Doradcy emerytalni oblegani w poniedziałki

Doradcy emerytalni oblegani w poniedziałki

Marcin Banasik

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Doradcy emerytalni oblegani w poniedziałki

©Wojciech Wojtkielewicz

Emerytury. Po trzech tygodniach pracy doradcy emerytalni ZUS obsłużyli w województwie małopolskim już 10 133 klientów. To jeden z najlepszych wyników w kraju. Fala wniosków emerytalnych spodziewana jest pod koniec roku.
Doradcy emerytalni oblegani w poniedziałki

©Wojciech Wojtkielewicz

Nawet 330 tysięcy osób więcej będzie mogło iść pod koniec roku na emeryturę po wejściu w życie znowelizowanej ustawy o emeryturach i rentach. Przewiduje ona obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

W jednostkach podległych oddziałowi ZUS w Krakowie emeryturę będzie chciało uzyskać dodatkowo - według szacunków - ponad 11,5 tys. osób. Wniosków powinno być zatem o jedną szóstą więcej niż zwykle. Kwartalnie wpływa ok. 68,4 tys. takich dokumentów. Ze względu na spodziewaną falę wniosków emerytalnych, eksperci przyjmują w placówkach ZUS w całym kraju od 3 lipca.

W krakowskim oddziale przez pierwsze trzy tygodnie z pomocy specjalistów skorzystało prawie 5 tys. osób. W placówce w Chrzanowie niemal 3 tys., a w Nowym Sączy około 2,3 tys. osób. Dla porównania w Gdańsku po poradę zgłosiło się w tym czasie 2,5 tys. osób.

- W całej Polsce widoczny jest trend, że największe zainteresowanie poradnictwem emerytalnym jest zwykle w poniedziałki w godzinach 10-14. Jeśli zgłosimy się w tym czasie, może się zdarzyć, że przyjdzie chwilkę poczekać w kolejce. Staramy się jednak na bieżąco reagować na „natężenia w ruchu” i jak najszybciej je rozładowywać - mówi Aldona Węgrzynowicz, regionalny rzecznik ZUS.

O co najczęściej pytają przyszli emeryci? - Przede wszystkim o to, jaka będzie wysokość emerytury oraz o ile wzrośnie, jeśli będą dłużej pracować - mówi Węgrzynowicz. Petentów interesuje również to, kiedy rozwiązać umowę o pracę, by przejść na emeryturę, a także czy osoby, które mają uprawnienia do renty, muszą składać wniosek o emeryturę. Chcą także wiedzieć, kiedy powinien zostać złożony wniosek o świadczenie i ile czasu potrwa jego rozpatrzenie przez ZUS.

Aby skorzystać z usługi doradcy, wystarczy przyjść do najbliższej placówki ZUS i na biletomacie wybrać zakładkę „Emerytury/Renty”, a następnie „Doradca Emerytalny”.

Przy pomocy specjalnie przygotowanego kalkulatora emerytalnego doradcy mogą obliczyć wysokość prognozowanego świadczenia w zależności od wskazanego momentu zakończenia aktywności zawodowej.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 14

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze MiastoCzytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama