Górale dręczą jagnięta w drodze do Włoch?

Górale dręczą jagnięta w drodze do Włoch?

Tomasz Mateusiak

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne ©Jan Hubrich

Górale z Podhala znów mają na pieńku z organizacjami prozwierzęcymi. Tym razem spór nie dotyczy jednak koni, a... sposobu przewozu owiec.
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne ©Jan Hubrich

Organizacja prozwierzęca CIWF Polska zaapelowała do Ministerstwa Rolnictwa, by skrócił (do 9 godzin) czas, jaki mogą przebywać w naczepach ciężarówek owce, które co roku, głównie w okresie świąt, transportowane są z Polski do Włoch.

To pokłosie kontroli, jaką animalsi przeprowadzili w kwietniu tego roku. Wówczas w zatrzymanych na granicy polsko-słowackiej transportach stwierdzono, iż jagnięta są stłoczone ponad normy (to powodowało u nich liczne obrażenia - przyp. red.), nie mając dostępu do wody i pokarmu.

- W tych transportach wieziono głównie niesamodzielne zwierzęta, które nie powinny być jeszcze odbierane od matek - mówi Marta Gregorczyk z CIWF. - Gdy skontrolowaliśmy tiry, wiele zwierząt miało zaklinowane nogi czy głowy pomiędzy kratami. Część z nich dosłownie konało. Tak nie może wyglądać przewóz zwierząt w cywilizowanym świecie.

Co na to górale? - Oczywiście wszyscy zdajemy sobie sprawę, że zwierzęta muszą być przewożone w należytych warunkach. Takich, by podróż nie wywoływała u nich cierpienia - mówi Andrzej Gąsienica Makowski, doradca marszałka Małopolski ds. strategii karpackiej. - Obawiam się jednak, że skrócenie czasu podróży zwierząt (bez postoju) do zaledwie 9 godzin spowoduje, że Włosi nie będą chcieli już u nas kupować jagnięciny. Podróż z postojami będzie po prostu droższa. Nie wierzę jednak, by teraz zwierzęta w transporcie cierpiały. Przed wyjazdem każdy tir sprawdza weterynarz. On nigdy nie dopatrzył się uchybień.
WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 14

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Czytaj także

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Biedne owce...

  Suzi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Bo każdy góral to oprawca biednych zwierząt i zboczona pornograficzna świnia.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama