Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do sanktuarium Bożego Miłosierdzia pielgrzymują wierni z całego świata

Grażyna Starzak
Piętnaście lat temu papież Jan Paweł II konsekrował bazylikę w Łagiewnikach
Piętnaście lat temu papież Jan Paweł II konsekrował bazylikę w Łagiewnikach Adam Wojnar
Wydarzenie. W ten weekend w Łagiewnikach wierni będą wspominać św. Jana Pawła II i kard. Franciszka Macharskiego. Jutro rozpocznie się IV Pielgrzymka czcicieli Bożego Miłosierdzia i poświęcona zostanie tablica upamiętniająca pobyt w tym miejscu papieża Franciszka.

- Niech to sanktuarium, znane już w wielu częściach świata, stanie się promieniującym na cały Kościół ośrodkiem kultu Bożego Miłosierdzia - apelował papież Jan Paweł II, kiedy 20 lat temu przedstawiono mu plany rozbudowy Łagiewnik. Dziś co roku przybywa tu 2 mln wiernych z ponad 100 krajów.

Kaplica za mała

Początki sanktuarium łagiewnickiego i kultu Bożego Miłosierdzia sięgają czasów II wojny, ale rozkwit ruchu pielgrzymkowego nastąpił po beatyfikacji siostry Faustyny Kowalskiej w 1993 roku. Szybko okazało się, że klasztor wraz ze skromną, maleńką kaplicą, gdzie umieszczone są relikwie Apostołki Bożego Miłosierdzia i obraz Jezusa Miłosiernego, są za małe.

Dlatego w 1996 r. kard. Franciszek Macharski, ówczesny metropolita krakowski powołał fundację, której celem była rozbudowa sanktuarium. Powstało też Stowarzyszenie „Faustinum” z misją szerzenia kultu Bożego Miłosierdzia. Rok później miejsce to odwiedził papież Jan Paweł II. To z jego inicjatywy ruszyła rozbudowa sanktuarium, o czym świadczy własnoręczny podpis papieża na makiecie nowej świątyni, zaprojektowanej prof. Witolda Cęckiewicza.

We wrześniu 1999 r. kard. Macharski poświęcił plac budowy bazyliki i kompleksu duszpastersko-pielgrzymkowego, ogłaszając, że światowe centrum kultu Miłosierdzia Bożego, gdzie spoczywają relikwie s. Faustyny Kowalskiej, jest pomnikiem Kościoła krakowskiego na 2000-lecie chrześcijaństwa i 1000-lecie biskupstwa krakowskiego. Według zamysłu metropolity krakowskiego to centrum miało promieniować na świat, ale także „inspirować wiernych archidiecezji do pełnienia dzieł miłości miłosiernej w parafiach, rodzinach, miejscach pracy”.

Kamień z Golgoty

30 kwietnia 2000 r. papież Jan Paweł II kanonizował w Rzymie s. Faustynę Kowalską i ogłosił pierwszą niedzielę po Wielkanocy Niedzielą Bożego Miłosierdzia - świętem dla Kościoła powszechnego. Uroczystości przyciągnęły czcicieli kultu Bożego Miłosierdzia z całego świata, zarówno w Watykanie, jak i w krakowskich Łagiewnikach, gdzie zgromadziło się ok. 200 tys. osób. Obydwa miejsca połączone były telemostem, dzięki któremu łagiewniccy pielgrzymi mogli nawiązywać dialog z papieżem i uczestniczyć w najważniejszych momentach celebracji.

W kwietniu 2002 r. odbyła się pierwsza Msza św. w nowo powstałej bazylice. Wtedy to kard. Franciszek Macharski wmurował w jej ścianę kamień węgielny z Golgoty. Poświęcenia nowej świątyni dokonał Jan Paweł II w sobotę 17 sierpnia 2002 r., w czasie swojej ostatniej pielgrzymki do Ojczyzny, która odbywała się pod hasłem: „Bóg bogaty w miłosierdzie”.

- Na wszystkich kontynentach z głębin ludzkiego cierpienia zdaje się wznosić wołanie o miłosierdzie. Tam, gdzie panują nienawiść i chęć odwetu, gdzie wojna przynosi ból i śmierć niewinnych, potrzeba łaski miłosierdzia, które koi ludzkie umysły i serca i rodzi pokój. Gdzie brak szacunku dla życia i godności człowieka, potrzeba miłosiernej miłości Boga, w świetle, której odsłania się niewypowiedziana wartość każdego ludzkiego istnienia. Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawd - mówił w homilii Jan Paweł II. Na koniec dokonał aktu zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu.

Koncert, msze, tablica

Dziś i jutro pielgrzymi w Łagiewnikach będą wspominać zarówno papieskie pielgrzymki do tego miejsca jak i kard. Franciszka Macharskiego, który zainicjował i nadzorował rozbudowę sanktuarium i budowę bazyliki.

Zmarłemu rok temu kardynałowi dedykowany będzie dzisiejszy, wieczorny koncert „Jezu, ufam Tobie”. Wystąpią: Halina Frąckowiak, Maleo Reggae Rockers, Józef Skrzek oraz Orkiestra Symfoniczna Sanktuarium Bożego Miłosierdzia pod dyrekcją dr. Krzysztofa Michałka, a poprowadzą go: Dominika Figurska i Michał Chorosiński.

Jutro rozpocznie się IV Pielgrzymka czcicieli Bożego Miłosierdzia z całej Polski. Pierwsza msza święta tego dnia odbędzie się o godz. 7, w intencji chorych i umierających. Będzie transmitowana w I programie TVP. Mszy św. o godzinie 10.30 przewodniczyć będzie kard. Stanisław Dziwisz. Po nabożeństwie były metropolita krakowski poświęci tablicę z napisem: „błogosławieni miłosierni albowiem oni miłosierdzia dostąpią” upamiętniającą pobyt papieża Franciszka w Łagiewnikach.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 17

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski