Firma Strabag zmieni szkielet w wieżowiec

Firma Strabag zmieni szkielet w wieżowiec

Piotr Tymczak

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

KR170803AK_020.jpg
1/21
przejdź do galerii

©Anna Kaczmarz

Inwestycje. Właściciele „szkieletora” przy rondzie Mogilskim wczoraj wybrali wykonawcę, który zamieni szkielet budynku w wieżowiec. Prace przeprowadzi firma Strabag.
Budowę centrum biznesowego Unity Centre, o wartości ok. 100 mln euro brutto, Strabag przejmie jeszcze w tym miesiącu i ukończy w czerwcu 2019 roku.

W tym czasie przy rondzie Mogilskim powstanie nowa dzielnica miasta. Tylko jednym z elementów jest dokończenie budowy wieżowca, którą przerwano w 1979 r. z powodu kryzysu ekonomicznego. Teraz projekt zakłada, że w jego sąsiedztwie powstaną także budynki biurowe, apartamentowiec i hotel. Dominującym przeznaczeniem wieżowca Unity Centre (102,5 metrów wysokości) będzie funkcja biurowa, ale zaplanowano też gastronomiczną, handlową i usługową w parterach.

W ramach inwestycji powstanie w sumie pięć budynków o śródmiejskim charakterze i zróżnicowanej skali zabudowy. Wyjątkowym elementem Unity Centre ma być przestrzeń publiczna: reprezentacyjne schody wiodą na piazzę przebiegającą w głównej osi całego założenia i prowadzącą ruch pieszy od ronda Mogilskiego poprzez cały kompleks - łącząc w ten sposób nowe obiekty z Uniwersytetem Ekonomicznym.

Dwukondygnacyjny podziemny parking znajdujący się pod całym kompleksem ma obsługiwać ok. 600 abonamentów.

Przewiduje się, że przy projekcie będzie pracowało w różnych okresach łącznie ok. 1500 osób, włączając w to zarówno pracowników firmy Strabag, jak i podwykonawców.

Inwestorem Unity Centre jest spółka Treimorfa Project, której udziałowcami są Eurozone Equity Company oraz krakowska firma GD&K Group. Autorem projektu kompleksu jest natomiast krakowskiej biuro architektoniczne DDJM.

WIDEO: Deweloperzy obudowują pas startowy w Czyżynach

Autor: Joanna Urbaniec, Gazeta KrakowskaCzytaj także

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a

  ghj (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  A w części handlowej do której ruch pieszy z ronda mogilskiego będą prowadzić schody będzie carrefour, lidl czy biedronka?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nach polen fliege ich nur mit dem stuka!

  Guliwer (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Dlaczego Strabag. Znów szkopek będzie się na was bogacił. To już Polacy nie umieją wybudować biurowca? Budimex czy coś podobnego?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Znów biurowiec?

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Biurowców w Krakowie jest o wiele za dużo, a praca biurowa nie generuje dochodu narodowego - nawet go "zjada". Pracujący w biurach powinni stanowić wąski margines ogółu zatrudnionych a nie większość.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama