Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Jak nie płacić abonamentu? Część Polaków szuka sposobu, bo...

Jak nie płacić abonamentu? Część Polaków szuka sposobu, bo nie chce wspierać TVP

Odkąd Jacek Kurski został prezesem TVP, telewizję publiczną oskarża się o to, że jest tubą propagandową Prawa i Sprawiedliwości Odkąd Jacek Kurski został prezesem TVP, telewizję publiczną oskarża się o to, że jest tubą propagandową Prawa i Sprawiedliwości

Odkąd Jacek Kurski został prezesem TVP, telewizję publiczną oskarża się o to, że jest tubą propagandową Prawa i Sprawiedliwości (© Michał Dyjuk)

Wiele osób nie chce płacić na telewizję publiczną. Niektórzy proszą operatorów o wyłączenie kanałów TVP. Jeszcze inni kombinują, jak uciec od opłaty, a sposobów na to jest przynajmniej kilka.
Telewizja publiczna od wielu miesięcy jest wdzięcznym tematem żartów, ale tym razem sprawy mają się bardzo poważnie. Spora część Polaków chce uciec od obowiązku płacenia abonamentu, niektórzy nazywają go nawet podatkiem Kurskiego. Dlaczego? Dość jasno odpowiedziała na to pytanie Krystyna Janda.

Czytaj także: Abonament RTV 2017 NOWA TABELA OPŁAT Oni są zwolnieni z opłat OPŁATY + ZWOLNIENIA + KARY

„W ciągu ostatniego roku tzw. media publiczne (tj. TVP oraz PR) zostały przez rządzącą partię gruntownie przerobione na ordynarną tubę propagandową. Niczym nie różnią się obecnie w swym przekazie od siermiężnej, propartyjnej propagandy z czasów Gomułki, w niczym też nie przypominają mediów niezależnych, obiektywnych i pluralistycznych. Jednocześnie trwają prace nad zmuszeniem wszystkich obywateli do finansowania tej haniebniej działalności. Mając powyższe na uwadze, uprzejmie prosimy o umożliwienie wyłączenia w odbieranych przez nas, a dostarczanych przez Państwa, pakietach kanałów telewizyjnych oraz radiowych wszelkich mediów państwowych: TVP 1, TVP 2, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP HD, TVP Regionalnych, PR 1, PR 2, PR 3, PR4 etc., nawet jeśli nie łączyłoby się to z obniżeniem uiszczanej przez nas opłaty za świadczone przez Państwa usługi”- napisała kilka dni temu na Facebooku. Pod tym oświadczeniem czy też petycją podpisało się już ponad 20 tys. osób.

Nowelizacja ustawy, która przeszła właśnie przez Sejm, ma zmusić klientów płatnej telewizji do opłacania abonamentu RTV. Operatorzy telewizji kablowych i platform satelitarnych będą zobowiązani do przekazywania danych o swoich klientach Poczcie Polskiej. Ta będzie musiała sprawdzać, czy każdy Kowalski - fachowo gospodarstwo domowe - płaci abonament RTV. Jeśli się okaże, że nie - wyda nakaz rejestracji odbiornika i nałoży karę w wysokości 30-krotności miesięcznej opłaty abonamentowej, czyli ponad 680 zł.

Tymczasem - jak informuje portal Wirtualnemedia.pl - 45 proc. respondentów nie chce płacić abonamentu, pozytywnie co do kwestii współfinansowania TVP odnosi się jedynie 38 proc. badanych.

Dostawcy usług telewizji kablowej i satelitarnej nie bez powodu biją na alarm - boją się, że ich klienci będą rezygnować z usług, przechodzić na cyfrową telewizję naziemną lub zainteresują się telewizją w internecie.

Na nowej ustawie suchej nitki nie zostawiają także politycy opozycji, podnosząc, że nowelizacja może naruszać obowiązujące przepisy o ochronie danych osobowych. - Ministerstwo Kultury potraktowało dane osobowe obywateli jak produkt, który można przechwycić, łamiąc tym samym prawo o ochronie danych osobowych. Szafowanie danymi osobowymi godzi w prawa obywateli - stwierdził Grzegorz Furgo z Platformy. - Kto będzie chciał być dalej klientem płatnej platformy, jeśli nie będzie miał zaufania do jej operatora? Przekazywanie informacji poufnych nazywa się donosicielstwem - zapytał.

Elżbieta Zielińska z Kukiz’15 zwróciła uwagę, że Poczta Polska nie przygotowała jeszcze systemu do przechowywania danych klientów, które mają jej przesłać operatorzy płatnej telewizji. - To są dane wysoce wrażliwe, takie jak PESEL, adres zamieszkania, NIP. Jak można mówić, że będą one gromadzone przez Pocztę Polską, jak nie ma jeszcze stworzonego zintegrowanego systemu informatycznego? Przecież te podmioty, które będą wysyłać te dane, mają różne bazy, nie mają spójnego systemu - powiedziała posłanka.

Czytaj także: Abonament RTV? Klienci kablówek się buntują

Jej zdaniem wprowadzenie nowelizacji może spowodować rezygnację wielu osób z płatnej telewizji, to w konsekwencji doprowadzi do zmniejszenia przychodów jej operatorów, co oznacza niższe wpływy podatkowe i niższe wpłaty na Polski Instytut Sztuki Filmowej. Michał Kamiński z koła Europejskich Demokratów ocenił, że programy informacyjne TVP pomijają wydarzenia niekorzystne dla obozu rządzącego, a w programach publicystycznych politycy PiS są traktowani na specjalnych prawach, za to ci z opozycji bywają ostro krytykowani.

- Pani poseł z PiS zastanawiała się, dlaczego nie nakręcono jeszcze serialu „Krzyżacy”. Ponieważ telewizja publiczna od półtora roku zajmuje się inną klasyką polskiej literatury, która trafia pod strzechy i serwuje nam „Dziady”. I kulminacja tych „Dziadów” następuje codziennie o godz. 19.30 - stwierdził Kamiński.

Grzegorz Furgo przypomniał, że niedawno relacje TVP Info jako przesadnie prorządowe wykpił Bronisław Wildstein, a Piotr Gliński w listopadzie ub.r. - będąc gościem „Wiadomości” - skrytykował program za serię materiałów o rzekomych nieprawidłowościach w organizacjach pozarządowych.

Jest jeszcze jedna kwestia: agencja Lighthouse, która reprezentuje Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej, zauważa, że ustawa abonamentowa jest niezgodna z konstytucją, bo w nierówny sposób traktuje poszczególne grupy konsumentów usług telewizyjnych. Restrykcjami zostają objęci przede wszystkim abonenci telewizji płatnej, w uprzywilejowanej pozycji zaś postawione zostały osoby korzystające z naziemnej telewizji cyfrowej.

Organizacje zrzeszające nadawców i operatorów rozprowadzających programy telewizyjne skarżą się też do Komisji Europejskiej, podnosząc, że proponowane zmiany łamią prawo unijne.


AIP/x-news
48

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Ratunku

+3 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jerzy55 (gość)  •

Kaczor jak byl maly wraz z braciszkiem kretynem podpieprzył slonce teraz kiedy ma 68 lat okrada z dobytku Całą. Polskę....

odpowiedzi (0)

skomentuj

Ratunku

+3 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jerzy55 (gość)  •

Kaczor jak byl maly wraz z braciszkiem kretynem podpieprzył slonce teraz kiedy ma 68 lat okrada z dobytku Całą. Polskę....

odpowiedzi (0)

skomentuj

dawać

+9 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

bolo (gość)  •

Kto nie za pisem kciuk do góry

odpowiedzi (0)

skomentuj

moga zabulic

+5 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

hanys (gość)  •

mozna zabulic a czerwone swinie oderwane od koryta kwicza ...tusk itp.-targowica-trybunal stanu

odpowiedzi (0)

skomentuj

Krótko na temat

+6 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Wielki fan autentycznie dobrych zmian (gość)  •

W TVP oglądam tylko teleturnieje "jaka to melodia" i "Jeden z dziesieciu". Ten pierwszy juz zdęli z anteny. Jestem jednym z tego z tego niewielkiego odsetka Polaków, którzy od lat płacą abonament , jezeli jednak TVP będzie funkcjonowała jako TVPiS lub TV Smoleńsk zaniecham płacenia abonamentu.

odpowiedzi (0)

skomentuj

POLACTWO NIYCH bojKOT UJE

+5 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

777 (gość)  •

MOGOM EMIGROWAĆ POza KRAJ DO KORYTA TUSSKA i twBUSSKA. TAM ZAPŁACOM BEZ AFIGO KFIKU PotiNOWI MAKRELI I MAKAR ONOWI.BO TO ICH POnNY I IDOLE.I UTRZY MAcieLE.

skomentuj

Polactwo

+3 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jerzy55 (gość)  •

debilu do podstawowki naucz sie pisac po polsku..

odpowiedzi (0)

skomentuj

telewizor

+6 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ja (gość)  •

A jak obowiązkowy abonament to każdy Polak powinien dostać w pakiecie telewizor od Państwa aby nie powiedział, że nie ma telewizora albo że go nie stać

skomentuj

telewizor

+7 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

adam (gość)  •

ale telewizor ci najmniej 50 cali żeby dopatrzyć się tego k...p.a

odpowiedzi (0)

skomentuj

TVN nadaje tylko propagandę antypolską.

+7 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Byllo (gość)  •

W TVN POkazali: Skierniewice, 2 cukrownie. Jak gonili Gestapowca to mu opadały spodnie. Jak TVP była POkraczna z Dworusem na czele to była gitowo-koszerna i nasi. A jak Kurski prowadzi TVP to jest koszerna.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Nie chcemy TVP1, 2 i info na platformach

+15 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Zdegustowany (gość)  •

Wyłączyć w platformach -TVP1, TVP2, TVP info - niech za tę partyjne propagandowe stacje płacą wyznawcy Jarosława. Ja tego szajsu nie oglądam!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Niemcy płacą - Niemcy wymagają

+7 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Adam (gość)  •

Jak inaczej mozna skomentować ten artykuł...

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 3 »