej zmiany”, ale mieć realny wpływ choćby na armię czy reformę wymiaru sprawiedliwości.

- Od dwóch tygodni mówimy o prezydencie RP, a nie o skrybie obozu rządzącego. Decyzja, że 15 sierpnia nie będą przyznawane nominacje generalskie, jest przecież kolejnym dowodem na to, że Duda staje się samodzielnym politykiem - zauważa w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press dr Marek Migalski, w przeszłości związany z partią Jarosława Kaczyńskiego.

Jak zauważa, Jarosław Kaczyński przestał panować nad sytuacją w obozie rządzącym. - Widać, że prezydent i minister Macierewicz idą na wojnę bez oglądania się na Kaczyńskiego. Co więcej, wiedzą, że to działa przeciwko niemu, przeciwko spójności obozu władzy, a mimo to kontynuują wojnę w której Kaczyński jest już tylko widzem. On już przestał być arbitrem, który decydował, kiedy konflikt rozpocząć, a kiedy zakończyć - przekonuje Migalski, który uważa, że w obozie PiS nie będzie już powrotu do pokoju sprzed kilku miesięcy. - Kaczyński uważa prezydenta już nie tylko za nielojalnego, ale i za zdrajcę - podsumowuje Migalski.

Politycy PiS pytani o relacje prezydenta z partią przekonują, że wszystko jest w porządku. - Różnica zdań jest charakterystyczna dla demokracji - przyznała w rozmowie z AIP poseł PiS Joanna Lichocka, która liczy, że głowa państwa i ministrowie dojdą jednak do porozumienia.

Po wstrzymaniu przez prezydenta nominacji generalskich, które tradycyjnie miały odbyć się w święto Wojska Polskiego, na jaw wychodzą kulisy tej decyzji. Czwartkowy „Fakt” podał, że prezydent przed zablokowaniem nominacji dla wojskowych spotkał się w tej sprawie z premier Beatą Szydło i postawił jej jasne ultimatum. Zażądał, by postępowanie sprawdzające wobec jego doradcy, gen. Jarosława Kraszewskiego zostało przeprowadzone maksymalnie w ciągu miesiąca (zostało wszczęte przez SKW, po tym, gdy Kraszewski negatywnie zaopiniował kilkanaście kandydatur na generałów przedstawionych przez MON) oraz by minister Macierewicz uwzględniał jego wnioski dotyczące reformy armii. Analizując te doniesienia już po decyzji prezydenta można wnioskować, że Andrzej Duda nie może liczyć na wsparcie ze strony Beaty Szydło.

Ale prezydenckiego poparcia będzie potrzebować partia. PiS jesienią planuje przegłosować kilka ustaw, które nie wejdą w życie bez podpisu Dudy. Wiadomo już jednak, że forsowane przepisy wywołają jeszcze większe emocje społeczne niż te dotyczące sądownictwa. Opozycja już zapowiedziała protesty przeciwko m.in. proponowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zmianom na rynku mediów i tzw. „dekoncentracji” kapitału zagranicznego. - Będziemy bronić niepublicznych mediów przed zamachem PiS na wolność słowa. Zrobimy wszystko, łącznie z wezwaniem do oporu społecznego - zapewniał w tym tygodniu przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.


WNIOSKI 500 PLUS Od 1 sierpnia rusza przyjmowanie wniosków po zasiłek 500+ DOKUMENTY
Najnowsze wiadomości w sprawie śmierci Magdaleny Żuk
Jak odróżnić muchomora i kanię
NOWY WNIOSEK 500 + [DOKUMENTY] 500 PLUS ZMIANY, CO SIĘ ZMIENI


ZOBACZ FILM - Festiwal Ognia w Manufakturze

Czytaj także

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kurduplowi odjebało

  ... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  I tyle

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  panie owo to i owo tamto

  ab ovo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  bez przesady, jak zwykle tania sensacja, zstap pan w koncu na ziemie.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama