Irak: Polowanie na terrorystów z ISIS w Mosulu

Irak: Polowanie na terrorystów z ISIS w Mosulu

Michał Kurowicki AIP

Polska

Aktualizacja:

Polska

Irak: Polowanie na terrorystów z ISIS w Mosulu

©Kyodo/Associated Press/EAST NEWS

W niedzielę premier Iraku ogłosił zdobycie Mosulu. Od tego dnia armia rządowa rozpoczęła polowanie na pozostałych w mieście terrorystów z ISIS. Aresztowani są praktycznie wszyscy mężczyźni spotkani w Mosulu.
Irak: Polowanie na terrorystów z ISIS w Mosulu

©Kyodo/Associated Press/EAST NEWS


ruptly/x-news

Kilka dni temu premier Iraku Haider al-Abadi oficjalnie ogłosił zdobycie przez wojsko rządowe Mosulu. Miasto od prawie trzech lat znajdowało się pod kontrolą terrorystów z tzw. państwa islamskiego i było ich nieformalną stolicą w Iraku.
Jednak pomimo formalnego zakończenia walk, w Mosulu trwa polowanie na ukrywających się w mieście terrorystów z ISIS.
Według informacji brytyjskiego dziennika The Guardian siły rządowe nie prowadzą dokładnej weryfikacji i aresztują prawie wszystkich mężczyzn, których spotykają w mieście. Ich dalszy los nie jest znany.

CZYTAJ TEŻ: Irak: Siły koalicji zdobyły Mosul. "To koniec państwa fałszu i terroryzmu" [VIDEO] [ZDJĘCIA]

Część z aresztowanych przez irackie wojsko to rzeczywiście terroryści. Wielu, wycieńczonych długimi walkami, wyciągania jest przez siły rządowe z kryjówek, piwnic i tunelów wykopanych pod ulicami miasta.
Druga grupa osób, którą można spotkać na ulicach zniszczonego Mosulu, to matki z dziećmi i starcy, bez męskich członków swoich rodzin. Według jednego z oficerów armii irackiej, cytowanego przez The Guardian, to rodziny bojowników ISIS, które w czasie ich trzyletniego panowania zostały sprowadzone do miasta.

Dziennikarz brytyjskiej gazety opisuje też scenę, której był świadkiem w czwartek. Na jego oczach aresztowano dwóch młodych mężczyzn, pomimo błagania ich rodzin i zapewnień, że nie są terrorystami z ISIS.
Podejrzenia wojskowych z armii irackiej wzbudziły rany na nogach i twarzy mężczyzn. Rodziny zapewniały, że pochodzą od strzałów snajperów, którzy polowali na mężczyzn starających się zdobyć wodę dla swoich rodzin. Jednak żołnierze nie uwierzyli w taką wersję wydarzeń i towarzyszący rodzinom mężczyźni zostali aresztowani.

Walki o Mosul pomiędzy armią iracką, a terrorystami trwały od dziewięciu miesięcy. Jednak najbardziej zacięte i krwawe były te prowadzone w ostatnim miesiącu w ścisłym centrum miasta. Ich kulminacją było wysadzenie wielkiego meczetu Al-Nuri, najsłynniejszego symbolu miasta, którego minaret górował nad Mosulem od kilkuset lat.

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama