Czy „Korona królów” będzie sukcesem, jak „Gra o tron”?

Czy „Korona królów” będzie sukcesem, jak „Gra o tron”?

Paweł Gzyl

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Pierwsze zdjęcia z „Korony królów”, opublikowane przez TVP, zostały skrytykowane przez internautów
1/2

Przejdź do
galerii zdjęć

©Fot. TVP

Telewizja. Ruszyły prace nad widowiskowym serialem historycznym, który ma opowiadać o losach ostatniego z Piastów - Kazimierza Wielkiego. Premiera na małych ekranach już jesienią.
Telewizja Polska stara się wywiązać z misji tworzenia programów o patriotycznym charakterze nadanej jej przez rządzącą partię PiS. Oto właśnie przystąpiła do realizowania wielkiego serialu historycznego opowiadającego o czasach największej świetności naszego kraju - schyłku panowania Piastów. Cykl miał nosić początkowo tytuł „Korona królowej”, a obecnie zmieniono go na „Korona królów”.

Pomysł narodził się w sposób oczywisty, kiedy okazało się, że tureckie seriale w rodzaju „Wspaniałego stulecia” święcą wielkie triumfy w całej Europie, w tym również w Polsce.
Nie bez znaczenia był też komercyjny i artystyczny sukces „Gry o tron”, choć w tym przypadku historyczne realia są tylko kontekstem do opowieści w stylu fantasy. Nic więc dziwnego, że TVP postanowiła pójść tymi samymi tropami.

- „Korona królów” będzie pierwszą wielką produkcją Telewizji Polskiej od ponad 30 lat, która pokaże piękno naszej historii, czasy odbudowywania państwowości - zapowiedział Jacek Kurski.

Początkowo planowano, aby cykl opowiadał o dynastii Jagiellonów, ale i tu nastąpiła zmiana. Głównym bohaterem ma być Król Kazimierz Wielki, ostatni z rodu Piastów, który jak głosi znane do dziś porzekadło, „zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną”. Akcja ma się rozpocząć w dniu objęcia władzy przez władcę.

Nad scenariuszem „Korony królów” pracuje aktorka Maria Ciunelis, znana między innymi z serialu „Plebania” oraz filmów „Wałęsa. Człowiek z nadziei” i „Dzień świra”. Choć ma doświadczenie w scenopisarstwie i reżyserii, opiekę nad powstającym tekstem ostatecznie sprawuje Ilona Łepkowska, autorka takich hitów, jak „Klan”, „Barwy szczęścia”, „M jak miłość” i „Na dobre i na złe”.

W obsadzie jak na razie pojawiają się mało znane nazwiska. Rolę młodego Kazimierza Wielkiego powierzono utalentowanemu aktorowi teatralnemu - Mateuszowi Królowi. Telewidzowie znają go jedynie z epizodów w „Ojcu Mateuszu” czy „Na dobre i na złe”. Towarzyszyć mu będą m.in. Halina Łabonarska (królowa Jadwiga), Wiesław Wójcik (król Władysław Łokietek), Jan Wieczorkowski (Władysław Łęczycki), Robert Gonera (Jan Grot) i Andrzej Deskur (Jarosław Bogoria). Nieoficjalnie mówi się, że gościnnie zagrają małe role Grażyna Szapołowska i Jerzy Zelnik.

Zdjęcia do serialu powstawać będą w zamku w Bobolicach, znajdującym się w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Kręcono już tam „Powidoki” Andrzeja Wajdy oraz klip reklamujący hollywoodzką animację „Merida Waleczna”. Jarosław W. Lasecki, senator PO, a zarazem właściciel zamku, nie chce zdradzić szczegółów.

- Nie potwierdzam, nie zaprzeczam. Ze względu na dżentelmeńską umowę zdjęcia objęte są klauzulą „ściśle fajne” - skomentował.

Jacek Kurski zapowiedział, że jest szansa, iż emisja „Korony królów” zacznie się w TVP1 już tej jesieni. W międzyczasie nadal będą trwały prace nad serialem.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 12

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Czytaj także

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  to u góry musiał pisać jakiś pisior

  qaqa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  Jak Gra o Tron ? To jak przyrównywać gó.,wno do wiechcia, jak złoto do tombaku..... Mają manię wielkości..... Ale to normalne. W końcu to ekipa pislamu robi to 'dzieło'. A kaczynskiego kto będzie...rozwiń całość

  Jak Gra o Tron ? To jak przyrównywać gó.,wno do wiechcia, jak złoto do tombaku..... Mają manię wielkości..... Ale to normalne. W końcu to ekipa pislamu robi to 'dzieło'. A kaczynskiego kto będzie grał ? Nie będzie go ? No to po co robią taki gniot ?zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bez przesady

  fk94 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Może wpierw poczekajmy do emisji i wtedy oceniajmy. Ja nie lubię TVNu, ale z oceną ich produkcji czekam do emisji, a nie oceniam przed emisją, bo nie lubię TVN. :D

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kazimierz

  NaNa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Kazimierz- niezwykle barwna postać. Gwałt, wielożeństwo, ucieczka z pola walki, kochanki poukrywane po kamienicach ,morderstwo księdza, który zarzucił mu złe prowadzenie się. Materiał na serial-...rozwiń całość

  Kazimierz- niezwykle barwna postać. Gwałt, wielożeństwo, ucieczka z pola walki, kochanki poukrywane po kamienicach ,morderstwo księdza, który zarzucił mu złe prowadzenie się. Materiał na serial- jak najbardziej. Duma narodowa? Niekoniecznie...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Senatorek

  Otto (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  A ten senatorek jakim prawem w posiadaniu zamku? Czy kupił go za przysłowie trzy grosze niczym hania kamienice? Szubienica dla po pisu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama