Głośna zbrodnia z lat 80. trafi na ekrany kin

Głośna zbrodnia z lat 80. trafi na ekrany kin

Urszula Wolak, Paweł Gzyl

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Pogrzeb stał się antykomunistyczną manifestacją

Pogrzeb stał się antykomunistyczną manifestacją ©Wikipedia

Powstanie fabularny film o zabójstwie Grzegorza Przemyka, zrealizowany na podstawie książki reportażowej „Żeby nie było śladów”. Zrealizuje go Jan P. Matuszyński - reżyser słynnej „Ostatniej rodziny”.
Pogrzeb stał się antykomunistyczną manifestacją

Pogrzeb stał się antykomunistyczną manifestacją ©Wikipedia

Śmierć maturzysty zakatowanego przez funkcjonariuszy peerelowskiej MO była jedną z najgłośniejszych zbrodni politycznych w Polsce lat 80..

Grzegorz Przemyk został zatrzymany przez milicję na warszawskim placu Zamkowym w 1983 roku. Nie miał przy sobie dokumentów i dlatego zabrano go na komisariat. Tam został brutalnie pobity. Potem trafił do szpitala, gdzie zmarł po dwóch dniach w wyniku ciężkich urazów jamy brzusznej. Jego pogrzeb zamienił się w antykomunistyczną manifestację.

Historię tę opisał Cezary Łazarewicz w książce „Żeby nie było śladów” . Teraz będzie on konsultantem filmu, do którego scenariusz napisze Kaja Krawczyk-Wnuk. Reżyserią ma się zająć Jan P. Matuszyński, który zasłynął niedawno „Ostatnią rodziną”. Reżyser po raz drugi w swej karierze pochyla się nad bohaterem, który istniał w rzeczywistości. W dobrze przyjętej „Ostatniej rodzinie” opowiadał o losach rodu Beksińskich.

- To opowieść o zbrodni bez kary, ale przede wszystkim o totalitarnej władzy, która nie cofnie się przed niczym - nawet najbardziej absurdalnym kłamstwem - aby osiągnąć swój cel - zapowiada producent, Leszek Bodziak z firmy Aurum Film. Zdjęcia mają ruszyć na początku przyszłego roku.

WIDEO: Grażyna Torbicka o kulisach festiwalu filmowego w Cannes i swojej roli w filmie "Gwiazdy"

Źródło: Dzień Dobry TVN, x-newsCzytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama