Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Donald Trump: Ameryka kocha Polskę [WIDEO]

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Prezydent USA chwalił nas i nasz kraj, zadeklarował też współpracę gospodarczą i wojskową, ale przede wszystkim apelował o obronę zachodniej cywilizacji przed islamskim terroryzmem

PRZECZYTAJ KOMENTARZ MARKA KĘSKRAWCA: Polska między morzami

Spotkanie w cztery oczy z prezydentem RP Andrzejem Dudą, udział w posiedzeniu plenarnym przywódców 12 państw Europy Środkowo-Wschodniej (Inicjatywa Trójmorza) i wystąpienie na placu Krasińskich, przed pomnikiem Powstania Warszawskiego - tak przebiegała wczorajsza wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce.

WIDEO: Donald Trump podziękował parze prezydenckiej, premier Szydło i Lechowi Wałęsie. Tłum nie pozostał obojętny

Z jego strony padły deklaracje o współpracy gospodarczej i wojskowej, pochwały pod adresem Polski i Polaków oraz poparcie dla idei Trójmorza 12 europejskich krajów. Kilka razy prezydent Trump wyraźnie dał jednak do zrozumienia, że liczy się przede wszystkim biznes i reklamował amerykańskie technologie, sprzęt wojskowy oraz gaz skroplony.

Hołd dla naszej historii

Wizyta prezydenta USA pełna była pochwał wobec naszego kraju. - Spektakularne miejsce, wspaniały naród - chwalił Polskę i Polaków tuż po spotkaniu z prezydentem Dudą na Zamku Królewskim.

- Przybywamy do Polski, by przekazać bardzo ważną wiadomość: Stany Zjednoczone kochają Polskę - mówił z kolei na placu Krasińskich. - Wasz kraj jest wielki, bo wasz duch jest wielki. Polska to kraina wielkich bohaterów. Triumf polskiego ducha po stuleciach ciężkich losów daje nam wszystkim nadzieję na przyszłość, w której dobro zwycięża zło, a pokój wygrywa z wojną - komplementował Polskę Trump. I dodawał, że „historia Polski to historia narodu, który nigdy nie stracił nadziei, nigdy się nie poddał”. A przez to jest przykładem dla Amerykanów.

Większość przemówienia Donalda Trumpa była oddaniem hołdu dla historii Polski i ciągłej walko o niepodległość. - Wasze granice zniknęły na ponad 100 lat, pojawiły się ponownie. Poprzez cud nad Wisłą Polska powstrzymała Armię Czerwoną, która chciała podbić całą Europę. Potem napadły na was Niemcy i Związek Radziecki. Polacy musieli wycierpieć rzeczy, których nie można opisać. Las katyński, okupacja, Holokaust, powstanie w getcie warszawskim. Zniszczenie stolicy i śmierć wielu osób. Jestem zaszczycony, że są tu z nami bohaterowie Powstania Warszawskiego - mówił do weteranów, z którymi witał się po swoim wystąpieniu.

Musimy bronić wartości

Wątki z polskiej historii były wstępem do emocjonalnej deklaracji o obronie zachodnich wartości i przeciwstawienia się islamskiemu terroryzmowi.

Donald Trump, podkreślając udział papieża Jana Pawła II w obaleniu komunizmu, przypominał, że Polacy wołali kiedyś „My chcemy Boga!” - Polacy, Amerykanie, Europejczycy nadal wołają „My chcemy Boga!”. Nie możemy przyjąć tych, którzy odrzucają nasze wartości, którzy wykorzystują nienawiść, by uzasadnić przemoc przeciwko innym. Nasze granice muszą być zamknięte dla terroryzmu i ekstremizmu jakiegokolwiek rodzaju - mówił prezydent USA.

Według niego obronić się przed tym można tylko wtedy, gdy nie będziemy zapominać o historii, a rodziny będą silne. I podawał przykład Polski jako zawsze triumfującej dzięki takim wartościom. - Razem walczmy wszyscy tak jak Polacy: za rodzinę, za wolność, kraj, za Boga. Niech Bóg błogosławi Polaków, sojuszników i Stany Zjednoczone - zakończył swoje wystąpienie Donald Trump.

Zaskakująca odpowiedź

Jeszcze przed jego przylotem do Polski ze strony współpracowników prezydenta Andrzeja Dudy i członków rządu płynęły sygnały, że Polska dostanie gwarancje wojskowego bezpieczeństwa.

Sygnałem potwierdzającym spełnienie tych oczekiwań było podpisanie w nocy ze środy na czwartek memorandum w sprawie sprzedaży Polsce systemu rakiet Patriot. Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podkreślał, że chodzi o rakiety w „najnowocześniejszej konfiguracji”, którymi będą dysponować też wojska USA.

Ale na konferencji prasowej Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy padło pytanie o konkrety dotyczące współpracy wojskowej i gwarancji bezpieczeństwa, np. poprzez stały pobyt wojsk amerykańskich nad Wisłą. - Nie rozmawialiśmy o gwarancjach - przyznał szczerze prezydent USA, zaznaczając, że w Polsce już są liczne siły amerykańskie.

- Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie. Nie ma wątpliwości, że obecność sił amerykańskich jest kluczowa z tego punktu widzenia, będziemy o tym rozmawiali - zareagował prezydent Duda i powiedział, że będzie o tym mowa podczas jego przyszłorocznej wizyty w USA.

Kilka godzin później na placu Krasińskich z ust Donalda Trumpa padło, że Stany Zjednoczone „ramię w ramię bronią” słynnego artykułu nr 5 konwencji NATO o obronie kolektywnej wszystkich członków. Ale słowa te wypowiedział nie w kontekście gwarancji wojskowych dla Polski, ale nawiązując do tego, że nie wszystkie kraje europejskie wywiązują się ze zobowiązań finansowych wobec NATO.

Liczy się tylko biznes

Trudno było nie zauważyć, że wizyta prezydenta USA miała charakter biznesowy. Kilka razy Donald Trump wyszedł z roli polityka i zachowywał się jak biznesmen, którego celem jest zrobienie dobrego interesu.

Jego wystąpienie podczas obrad Inicjatywy Trójmorza można potraktować jako reklamę amerykańskich technologii, sprzętu wojskowego oraz gazu skroplonego. W tym kontekście poparcie dla idei ścisłej współpracy 12 państw Europy Środkowo-Wschodniej było bardziej zabieganiem o rynki zbytu niż polityczną deklaracją dla nowej formy współpracy politycznej.

Dla naszego kraju dostawy gazu skroplonego to ogromna szansa na uniezależnienie się od dostaw z Rosji. - Mamy już pierwszą dostawę w naszym gazoporcie, to otwiera drogę do kolejnych kontraktów, mam nadzieję, że wkrótce będzie długoterminowy kontrakt - mówił Andrzej Duda. Kiedy? - Możemy go podpisać w 15 minut. Jest ktoś, kto może siąść do negocjacji - odpowiadał Donald Trump. Ale nie krył, że ceny gazu skroplonego dostarczanego z USA mogą wzrosnąć.

Nawet zakup przez Polskę rakiet Patriot prezydent USA potraktował jako transakcję handlową. - Chylimy czoła przed Polską z jej decyzją, by ruszyć z zakupem rakiet Patriot, najlepszych na świecie - można było usłyszeć na pl. Krasińskich.

Pogrożenie Rosji

Prezydent USA starał się unikać krytyki pod adresem naszego wschodniego sąsiada. Np. mówiąc o dostawach gazu skroplonego, przekonywał, że to pozwoli nam uniknąć szantażowania przez jednego dostawcę, ale Rosji nie wymienił

Ale raz łagodnie jej pogroził. - Zachęcamy Rosję, by wstrzymała działania destabilizujące Ukrainę - stwierdził Donald Trump.

Komentarze na gorąco - od euforii, przez niedosyt, po krytykę

BEATA SZYDŁO, premier:

USA są dla nas bardzo ważnym partnerem. To, że Donald Trump rozmawiał z prezydentem Dudą na temat bezpieczeństwa i gospodarki, świadczy, że Polska jest dla USA ważnym partnerem. Jako polski premier i Polka jestem dumna, że przeżywamy takie chwile.

MAREK MIGALSKI, politolog:

Nikt poza nami nie będzie pamiętał tego, co Trump powiedział o naszej historii, nawet on sam zapomni o tym za dwa dni. Speech Trumpa na spotkaniu z państwami Trójmorza był czysto biznesowy - akwizytor sprzedawał swe produkty. Trump unikał odpowiedzi na temat stałych baz. Czyli nie ma takiej gwarancji.

STANISŁAW KOZIEJ, były szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego: Dziwne, że prezydent RP nie podniósł tematu gwarancji wojskowych. Czy Amerykanie uprzedzili, że nie chcą o tym rozmawiać?

DONALD TUSK, szef Rady Europejskiej: Słowa prezydenta USA o artykule 5. traktatu NATO były ważne. Sukces dyplomatyczny jest bezdyskusyjny - przyjeżdża prezydent najpotężniejszego państwa na świecie i mówi fajne rzeczy o Polsce i o rządzących.

ANTONI MACIEREWICZ, minister obrony narodowej: Sojusz polsko-amerykański został umocniony jak nigdy w ciągu ostatnich dwustu lat. Polska została przez prezydenta Trumpa ukazana jako szaniec cywilizacji europejskiej, jako obrońca najbardziej głębokich, wartościowych i istotnych dla współczesnej Europy i świata wartości cywilizacyjnych.

JERZY BUZEK, europoseł:

Dobrze, że Donald Trump kontynuuje zobowiązania administracji USA i Kongresu z 2015 roku dotyczące dostaw LNG .

KONRAD PIASECKI, dziennikarz: Na placu Krasińskich bardziej panowała atmosfera partyjnego wiecu niż ponadpodziałowopolitycznego spotkania narodu z prezydentem USA.
(GEG)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Donald Trump: Ameryka kocha Polskę [WIDEO] - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski