Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak podwórko zamienić w miejsce spotkania

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Uczestnicy wzięli na warsztat m.in. podwórko przy Floriańskiej 22
Uczestnicy wzięli na warsztat m.in. podwórko przy Floriańskiej 22 Andrzej Banas / Polska Press
Podczas Międzynarodowego Biennale Architektury można podpatrzyć pomysły, dzięki którym przy kamienicach i blokach przestaną królować śmietniki i parkingi

Czterdzieści prac z Polski, jak też np. z Rumunii, Hiszpanii i Stanów Zjednoczonych wpłynęło na konkurs architekto­niczno-urbanistyczny w ramach Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie. „Podwórze – pole wyobraźni” – to tytuł tegorocznej edycji tej imprezy. Dlatego też uczestnicy konkursu wzięli na warsztat półprywatne przestrzenie w mieście: podwórka, wnętrza kwartałów śródmiejskich, tereny osiedlowe wokół i pomiędzy blokami. Ich pomysły na metamorfozy trzech konkretnych podwórzy w Krakowie będzie można poznać 12 i 13 października – na wystawie w Centrum Kongresowym ICE, gdzie będzie trwało biennale, a później, do końca miesiąca – w dawnym hotelu Cracovia.

– Mnóstwo podwórek zajmują tylko kubły na śmieci i samochody. Chcemy pokazać, że taką przestrzeń – jeśli jej właściciele, sąsiedzi zechcieliby działać wspólnie – można i warto fajnie urządzić. I że wcale nie potrzeba na to dużo pieniędzy – mówi dr arch. Marcin Włodarczyk, wiceprezes krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Grill, gra w karty, a może wspólne uprawy
Włodarczyk zwraca uwagę, że na podwórku kamienicy czy terenie wokół bloku można zaplanować miejsce np. na grilla i do gry w karty, albo urządzić ogródek z pomidorami i marchewką. Między innymi właśnie propozycji ogródków nie zabrakło w pracach nadesłanych na konkurs w ranach biennale. – Jest w tych projektach otwarcie się na sąsiada, takie propozycje, które pozwalają coś wspólnie zrobić – tyle na razie zdradza Marcin Włodarczyk, który jest komisarzem konkursu.

Jak podkreśla architekt, sensem miasta jest możliwość niezobowiązującego kontaktu z drugimi ludźmi. I organizatorom konkursu chodziło o wskazanie, że w związku z tym podwórka to bardzo wartościowe miejsca, bardzo ważne w mieście, a jednak w wielu przypadkach niewykorzystane.

– Wieloma przestrzeniami publicznymi w Krakowie (ulice, place) już się zajęto, a przestrzenie półprywatne jeszcze bardzo często „leżą odłogiem”. Owszem, niektóre są zadbane, działają tam knajpki. Ale przecież nie wszędzie z podwórka można i trzeba robić biznes – mówi Włodarczyk.

Podwórko średniowieczne i teren przy bloku
Podczas biennale poznamy pomysły architektów dla trzech różnych lokalizacji w Krakowie. Można było zaproponować nowe oblicze podwórka średniowiecznego na Starym Mieście, z wejściem od ulicy Floriańskiej 22 – niewielkiego, urokliwego, a niewykorzystanego np. do spotkań towarzyskich, którym by to miejsce mogło sprzyjać. Kolejne to podwórze w kwartale zabudowy na zapleczu Muzeum Fotografii – podzielone dziś płotami, z barakami i garażami w dużym nieładzie. Można też było przedstawić swoją wizję dla otoczenia bloku przy ul. Słomianej 23 na os. Podwawelskim.

Każdy chętny może przyjść do Centrum Kongresowego ICE 12 i 13 października zarówno, by zobaczyć te projekty, jak też posłuchać referatów dotyczących podwórek oraz obejrzeć poświęcone im zdjęcia i filmy, które można było zgłosić w osobnym konkursie. Wstęp wolny.

WIDEO: Barometr Bartusia - mały ZUS - (odc. 4)

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak podwórko zamienić w miejsce spotkania - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski