Eksperci badają Staw Płaszowski. Doradzą, jak o niego zadbać

Eksperci badają Staw Płaszowski. Doradzą, jak o niego zadbać

Marzena Rogozik

Dziennik Polski 24

Na zarzucone przez nich sieci złapały się m.in. sumy
1/3
przejdź do galerii

Na zarzucone przez nich sieci złapały się m.in. sumy ©Fot. facebook.com/staw plaszowski

Płaszów. Badacze proponują m.in. odizolowanie akwenu od ruchliwej ulicy wałem ziemnym oraz częściowe odmulenie i wzbogacenie jego fauny.
Trwają badania flory i fauny stawu Płaszowskiego. Zespół badaczy pod okiem prof. Romana Żurka z Instytutu Ochrony Przyrody Państwowej Akademii Nauk zrobił m.in. inwentaryzację żyjących w nim gatunków ryb oraz roślin.

Zakład Badań Ekologicznych opracowanie przyrodnicze całego ekosystemu Stawu Płaszowskiego wykonuje na zlecenie Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Jednostka miejska chce uzyskać wskazówki, jak najlepiej zagospodarować akwen.

Badania trwają od maja. W ostatni piątek badacze wypłynęli na Staw Płaszowski ponownie. Eksperci stwierdzili występowanie kilku gatunków ryb: wzdręg, okoni, szczupaków, sumów, ale także gatunku obcego dla rodzimej fauny - trawianki.

Do badania użyli dwóch metod: elektropołowów i metody sieciowej. - Zarzuciliśmy dwie sieci badawcze o długości 40 metrów z oczkami o równej wielkości - tłumaczy prof. Roman Żurek. - Nie spotkaliśmy za to ani raków, ani małży - mówi prof. Żurek. By zobaczyć te zwierzęta, które mogły się schować zamontowali fotopułapkę.

Badaczom udało się też wykonać badania botaniczne. Oprócz glonów nitkowatych natrafili m.in. na pływacza, czyli wodną roślinę drapieżną, która jest pod ochroną, oraz dość rzadkie jezierze.

Pozostało jeszcze 61% treści

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł:

Masz dostęp? Zaloguj się

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama