Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Intensywny czerwiec muzealny

Łukasz Gazur
Michał Niezabitowski ujawnił, że w tworzenie miejsca pamięci w Płaszowie chce angażować się resort kultury
Michał Niezabitowski ujawnił, że w tworzenie miejsca pamięci w Płaszowie chce angażować się resort kultury fot. Anna Kaczmarz
Wystawy. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa pracuje nad modernizacją swoich oddziałów. Wciąż czekamy m.in. na oddział Obóz Płaszów.

- Nie ukrywam, że co roku w czerwcu jako muzealnicy stawiamy sobie ważne pytanie: „jak żyć?” - żartuje Michał Nie-zabitowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Bo czerwiec to w jego placówce jeden z najpracowitszych miesięcy. Nie inaczej jest w tym roku. Przed nami bowiem: pochód Lajkonika w nowej odsłonie, wręczenie medali św. Krzysztofa, Dzień Dziecka, międzynarodowa konferencja „Niematerialne dziedzictwo miasta. Muzealizacja, ochrona, edukacja”, wystawa „Więzień 774. Xawery Dunikowski w KL Auschwitz”, a w przygotowaniu są jeszcze nowe oddziały muzealne oraz modernizacja istniejących - Muzeum Podgórza, Muzeum Teatralnego, Rydlówki, obozu Płaszów.

Lajkonik na nowo

O potrzebie wprowadzenia zmian w tradycyjnym pochodzie idącym przez Kraków, dyskutowano już od kilku lat. W tym roku czeka nas zupełnie nowa odsłona wydarzenia.

- Pochód Lajkonika dobrze odzwierciedla zmiany społeczne, jakie zaszły w mieście. Obserwujemy, jak coraz mniej ludzi rozumie tradycję. Dawniej ów przemarsz był wyczekiwany. Bary i zakłady rzemieślnicze dobrze rozumiały zwyczaj haraczu, jaki pobierał Lajkonik. Dziś przestało to być zupełnie czytelne. Dlatego chcemy na nowo wskrzesić tę tradycję, wzmocnić jej treść - tłumaczy dyrektor Michał Nie-zabitowski.

Z pomocą przyszedł Balet Cracovia Danza. 2 czerwca orszak pod przewodnictwem Lajkonika wyruszy co prawda tradycyjną trasą - z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, poprzez klasztor Sióstr Norbertanek, ulicami Kościuszki, Zwierzyniecką, Franciszkańską, Grodzką aż do Rynku Głównego - ale pojawią się nowe elementy. Będą to m.in. odtworzone tańce bitewne, których choreografię przygotowuje szefowa baletu dworskiego Cracovia Danza, Romana Agnel.

- Zależy nam, by przypomnieć, że tradycja Lajkonika wywodzi się z czasów walki z najazdem tatarskim - zaznacza dyr. Niezabitowski. - Mamy nadzieję, że uda się wykreować wydarzenie, które zaangażuje także mieszkańców - dodaje.

O dziedzictwie (i nie tylko)

Wcześniej, 31 maja, odbędzie się natomiast konferencja „Niematerialne dziedzictwo miasta. Muzealizacja, ochrona, edukacja”.

- To pierwsza konferencja poświęcona takiemu dziedzictwu w kontekście miasta. Wcześniejsze podobne przedsięwzięcia dotyczyły głównie wsi i ludowości - zapowiada Magdalena Kwiecińska z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Uczestnicy z kilku krajów świata będą dyskutować o tym, jak opowiadać o rytuałach, obrzędach, ale też np. sporcie, jako niematerialnym dziedzictwie.

Konferencja zapowiada się bardzo interesująco. Osoby zainteresowane dyskusją będą mogły rejestrować się od godz. 8.30.

Przed muzeum także wyzwania modernizacyjne. Trwają prace nad przygotowaniem do zwiedzania kolejnych oddziałów. Na szczególną uwagę zasługuje tu - przekazany placówce - obóz Płaszów. - Nie ukrywam, że gdy podjęto decyzję, by za obóz Płaszów odpowiadało nasze muzeum, ucieszyłem się, ponieważ jest to domknięcie Trasy Pamięci. Mamy oddział na ul. Pomorskiej, Aptekę Pod Orłem, Fabrykę Emalia Oskara Schindlera. To ostatni punkt, którego brakowało. Ale mnóstwo pracy przed nami, głównie ze względu na niestosowność jakichkolwiek ingerencji w ten teren. Cieszy mnie, że o randze problemu wiedzą też architekci, z którymi pracujemy - tłumaczy dyr. Niezabitowski.

I dodaje: - Jest nowa informacja w tej sprawie. Resort kultury chce się zaangażować w tę inwestycję.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski