„Grażyna” z AGH rusza na wyścigowe tory! Studenci...

„Grażyna” z AGH rusza na wyścigowe tory! Studenci zaprezentowali nową maszynę [ZDJĘCIA]

Adrian Hulbój

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

1/13
przejdź do galerii

„Grażyna” może osiągnąć maksymalną prędkość 130 km/h ©fot. Andrzej Banaś

Wynalazki. Wczoraj odbyła się oficjalna prezentacja nowego bolidu wyścigowego zespołu AGH Racing. Pojazd nazwany „Grażyną” jest już czwartą maszyną skonstruowaną przez studentów krakowskiej uczelni.
„Grażyna” może osiągnąć maksymalną prędkość 130 km/h. Do setki będzie się rozpędzała od 3,5 do 4 sekund. W nowym bolidzie zastosowano nowatorskie rozwiązania. - Najważniejszą zmianą, jaką wprowadziliśmy, było zmniejszenie rozmiarów kół. Dzięki temu pojazd jest lżejszy i zyskuje lepszą przyczepność na zakrętach - informuje lider AGH Racing Piotr Zawodny.

Prace nad konstrukcją „Grażyny” rozpoczęły się we wrześniu ub.
roku. Wzięło w nich udział 60 studentów, podzielonych na kilka podzespołów. - Traktujemy konstrukcję bolidów jak drugi kierunek studiów. Dlatego czasem trudno pogodzić nam to z regularną nauką. Bywa, że w czasie sesji musimy poświęcić dobre oceny dla skończenia projektu - stwierdza Sylwia Grygier, studentka mechaniki i budowy maszyn.

Stworzenie pojazdu wyścigowego jest bardzo kosztowną operacją. - Szacujemy, że konstrukcja „Grażyny” pochłonęła około 150 tys. złotych. Znaczną część tej kwoty pokrywa nasza uczelnia, pomagają nam też sponsorzy - mówi Piotr Ogórek z zespołu pijarowego AGH. - Bolidy mają dużą wartość promocyjną. Podczas wydarzeń, w których biorą udział, przyciągają wielu zainteresowanych - dodaje.

Wymyślając nazwę studenci inspirowali się Małgorzatą Rdest, która swoim samochodom nadaje męskie imiona. - Nasz zespół składa się w większości z chłopaków, postanowiliśmy nadać bolidowi imię żeńskie, tym bardziej że już nasz pierwszy pojazd z 2012 roku został ochrzczony jako „Berta” - opowiada Zawodny.

„Grażyna” po raz pierwszy wyjedzie na tor w przyszły weekend. Członkowie AGH Racing wezmą udział w rozgrywanych w Holandii zawodach z cyklu Formuła Student. W sierpniu zaprezentują się w Czechach.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 12. Zróbże, idźże, weźże

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama