Dawna muzyka zabrzmi w małopolskim Carcassonne

Dawna muzyka zabrzmi w małopolskim Carcassonne

Aleksandra Suława

Dziennik Polski 24

Festiwal w Bieczu odbywa się po raz trzeci

Festiwal w Bieczu odbywa się po raz trzeci ©Archiwum

Festiwal. Akrobacje na strunach skrzypiec, zaginione chorały Klarysek i muzyka z dworu Króla Słońce - to tylko kilka muzycznych atrakcji, które czekają nas na Kromer Biecz Festivalu.
Festiwal w Bieczu odbywa się po raz trzeci

Festiwal w Bieczu odbywa się po raz trzeci ©Archiwum

Carcassonne to francuskie miasteczko, które stanowi jeden z najwybitniejszych w Europie średniowiecznych kompleksów urbanistycznych. Biecz często jest nazywany jego polskim odpowiednikiem. I chociaż małopolskie miasteczko temu znad Sekwany nie dorównuje ani rozmiarem ani sławą, uroku nie można mu odmówić. Zwłaszcza, kiedy w zabytkowej kolegiacie Bożego Ciała i w kościele oo. franciszkanów zacznie rozbrzmiewać muzyka sprzed stuleci.


Cztery dni muzycznych emocji

W tym roku w programie, opracowanym przez nowego dyrektora artystycznego Arkadiusza Bialica, znalazło się osiem koncertów, ułożonych w trzy pasma: popołudniowe, główne i wieczorne. To oczywiście w drugim z nich z nich zgromadzono największe muzyczne perełki festiwalu. Wśród nich znalazły się dwa występy zespołu Micrologus - światowej sławy formacji, specjalizującej się w wykonawstwie muzyki dawnej. Muzycy zagrają w koncercie inauguracyjnym (10 sierpnia, kolegiata Bożego Ciała godz. 19.30), w którego programie zatytułowanym Laudario di Cortona znalazła się włoska muzyka wokalna i instrumentalna z XIII wieku oraz dzień później, kiedy to również usłyszymy utwory włoskie, ale nieco późniejsze, bo z XIV i XV wieku. W trzecim dniu festiwalu pojawią się polskie akcenty w postaci odkrywanych na nowo chorałów ze zbiorów sióstr Klarysek w wykonaniu żeńskiej scholi gregoriańskiej Flores Rosarum. Główny program festiwalu, jak klamrą, zamkną laudy polskie i włoskie z XVI wieku, które wykona zdobywający coraz większe uznanie zespół Corde Armonich wraz z solistami: Moniką Wieczorkowską (sopran), Joanną Rot (alt) i Tomaszem Krzysicą (tenor).

Skrzypcowe akrobacje

W Bieczu sporo będzie się też działo popołudniami. Gratką dla melomanów będą Sonaty Różańcowe Heinricha Franza von Bibera, uważane za jedne z najtrudniejszych kompozycji w literaturze skrzypcowej. Wymagają one od wykonawcy nie tylko biegłości technicznej (w trakcie gry struny trzeba np. krzyżować), ale też niestandardowego strojenia instrumentów. W niedzielę zaś, w kościele oo. franciszkanów zabrzmią pełne barokowego przepychu i ozdobników utwory z dworu Ludwika XIV, zwanego Królem Słońce. Te muzyczne i wizualne popisy będzie można podziwiać w sobotę i niedzielę o godz. 14.30. A na nocnych marków, również w weekend, o godz. 22.30 czekają dwa recitale: lutniowy i klawesynowy.

Koncertom towarzyszą spotkania z artystami (w sobotę i niedzielę godz. 12 na Placu Kromera) oraz atrakcje w miasteczku festiwalowym.

Impreza, która w tym roku odbywa się po raz trzeci, potrwa do 13 sierpnia. Szczegółowy program koncertów można znaleźć na stronie: www.kromerbieczfestival.pl. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

WIDEO: Odwołali Morawskiego i wybrali nowego dyrektora Teatru Polskiego. "Jestem na zwolnieniu, wypowiedzenia odebrać nie mogę"

Źródło: TVN24, x-news

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama